FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 28 Aralık 2021 907 Görüntüleme

2022

2022’nin gelmesine sayılı günler kaldı. Yılın bu zamanları genellikle geçen yılın değerlendirilmesi yapılır, yeni gelen yıl için planlar ve hedefler belirlenir. Peki, bu yıl yeni yıl hedeflerinizde neler var? Bu yıl hayatınızda neyi daha çok istiyorsunuz veya hayatınızda neyi değiştirmek istiyorsunuz? Her gelen yılın bir öncekinden daha güzel, sağlıklı ve mutlu gelebilmesi için kendimizi önemsediğimiz kadar gezegeni de önemsememiz gerektiğini hatırlayın. Çünkü yaşadığımız toprak hasta, hava hasta, su hasta… Bize düşen sürdürülebilirliğe daha çok önem vermek. Tüketim çılgınlığına son verip hayatımızın merkezine yenilenebilirliği ve farkındalığı almak.

5 maddede gezegen için yapabileceklerimiz:
*Yerel üretimi ve yereli destekleyin. Bir besin, bir kıyafet ne kadar uzaktan geliyorsa, karbon ayak izi ve su ayak izi o kadar yüksektir, yani doğaya maliyeti fazladır.
*Hayvansal kaynaklı ürünlerin tüketimini sınırlayın, yerine bitkisel kaynaklı besinleri koymayı deneyin.İmkanınız varsa bahçenizde balkonunuzda kendi sebzelerinizi yetiştirin.
*Çöplerinizi ayrıştırın ve mümkün olduğunca az atık çıkarmaya çalışın. Mesela meyve kabukları her zaman çöp değildir bağışıklığınızı güçlendirecek çaylar demleyebileceğiniz malzemelerdir.
*Daha az fosil yakıt kullanın, eğer mümkün değilse toplu taşıma kullanmaya özen gösterin, yürüyün, bisiklete binin. Üstelik bu sağlığınız için de olmazsa olmaz bir fiziksel aktivitedir.
*İsraf etmeyin, dönüştürün, yeniden kullanın veya paylaşın.

Hayattan keyif alın, sağlıkla kalın…

İlginizi çekebilir

MUTHAYSEV’DEN AÇIKLAMA

MUTHAYSEV’DEN AÇIKLAMA

Tema Tasarım | Osgaka.com