logo ms
Ana Sayfa Haber 28 Temmuz 2020 267 Görüntüleme

YÜREĞİMİZ YANDI

Manisa’dan KKTC’ye asker sevkiyatı yapan otobüs Mut’ta devrildi: 2 Şoför ve 4 Asker Şehit.

Manisa Alaşehir’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) asker sevkiyatı yapan otobüs, Mut’ta devrildi. Kazada, 2 şoför ve 4 asker şehit olurken; 10’u ağır olmak üzere 27 asker yaralandı.
Yüreğimizi yakan kazada; Ulaştırma erler Caner Mayındağı, Mustafa Dağlı, Kerim Arslan ve Samet Çaldır şehit oldu, otobüs şoförleri Melih Kızıltepe ve Süleyman Savaş yaşamını yitirdi. Kazanın ardından çok sayıda cankurtaran ekibi olay yerine sevk edilirken; yaralılar Mut Devlet Hastanesi’ne, ağır yaralılar ise çevre il ve ilçe hastanelerine sevk edildi.
Kazanın ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Mut’a geldi ve kaza yerine giderek olay yerinde incelemelerde bulundu. Bakan Akar, Vali Ali İhsan Su ve diğer yetkililerden bilgi aldıktan sonra, Mut Devlet Hastanesi’ndeki yaralı askerleri ziyaret etti. Şehit erler, Mut Devlet Hastanesi’nde düzenlenen törenin ardından memleketlerine gönderildi.

Pazartesi günü (27 Temmuz 2020) sabah saatlerinde meydana gelen kaza, Mut’un Yapıntı Mahallesi Zeytinlik mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre KKTC’ye sevk edilen askerleri Mersin’e götürmek üzere Manisa – Alaşehir’den yola çıkan 45 KA 4777 plakalı otobüsün freni, Mut’un Yapıntı Mahallesi Zeytinlik mevkisinde boşaldı ve virajı alamayarak devrildi. Kazanın haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans geldi. Kazada, 4 askerimiz şehit olurken 2 otobüs sürücüsü de hayatını kaybetti. 10’u ağır olmak üzere 27 kişi de yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Mut Devlet Hastanesine ve çevre hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.
Tüm yurdu yasa boğan kazada; Ulaştırma Erler Samet Çaldır (Bursa/ Yıldırım), Caner Mayendağı (Samsun/İlkadım), Mustafa Dağlı (Mersin/Tarsus) ve Kerim Arslan (Kırıkkale/Sulakyurt) şehit oldu. Kazada, Manisa Alaşehir’li şoförler Melih Kızıltepe ve Süleyman Savaş da yaşamını yitirdi.
Mersin Valiliği de kazayla ilgili olarak resmi bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlimiz Mut ilçesi Sertavul mevkiinde askeri personel taşıyan sivil otobüs henüz tespit edilemeyen bir sebeple tek taraflı trafik kazası yapmış olup; ilk belirlemelere göre 2 otobüs şoförü ile 4 askerimiz şehit olmuştur. Ağır yaralı 10 askerimiz Mut Devlet Hastanesine sevk edilmiştir. Kaza mahallinde çalışmalar devam etmektedir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.”

BAKAN AKAR VE ORGENERAL DÜNDAR MUT’TA

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile askerleri taşıyan otobüsün Mut-Karaman yolu Zeytinlik mevkisinde devrilmesinin ardından Mut’a geldi. Mut’ta Mersin Valisi Ali İhsan Su ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, kaza yerine giderek olay yerinde incelemelerde bulundu. Bakan Akar, Vali Ali İhsan Su ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

HASTANEDE YARALI ASKERLERE ZİYARET

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, kaza yerindeki incelemelerinin ardından beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Mut Devlet Hastanesine geçti. Burada yaralı askerleri ziyaret eden, sağlık durumlarına ilişkin yetkililerden bilgi alan Bakan Akar, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin güne elim bir kaza ile başladığını belirtti. Bakan Akar, kazada iki otobüs şoförünün hayatını kaybettiğini, 4 askerin şehit olduğunu açıklayarak, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.
Kazada 27 askerin yaralandığını, bunlardan entübe durumdaki dördünün Mersin’deki hastanelere sevk edildiğini aktaran Bakan Akar, “Diğer yaralılarımız burada Mut Devlet Hastanesinde. Onları ziyaret ettik. Onlarda kritik bir durumun olmadığını memnuniyetle müşahede ettik. Özelikle bu dönemde TSK’nın Kara Kuvvetlerimizin çok çeşitli intikalleri var. Bu intikaller sürekli yapılmakta. Bu intikallerle ilgili arkadaşlarımızın bilgisi, tecrübesi çerçevesinde olabildiğince hassas planlama yapılmakta ve olabildiğince planlı bir şekilde bu intikaller icra edilmekte.” dedi.
Bakan Akar, kaza yapan otobüsün dün saat 21.45’te Manisa Alaşehir’den hareket ettiğini söyleyerek, daha sonra Afyonkarahisar’da saat 2.40’ta mola verildiğini, şoför değişiminin, otobüsün bakımının yapıldığını ve tekrar yola devam edildiğini belirtti.
Konya’da saat 6.30 civarında ikinci molanın verildiğini bildiren Bakan Akar, “Orada da benzer şekilde şoför değişimi ile dinlenme ve diğer ihtiyaçların karşılanması gerçekleşti. Bu çerçevede intikal devam ederken saat 7.20 civarında maalesef bu olay meydana geldi. İlk aldığımız bilgilere göre, araçta teknik arıza meydana geldiği, frende problem olduğu, frende bir boşalma söz konusu olduğuna dair görgü tanıklarından bilgiler aldık.” ifadelerini kullandı.

“ŞOFÖR HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERDİ”

Bakan Akar, olaya ilişkin idari ve adli çalışmaların tamamlanmasının ardından kazanın nasıl olduğunun tam olarak ortaya çıkarılacağını dile getirerek, şöyle konuştu: “İlk aldığımız bilgilere göre, kazaya karışan otobüsün şoförünün gerçekten soğukkanlı şekilde elinden gelen her türlü gayreti gösterdiğine dair bilgiler var. Bu bilgiler daha sonra alınan ifadelerle teyit edilecek. Aldığımız bilgiler çerçevesinde, şoförün frende bir problem olduğu konusunda otobüsü uyardığını, herkesin dikkatli olması, tutunması gerektiğini, sağ tarafın uçurum olduğunu, sol tarafın daha müsait olduğunu, karşı yöne geçmesi gerektiğini, karşı yönden gelen bir araç olduğunu, araca çarpmamak için manevra yaptığını, öndeki araca çarparak durmak konusunda bazı tavsiyeler alındığını fakat bunların da tehlikeli olduğunu düşünerek aracı yatırmanın en doğru yol olduğunu, hatta bir rivayete göre şoförün, ikinci şoförün veya muavinin telefonla bazılarını arayıp bu konuyu konuştuklarına, tavsiye aldıklarına dair de bilgiler var. Bu çerçevede elinden gelen gayreti göstermesine rağmen maalesef sonunda bu elim kaza meydana gelmiş bulunuyor.”
Alınan bütün tedbirlere rağmen meydana gelen kazanın büyük üzüntüsü içinde olduklarını söyleyen Bakan Akar, bu olayların tekrar etmemesi için her türlü tedbiri aldıklarını ve almaya devam edeceklerini kaydetti.
Bakan Akar, yaralılardan 4 kişinin entübe olduğunu belirterek, “Bu 4 kişiden 2’sinin boynunda problem var. Dolayısıyla bunun üzerinde doktorlarımız hassasiyetle duruyorlar. Diğer taraftan birinin kafa ve göğüs problemi, diğer bir askerimizin de kafasında travmadan dolayı sıkıntı var. Doktorlarımız yoğun bir gayret içindeler. Buradaki aldığımız tedbirler çerçevesinde yoğun bir çalışma sürüyor. Bu konuda yapılabilecek ne varsa bunların hepsi yapıldı. Hem Adana’dan hem de Konya’dan gelen ambulans helikopterle gerekli nakiller yapıldı.” dedi.
Yaralıların kaldırıldıkları hastanelere ilişkin bilgileri paylaşan Bakan Akar, şöyle konuştu: “Mersin Üniversitesinde 4, Mersin Şehir Hastanesinde 4 yaralımız var. Onların tedavisi devam ediyor. Silifke’de ve Erdemli’de 2’şer hastamız var. Diğer yaralılarımızın da 15 yaralımızın da şu anda burada tedavisi sürüyor. Onların durumunda herhangi bir kritiklik yok. Bütün hastane çalışanlarımıza, sağlık personeline en içten duygularla teşekkürlerimi sunuyorum, Valimize ve tüm mülki görevlilerimize, güvenlik görevlilerimize de teşekkür ediyorum. Bütün ailelere büyük geçmiş olsun diyorum. Şehit olan 4 askerimiz ile 2 şoförümüze Allah’tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum.”
Öte yandan Bakan Akar ve Orgeneral Dündar, kaza yerindeki incelemelerinin ardından konvoydaki diğer askerlerin bulunduğu yere gelerek onları ziyaret etti. Kaza hakkında bilgi alan Bakan Akar, askerlere geçmiş olsun dileklerini iletti.

ŞEHİTLERE TÖREN

Mut’ta askerleri taşıyan otobüsün devrilmesi sonucu şehit düşen 4 erin cenazesi, düzenlenen törenle memleketlerine uğurlandı.
Şehit erler Samet Çaldır, Caner Mayendağı, Kerim Arslan ve Mustafa Dağlı’nın Türk bayrağına sarılı cenazeleri, Mut Devlet Hastanesi önünde düzenlenen tören alanına getirildi.
Törene, bazı şehitlerimizin aileleri ve yakınları, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Vali Ali İhsan Su, Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe ile bazı milletvekilleri, kazada yaralanan bazı askerlerle kurum amirleri, askeri ve mülki erkân katıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İl Müftüsü Şaban Kondi tarafından dua edildi. Daha sonra şehitlerimizin naaşları, cenaze araçlarına konuldu. Şehit Dağlı’nın cenazesi Mersin’in Tarsus ilçesine gönderildi. Kara yoluyla Konya’ya uğurlanan şehit erlerden Çaldır’ın cenazesi Bursa’ya, Mayendağı’nın cenazesi Samsun’a ve Arslan’ın cenazesi de Kırıkkale’ye gönderildi.
Bakan Akar, törene katılan şehit yakınlarına başsağlığı diledi.

Tema Tasarım | Osgaka.com