FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 30 Ağustos 2022 401 Görüntüleme

5. ULUSLARARASI GÜLNAR BİLİM VE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

25-30 Ağustos günleri düzenlenen bilim ve kültür etkinliklerinin bir kısmını izleme olanağı buldum.
Mersin Üniversitesi’ne bağlı Gülnar Meslek Yüksek Okulu, her yıl geleneksel olarak bu etkinliği devam ettiriyor. Yurt dışı ve yurt dışından akademisyenler, sanatçılar davet edilmiş. Atölyeler kurulmuş. Bir yandan sanat çalışmaları bahçede devam ederken, Kültür Merkezinde bizzat katılanlar, internet ortamında uzaktan katılanlar.
Düzenleme kurulu, bilim kurulu, ödül kurulu ve katılımcılar (yurt içi – yurt dışı), sanatçılar yaklaşık 200 kişi bu etkinlikte yer aldılar.
Kültür Merkezinde yapılan etkinlik programlarına halkın katılımı konusunda yerel yönetimin duyarsız olması dikkat çekti. Okulun kapalı olması öğrencilerin katılımı ve yerel yönetimler konuya sahip çıkmayınca halkın katılımı sağlanamamış. Büyük emek verilerek hazırlanan programlar, yapılan çalışmalar ilgisiz bir ortamda devam etti.
Bahçede sanat atölyeleri kurulmuş, sanatçılar 5 günlük süre içinde çam kütüğüne yapılan yontular, seramik atölyesinde üretim, ressamların sanat çalışmaları. Gülnar genelinde fotoğraf sergileri, kadın el sanatları sergisi, salonun düzenlemesi sırasında yöre etnografya yapılarından yararlanma ile kültür enginliği yaratılmış.
Genel Koordinatör Prof. Dr. Ayşe Çalık Ros, eşi Doç. Dr. Jonathan Rosss, Emekli Öğretmen F. Sadet Bilir, Ali F. Bilir ve diğer akademisyenler etkinlik için oldukça başarılı çalışmalar yapmışlar. Bir yıllık süreç içinde yurt içi ve dışından çağrılan bilim adamları gerek yöre ve gerekse Dünya genelinde sorunlara burada bildiri olarak yer veriyor, tartışıyorlar.
Bu yıla damgasını vuran etkinlik, GÜLNAR HATUN’UN İZİNDE KADIN LİDERLİĞİ idi. Türkiye’den Gülseli İnal, Neslihan Yalman, Ali F. Bilir, Erkut Tokman, Ögür Zeybek, Hicran Aslan, Aydan Yalçın ve Fıona Sampson (İngilrete), Sabina Schıffner (Almanya), Glorıa Mındock (Amerika ), Chrıstıne Dıanne Allen (Amerika), Jonathan Ross’un (İngiltere – Türkiye) katıldığı şiir akşamı 27 Ağustos tarihinde saat 20.00’de Kültür Merkezinde yapıldı.
Neslihan Yalman (Hareketten Metne İlerlemek – Pıkara Kadın Hareketi Dergisi, İzmir), Gülseli İnal (Kıble’yi Çağırmak), Erkut Tokman (Özdemir İnce şiirinde kadın imgesi), Prof. Dr. Hyun Soo Lim (Küresel Çağda Kadının Rolü), Eli Evren Ross (Sosyal Bilimlerde Yeni Bakış Açısı – Kesimsellik), Prof. Dr. Fatma Çevik (Gülnar Hatunlar ile Su Geleceğimiz Üzerine), Prof. Dr. Aymil Doğan (Türkiye’nin Ziraat Alanında Bilim Çınarı Prof. Dr. Ayten Doğan). İzleme olanağı bulduğum etkinlikler oldu.
27 Ağustos günü saat 20.00’de Hükümet Konağı önünde halk konserinde Musa Eroğlu, Ateş Ali, Zehra Güleç, Atilla Yılmaz sahne aldılar. Her sanatçı sahneye çıktığında atılan havai fişekler çok tepki aldı.
Her yıl şenlik, kültürel etkinlik yapılan Gülnar’da bir anifi tiyatro yapılsa, halk bu tür konserleri oturarak izleme olanağı bulur. Örneğin Gülnar Hatun Parkı civarında meyilli olan alanda uygun arsalar bulunabilir.
Hükümet Konağı önünde açılan sergiler, özellikle Kadın Üretici Sergileri çok anlamlı idi. Yöre ürünlerinin tanıtımı, yörede var olan üretme kültürünü daha da geliştirecektir.
Sürekli göç veren Gülnar’a, yöre ürünleri ile ilgili nohut, buğday, badem ve bakliyat paketleme fabrikası; elma, üzüm ürünlerinin değerlendirilmesi için ucu açık meyve suyu fabrikaları kurulması hem istihdamı artıracak, hem de yörede duraklamaya geçen üretim faaliyetini artıracaktır.
Gülnar’da görülen Güneş Enerji Santrallerinin daha geliştirilmesi ile sanayi kuruluşlarının enerji gereksinimleri de karşılanacaktır.
Gülnar Hatun, Hanay Pazarı Gülnar için tarihi değerleri öne çıkarır. Hanay Pazarı Gülnar ilçe olması ile birlikte yerini merkeze kaydırmıştır. Hanay Ovası kuş üzümü, asmalar, elma, badem gibi ürünlerinin bolca üretildiği köylerden birisi Çukur Asma köyünü ziyaret ettim. Orada Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kuş üzümü eleme aparatı bile onların üretim yapmaya teşvik etmiştir.
Torosların tepesinde köylerde nohut mitingine 1970’li yıllarda beş bin kişi katılmış. Daha sonraki yıllarda da Gülnar’da nohut, kuru üzüm taban fiyatları açıklanmış, destek alımları yapılmıştır. Önümüzdeki süreç içinde başta nohut, badem olmak üzere, elma, üzüm gibi ürünlerin üretilmesinde küçük destekler büyük katkı sağlayacaktır. Üretim başlarsa gelişme ile geri dönüşler başlayacaktır.
Gülnar Hatun Obası 1253 yıl önce buraları yurt tutmuş. Onun adını vermişler. Tarihi geçmişi olan Gülnar’da yaşam daha güzel olabilir. Türkiye’nin dört bir tarafında okumuş, aydın Gülnarlılar hemşerilik bilinci ile Gülnar’a geri döndüklerinde daha uygar bir Gülnar’ı görmek mümkün olacak.
İşte o zaman her yıl düzenlenen Gülnar Bilim ve Kültür Etkinlikleri daha izlenir, anlamlı olacaktır. Katkı sunan akademisyenlerin emeklerine sağlık.

İlginizi çekebilir

KISKANMAK

KISKANMAK

Tema Tasarım | Osgaka.com