FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 20 Mayıs 2024 75 Görüntüleme

50. YILDA SİLİFKE LİSESİ MEZUNLARI BULUŞTU

1973-1974 Döneminde Silifke Lisesi’nden mezun olan 4 sınıf öğrencileri buluşup özlem giderdiler.
Yaşları 70 dayanmış, oğul, kız, torun sahibi okul arkadaşları 40.yıl buluşması yerinde Rıhtım Lokantasında kahvaltıda bir araya geldiler. Sınıf sınıf anı fotoğrafları çekildi. O yıllara gidildi. Başarılı bir okul yılları idi. Vecihi Timuroğlu, Latife Caner, Burhan Garip Şavlı, Hüseyin Avni Enhoş, Hüseyin Taşeli, Mustafa Gökşen gibi başarılı okul müdürleri. Özcan Seyhan, Nilüfer Fırat, Perihan Üyetürk, Ümran Enhoş, Nesrin Tunçoral, Cem Cuma Ocaklı, İlhan Tırak, Sadettin Kunt, Abbas Çalışkan, Meral Uğur gibi başarılı öğretmenler.
Zaman zaman çift dikiş öğrencilik dönemi. Yaylı sazlar orkestrası, okul korosu, resim atölyeleri, tiyatro çalışmaları. Önce sosyal çalışmalar, sonra ders. Arkadaşlık duyguları.
Okulun son günlerinde Melek Yıldırımların bahçesinde ağzımızı sulandırarak erik yemek, 40 yıl sonra buluşmaya karar vermek. Onu uygulamak. Tekrar on yıl sonra bir araya gelmek. Çoğu arkadaşlarımız hakka yürüdü. Anıları bizim ile yaşıyor. Gelemeyenlerin mazeretleri ise toruna bakmak.
İşte burada konuşmak lazım. O oğullar, kızlar, ana babalarını arkadaş buluşmasına göndermesi gerekirdi. Nerede kaldı 50 yıl öncesindeki ruhlar. Analarımız, babalarımız mutlu olsunlar. Çocukları ile öğünsünler diye, aylarca koro, tiyatro çalışmalarında bulunduk. Onların mutluluk içinde bizleri izlemesi, komşusuna öğünmesi bize yetiyordu.
6 Edebiyat A-B ve 6 Fen A-B dört sınıftan oluşan komite üyelerimiz, Av. Harika Levent, Kadir Kaynar, Cezmi Uyar, Mustafa Akyüz, Celal Üçyıldız, Dildare Bilgen telefonlara sarılıp arkadaşlarını aradılar. Çoğu da telefon grubundan ve sosyal medyadan öğrenerek geldiler. İlk komite üyelerimizden Sadık Ateş geçen yıl hakka yürüdüğünden bu yıl aramızda olamadı.
Aramızdan ayrılan arkadaşları saygı ile andık. Özel arkadaşlar balkonda baş başa balkonda özlem giderdiler. Lisede kaçak, kaçak içilen sigaralar bu kez alenen balkonda içildi.
İzmir, İstanbul, Ankara, Adana gibi illerden yaz aylarında kahvaltı sırasında kararlaştırılan 4 Mayıs buluşmasına 60 civarında mezun bir araya geldi. Kahvaltı bahane idi. Batırık bahane idi. Bir arada bulunmak şahane oldu. Ayrılırken özlemle sarıldık. Fotoğraflar anımıza renk katacak. Telefonlarımızda özel bölümde saklanacak. Kimilerimiz arşivine atacak.
Arkadaşlar bir araya gelince Silifke Türküleri çalınca oynamamak olur mu? Sallama, Silifke Koşması ve Zeybekler. Ayağında dermanı olan, soluğu yerinde arkadaşlar meydana çıkıp oynadılar.
50 yılda çok şeyler değişmişti. Kimimiz okulda Prof. olduk, öğretim görevlisi olduk. Kimimiz belediye başkanı, fotoğraf sanatçılarımız, hala sanat dallarında sahnede çalan, çığıran arkadaşlarımız var. Sosyal insanlar, şimdi yine sosyal yaşam içinde. Çoğu sosyal dernek, vakıflarda çalışmalarına devam ediyorlar. O ruhu bize veren öğretmenlerimize bin kere teşekkür ediyoruz. Bir araya gelen sınıf arkadaşlarımıza, dönem arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bahane uydurup katılamayanlara da tüh diyoruz, çok şey kaçırdınız.
Dileğimiz 51. Yılda, daha sonraki yıllarda nefesimiz çıktığı kadar bir araya gelmek. O yıllarda duygular tekrar geri gelmese de yüzlerde, gözlerde bir gülüş, gülümseme her şeye değer. Tutulan eller, kucaklaşmalar. İşte bu her şeye değer. Ne diyelim yeniye buluşmak üzere.
Not: Fotoğraflar için Mustafa Akyüz, Murat Pancar’a teşekkürler.

İlginizi çekebilir

İsmail Sağır’dan Yeni Kitap

İsmail Sağır’dan Yeni Kitap

Tema Tasarım | Osgaka.com