logo ms
Ana Sayfa Haber 2 Haziran 2020 355 Görüntüleme

Restorasyonu Tamamlanan Tarihi Laal Paşa Camii’nde İlk Cuma Namazı Kılındı

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamaların gevşetilmesi ve yeni normal sürecin başlamasıyla birlikte, bir süredir cemaatinden ayrı kalan camiler, getirilen kurallar çerçevesinde yeniden cemaatle buluştu. Kısıtlamaların gevşetilmesiyle, belirlenen cami ve diğer alanların bahçelerinde, cuma namazı kılınmaya başladı. İlçemiz Mut’ta da Kaymakamlığın belirlediği camilerde ve bazı okul bahçelerinde Cuma namazı kılındı. Çok uzunca bir süredir restorasyon nedeniyle kapalı olan tarihi Laal Paşa Cami de, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla açıldı ve Cuma namazı cemaatle birlikte cami avlusunda kılındı.
Mut’ta camilerdeki kısıtlamaların kurallar çerçevesinde kaldırılmasıyla Laal Paşa Camii avlsuunda kılınan ilk Cuma namazına Mut İlçe Kaymakamı Muammer Köken, Vakıflar Adana Bölge Müdürü Ahmet Develi, İlçe Müftüsü Mustafa Öztürk ve yurttaşlar katıldı.
Namaz öncesinde cami avlusunda kurban kesilirken, bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Mustafa Öztürk, “Restorasyonu biten tarihi camimizin açılışı, hem de Cenab-ı Hakkın bizi camilerimize kavuşturmasının ifadesi olarak bu kurbanımızı kestik. Cenabı Hak daha büyük musibetlerden bizi korusun. Kısa zamanda da inşallah bizi bu korona musibetinden kurtarsın diye dua ediyoruz” dedi.
Laal Paşa Camii avlusuna Cuma namazı için gelen yurttaşların kontrolleri polis tarafından yapılırken, girişte ayrıca maskesi olmayanlara maske dağıtıldı.
Namaz için cami avlusuna gelen yurttaşlar, sosyal mesafeye uygun olarak önceden işaretlenmiş yerlere seccadelerini serdiler. Cuma namazı, Müftü Öztürk’ün okuduğu hutbe ve kıldırdığı namazın ardından sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com