logo ms
Ana Sayfa Haber 4 Ağustos 2020 74 Görüntüleme

MUT’TAKİ KAZA TBMM’DE

Mut’ta meydana gelen ve 4 askerin şehit olduğu 2 şoförün yaşamını yitirdiği kaza TBMM’ye taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, geçtiğimiz hafta Mut’ta meydana gelen ve 4 askerimizin şehit olduğu, 2 şoförün yaşamını yitirdiği kazayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Mersin Milletvekili Başarır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; Mut Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın daha önce yaptığı uyarılara rağmen, kaza güzergahına Kaçış Rampası yapılmamasının nedenlerini sordu. kaçış rampalarının yapılamaması sonucu birçok vatandaşın hayatını kaybetmesi ve en son askerlerimizin şehit olmasındaki sorumlu kişilerin kimler olduğunu sorgulayan Başarır, sorumlular hakkında yasal işlem yapılıp yapılmadığını sordu. “Kaçış rampalarını yapmak için daha kaç kişinin hayatını kaybetmesini bekliyorsunuz?” diye soran Başarır, kaçış rampalarını ne zaman hayata geçirileceğini de sorguladı.
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği ve TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:
27 Temmuz 2020 Pazartesi günü Karaman-Mut yolu arasında Sertavul mevkiinde askerlerimizi taşıyan otobüsün devrilmesi sonucu 5 askerimizin şehit olması, bir otobüs şoförünün hayatını kaybetmesi ve 10 askerimizin de yaralanması hepimizi derinden üzmüştür.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar kaza ile ilgili yapığı açıklamada; “ilk aldığımız bilgilere göre araçta teknik arıza meydana geldi, frende problem oldu, frende bir boşalma söz konusu oldu” demiştir. Görgü tanıklarının söylediklerine göre askerlerimizi taşıyan otobüsün frenlerinin boşaldığı belirtilmiştir.
Mut Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı, 10 Ekim 2015 tarihinde Karayolları 5.Bölge Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda; Mut-Sertavul geçidinden ilçeye inilen yolda eğimlerin fazla olduğu, bu nedenle araçların frenlerinin patlaması sonu çok fazla can ve mal kaybının yaşandığı ve söz konusu yolun belirli yerlerine kaçış rampaları yapılması gerektiğini belirtmiştir.
Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü gönderilen yazıya ilişkin vermiş olduğu yanıtta “…ilgi yazınızda talep edilen kaçış rampası proje kriterlerine göre değerlendirilecektir” ifadelerine yer verilmiştir.
Yapılan incelemelere göre, yol üzerinde inşa edilecek kaçış rampalarından birinin kazanın gerçekleştiği yerin 300 ile 500 metre öncesinde projelendirildiği, ancak Mut Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı’nın yazılı ve sözlü tüm uyarılarına rağmen söz konusu projenin hayata geçirilmediği anlaşılmaktadır.
Bu çerçevede;
1- Mut Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı’nın 5 yıldır tüm uyarılarına rağmen söz konusu yol üzerine kaçış rampalarının yapılmamasının gerekçeleri nelerdir?
2- Kaçış rampalarının yapılamaması sonucu birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve en son askerlerimizin şehit olmasındaki sorumlu kişiler kimlerdir?
3- Bu konuda tüm uyarıları dikkate almayan yetkili kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları ne olmuştur? Yapılmamışsa gerekçeleri nelerdir?
4- Daha fazla can kaybının yaşanmaması için söz konusu kaçış rampalarını ne zaman hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?
5- Kaçış rampalarını yapmak için daha kaç kişinin hayatını kaybetmesini bekliyorsunuz?

İlginizi çekebilir

CHP’DE SULAR DURULMUYOR

CHP’DE SULAR DURULMUYOR

Tema Tasarım | Osgaka.com