logo ms
Ana Sayfa Haber 8 Eylül 2020 61 Görüntüleme

TAŞHAN KADINLARA EMANET

300 yıllık geçmişiyle Mut’un önemli tarihi eserlerinden olan ve çok uzun süredir atıl durumda bulunan Taşhan, 50 yıl aradan sonra Mutlu kadın üreticilere kapılarını aralıyor. İç avlu etrafında, 39 odası bulunan, revaklı kesme taştan bir yapısı bulunan Taşhan, Mersin Büyükşehir Belediyesinin, ‘Her ilçede kadın üretici pazarları kurma’ hedefi kapsamında, ilçemizdeki kadın üreticilerine tahsis edilmeye hazırlanıyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Selçuklu geleneğinin devamı bir eser niteliğinde olan Taşhan’da Mutlu kadınlarla bir araya geldi.
Mutlu kadınlarla birlikte tarihi Taşhan’ı inceleyen ve burada açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, çalışma alanlarından birisinin de Kadın Üretici Pazarları olduğunu belirterek, “Kadın ve çocuk ana çalışma alanımız. Kadınların istihdamı ve sorunlarına çözüm bulmak başlıca görevlerimiz arasında. Böylesi tarihi bir mekanda çalışma yapmak bir ayrıcalık. Burada neler yapabileceğimizi hep birlikte kararlaştırarak en kısa zamanda hayata geçirmeliyiz. Hep birlikte yapmak için de fikir birliği içerisinde amaca ulaşmayı hedefliyoruz. Bu da sizlerin göstereceği gayretle olacak. Biz her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
Taşhan’ın sahiplerinden eski Mut Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selahattin Arslan da, Taşhan’ın tarihi ile ilgili bilgi verdikten sonra yerin kullanımı için herhangi bir ücret talep etmeyeceklerini belirtti. Arslan, kadınların ürettikleriyle ev ekonomilerine katkıda bulunmalarından mutlu olacaklarını söyledi.
Yer tahsisi için başvuruların başladığı Tarihi Taşhan’ın, önümüzdeki ay içinde ‘Kadın Üretici Pazarı’ olarak hizmete girmesinin planlandığı bildirildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com