logo ms
Ana Sayfa Haber 26 Şubat 2020 418 Görüntüleme

BAŞARILI İŞ İNSANLARINA PLAKET

Mut Ticaret ve Sanayi Odası (Mut TSO) tarafından “Mut İş Dünyası” plaket töreni düzenlendi. Törende, ilçeye ekonomik, sosyal ve kültürel yönden katkı sağlayan üyelere plaket verildi.

Odaya kayıtlı üyelerden 2018 Yılı Gelir ve Kurumlar Vergisi, ticari faaliyetler ve istihdamdan dolayı başarılı iş insanlarına verilen plaket törenine; Mut Kaymakamı Muammer Köken, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mut TSO Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, Mut TSO Meclis Başkanı Nebiattin Ata, Mut Malmüdürü Gülsüm Hürriyet Şenel, Mut İlçe Tarım Müdürü Ekrem Bayır, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, Mut İlçe Emniyet Müdürü Zafer Şenocak ve daire amirlerinin yanısıra Mut TSO’ya kayıtlı iş insanları katıldı.
Mut TSO Toplantı Salonunda yapılan plaket töreninde konuşan Mut TSO Başkanı Gürsel Aydın, görev ve sorumlulukları dahilinde ilçenin gelişmesi için faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi. Oda olarak ilçede yetişen ürünlerin Dünya ve Türkiye pazarlarında hak ettiği yeri alarak ekonomik yönden daha çok pay alabilmesi için çalışmaları devam ettirdiklerini kaydeden Aydın, “İlçemize yatırımcı çekebilmek, istihdama katkı sağlamak üzere tarıma dayalı üretim ve diğer sanayi tesislerinin kurulması için odamız öncülüğünde kuruldu. En kısa zamanda parsel satışına başlanacaktır. İlçemizde daha çok firmanın açılması, ilçe nüfusun artışını sağlayacağından kişi başına düşen gelirin de artmasını sağlayacaktır. Kişi başına düşen gelirin artması işletmelere ekonomik canlılık getirecektir. Daha çok gelirin elde edilmesi demek devletimizin daha çok vergi toplaması ve yatırımların artması demektir. Vergi bilincinin artması yatırım olarak geri dönüşü sağlayacaktır. Devletin hizmet ve nimetlerinden istifade edenlerin, bunların var olmasını ve devamını sağlayacak olan külfete de katlanmaları gerekir. İş dünyası üzerindeki vergi yükünün azaltılması da istihdam ve yatırımlarının önünü açacaktır” dedi.
Üyelerini ilçeye sağladıkları ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerinden dolayı bir nebze de olsa teşvik etmek, diğer üyelere ve firmalara örnek olmalarını sağlamak amacıyla manevi yönden ödüllendirmek istediklerini belirten Aydın, şunları söyledi: “Bu kapsamda 2018 yılı gelir ve kurumlar vergisi kazançlarından dolayı odamıza en yüksek aidat ödeyen ilk üçe giren üyelerimize, en fazla işçi çalıştırarak istihdama katkı sağlayan üyelerimize, girişimcilik ruhu ile yeni iş yeri açan üyelerimize, imalat sektöründe faaliyet gösteren ve ihracat yaparak ilçemizi yurt dışında tanıtan üyelerimize, kayıt dışılığı önleyerek yüksek oranda tarımsal ürün alımı yapan üyelerimize plaket verilecektir.”
Törende konuşan Mut Kaymakamı Muammer Köken ise, Mut’un lokomotif alanının zeytin ve zeytinyağı olduğunu söyledi. Köken, “Mut, 15 Milyon zeytin ağacı ile Türkiye’nin en çok zeytin ağacı bulunan ilçesidir. Dünyadaki her 90 zeytin ağacından birisi bizim ilçemiz Mut ilçesindedir. Bir de gururla şunu söyleyebiliriz ki; tahşiş ürünlerine hile katan hiçbir firmamız bulunmamıştır. Bundan dolayı sizleri tebrik ediyorum” dedi. Kaymakam Köken konuşmasında ayrıca, Zeytincilik ve Zeytin Teknolojileri Yüksek Okulu açılması için senato tarafından onay verildiğini müjdeledi.
Törende Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker ve İlçe Tarım Müdürü Ekrem Bayır’da birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından Mut TSO’ya kayıtlı üyelerden 2018 yılı gelir ve kurumlar vergisi faaliyetleri, 2019 yılında en fazla işçi çalıştıran, TOBB işbirliği ile galericilik sınavı sonrasında Galericilik Belgesi almaya hak kazananlar, Borsa Tescil işlemi yapan, ilçede ürettiği ürünleri yurt içi ve yurt dışına satarak gelir ve döviz getiren firmalar ve kişilere plaketleri verildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com