FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 13 Eylül 2022 219 Görüntüleme

100. YILDA İZMİR

Tam da zamanında İzmir’imizin kurtuluş bayramında İzmir’deydim.
İzmir de bir gün değil her gün bayram coşkusu yaşarız. Balkonlarda camlarda bayraklar her daim asılıdır.
Konak meydanı saat kulesi civarında toplanmış bir kalabalık varsa mutlaka coşkulu bir etkinlik nedeniyledir.
Tramvayda, metroda özgürce gitar, keman çalan şarkılar türküler söyleyen gençler, sokak sanatçıları…

***

Ancak bu yıl İzmir’in kurtuluş şenlikleri bambaşkaydı. Caddeler, sokaklar, meydanlar adeta biz özgürlükler şehri İzmir’iz, diye haykırıyordu.
İzmir’de yaşayan herkes çoluk çocuk genç yaşlı kadın erkek kutlamalara katılmak için meydanlardaydı.
Kocatepe’den başlayan 400 km’lik Zafer ve Anma yürüyüşü finali, 9 Eylül sabahı İzmir’de şenliklerle devam etti.
Sokak tiyatroları, çim konserleri, oturumlar, tarih söyleşileri, müzik dinledikleri, Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen halk oyunları kültür şöleni, fotoğraf sergileri, şiir ve beste yarışmaları, spor müsabakaları, hava gösterileri ile ayrıştırmayan, birleştiren, yasaksız muhteşem bir 100. yıl kutlaması.

***

İzmir’de birçok etkinlik, konser ve yürüyüşlere tanıklık eden Gündoğdu meydanı 9 Eylül 2022 kurtuluşun 100. yılı akşamı tarihe geçecek bir gece yaşadı. Mega star Tarkan’ın bile tahmin edemeyeceği coşkulu kalabalık son zamanlarda yaşanan kısıtlamalara karşı özel bir birlik beraberlik duygusuyla oradaydı.
Aslında her yıl 9 Eylül Kurtuluş Günü İzmir’de coşkuyla kutlanır.
Sanırım bu yıl ki kutlamanın özelliği tüm ülkemizde eksikliğini yaşadığımız özgürlük, barış, kardeşlik, samimiyet, şeffaflık, güven gibi kavramlara olan açlığımızdan.

***

Türkiye’nin her yerinde ve dünyada büyük yankı uyandıran İzmir’in 100. yıl kutlamaları üzerine çok konuşuldu ve halen konuşuluyor. Kim ne derse desin İzmir 100. yıl kutlamaları göğsümüzü kabartıp bizleri gururlandırırken tarih sayfalarında yerini aldı.
Böyle coşkulu, heyecanlı, milli ruhu ilkokul ve ortaokul yıllarımda yaşıyordum.
O yıllardan sonra katıldığım her bayram kutlamasında hissettiğim duygu sanki herkes bir görevi yerine getiriyormuş gibiydi.

***

Tüm yurdumuza verdiği umut ve coşku için İzmir’e, bu dev organizasyonu hazırlayan İzmirBüyükşehir belediye Başkanımız ve ekibine kutlamalara katılan coşkulu vatandaşlarımıza ve yüksek performansı, samimiyeti ile herkesi coşturan Tarkan’a İzmir’de yaşayan bir Mut’lu olarak teşekkür ediyorum.

***

İzmir’in kurtuluş etkinlikleri ile yakalanan bu coşku selinin tüm yurdumuza ve Mut’umuza da ulaşması ve coşturması dileklerimle…

İlginizi çekebilir

MUT GERİT YAYLASINDA YAŞAMAK

MUT GERİT YAYLASINDA YAŞAMAK

Tema Tasarım | Osgaka.com