logo ms
Ana Sayfa Haber 15 Eylül 2020 45 Görüntüleme

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI 2. BİRLEŞİMİ YAPILDI

MERSİN Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantı döneminin ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Meclis’in önemli gündem maddelerinden birini gemilerden kaynaklı atıkların alınması hizmetini yerine getirecek olan Atık Kabul Tesisi’nin fizibilitesinin yapılması, kurulması, işletilmesi veya üçüncü şahıslar tarafından da işletilebilmesi için Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale edilmesi işlemleri için Büyükşehir Belediyesi adına 12 yıl süreyle Belediye Encümeni’ne yetki verilmesiyle ilgili madde oluşturdu.
Başkan Seçer, Mersin’in denizini korumak adına gemilerden oluşan atıkların toplanması işlemine talip olduklarını ifade etti. Denetimler yapıldığını ancak kesilen cezaların caydırıcı olmadığını ifade eden Seçer, kirletilen denizlerin parasal anlamda karşılığının olamayacağını, ekolojik dengenin bozulduğunu söyledi. Başkan Seçer, “Biz denizlerimizin kirletilmemesi için her türlü denetimi yapacağız, her türlü tedbiri alacağız.Biz denetimlerden ve atık toplamadan gelen bu parayı istemiyoruz, yani bunun bin katı daha para gelse benim denizim elden gittikten sonra bu paranın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” dedi.Maddenin kabulü ile ilgili Meclis üyelerinden destek talep eden Başkan Seçer, “Bu tesis çok kolay, basit bir tesis. Öyle gözünüzde büyüttüğünüz gibi girift bir tesis değil. Yapacağınız ünitelerle tertemiz bir su çıkacak. Öyle çok para filan da değil” ifadelerine yer verdi.
Deniz denetimlerini daha ucuz yöntemlerle sürdürdüklerini ifade eden Başkan Seçer, “Daha önce helikopterle denetim yapılıyordu. Biz o helikopteri kiraya çıkardık, müşterisi çıkarsa hemen satabiliriz. Biz onunla sahil taraması yapmıyoruz. Çünkü denetimle sorumlu olduğumuz koordinatlarımız da belli bizim. Denetimleri 2.5 milyon dolarlık helikopterle yapmıyoruz ama 300 bin liralık drone ile yapabiliyoruz” dedi.
Seçer, deniz denetimlerinde kesilen ceza oranlarının yeni dönemde arttığını vurgulayarak, “2014 yılından bu yana 50 milyon 500 bin lira ceza kesilmiş. Bunun 40 milyonu bizim dönemde, 1,5 yılda hatta 17 ayda. Geri kalan 5 yıllık dönemde de 10 milyon 500 bin lira kesilmiş. Daha önce söylemiştim: alacağımıza da borcumuza da şahin kuşuyuz” diye konuştu.
Meclis toplantısının 2. Birleşiminde, Akdeniz Belediye Meclisi tarafından kabul edilen Çankaya İlkokulu alanındaki1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği de gündeme geldi. Meclis üyeleri arasında tartışmalara neden olan maddeyle ilgili açıklamada bulunan Başkan Seçer, “Söz uçar yazı kalır. Plan, proje yapılsın, arkadaşlarımız yardımcı olsun. En azından kamuoyunun da böyle bir endişesi varsa gerek kalmasın. Kamuoyunun şöyle bir endişesi var; bina yapılmış yapılmamış meselesi değil. Meclis’in bu işe onay vermesi vermemesi meselesi değil. Burada alınan kararın kamuoyunun indinde, kamuoyunun vicdanında kabul görmesi lazım. Bu endişeleri ortadan kaldıralım” dedi.
Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerinin de söz konusu alanı usulüne uygun şekilde restore edip, orayı bir anaokulu yapmak istediklerini de anlatan Başkan Seçer, konunun öncelikle Akdeniz Belediye Meclisi’nde görüşüldüğünü söyledi. Seçer, “Bu konu kendi meclisinde gündeme gelmeden önce aslında benimle paylaşılsa, çok daha rahat, bu tartışmalara neden olmadan, kamuoyunu da boş yere meşgul etmeden, spekülasyonlara da neden olmadan hallolabilir. Biz orası restore edilmesin, orası çürüsün kalsın, orada bazı yasadışı işler olsun ya da çirkin bazı şeyler kulağımıza geliyor gibi bir şeyimiz yok. Bir an önce orayı yapalım, kente kazandıralım diyorum” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com