logo ms
Ana Sayfa Gündem 22 Eylül 2020 183 Görüntüleme

DEVRİMCİ DOKTOR YÜKSEL BURGUTOĞLU

16 EYLÜL 2016 günü aramızdan ayrılan Dr. Yüksel Burkutoğlu’nu 4. Ölüm yıl dönümünde saygı ile anıyoruz. Aydınlık içinde olsun. Dört yıl önce yazdığımız yazıyı paylaşmak diledim.
Gülnar’ın bağrından bir doktor çıkar. Gün olur gelir kendi yöresinde Hükümet tabibi olur. Tek doktor. Köylerden Pazara gelirler (Gülnar) Ucuzcu Veli’den alışveriş, bir yerleri ağrıyan doktora uğrar. Muayene olurlar. İlaç verir. Köyüne mutlu dönerler.
Bütün köyler onu tanımıştır. Gün olur Gülnar’a devrimciler gelir. Çoğu yoldaşlarıdır. Gülnar’ın nohudu vardır. Bağları vardır. Ama ille nohudu çok önemli. Ama nohut para etmez. Borsası yoktur. Birileri gelir yok pahasına alır gider.
Gülnar’ın nohudu pazarlanacaktır. Devrimciler bir komite kurar, köy köy dolaşırlar. Günler, aylarca ziyaretler yapılır. Tarlada, iki göz evlerde. Gün gelir Gülnar’da bir miting düzenlenir. Köylerden tek tük, derken beş bin kişi alanda toplanır.
Jandarma komutanı Kaymakam’a gider.
“Efendim, bizim haberimiz vardı, ama bu kadar beklemiyorduk. Binlerce köylü bir araya geldi. Miting yapacaklarmış.”
“Öyle mi? Askeri getir, hükümet konağını korusunlar. Birkaç asker de şöyle sivil giyinsin baksın, bir iki fotoğraf istiyorum.”
Gülnar meydanında beş bin kişi bir araya gelmiştir. Nohut anlatılır, üzüm bağları anlatılır. Tüccar, aracı anlatılır. Gülnar köylüsü bilinçlenir. Haykırırlar.
“Nohut bizim ekmeğimiz, yok pahasına verenin…”
O gün miting olaysız dağılır. Komutan araştırır, ele başını arar. O zaman CHP’nin önderlerinden birisinin de beyanı esas alınır.
Elebaşı Hükümet Tabibi Dr. Yüksel Burgutoğlu doğuya sürgün edilir. Rivayet edilir ki; o malum kişiye Dr. Yüksel Burgutoğlu kırgın gitmiştir.
Nohut mitinginden sonra devrimciler:
“Artık maya tutmuştur. Devrim başlasın” derler, eylem başlar.
Devrimcilerin yoldaşı Dr. Yüksel Ağabeyleri artık Hakka yürüdü.
Onu uğurluyoruz.
Aydınlık içinde olsun.
Kaynak: Hayrettin Sütlüoğlu (O yılların devrimci çömezlerinden.)

İlginizi çekebilir

ÇIDOG sezonu açtı

ÇIDOG sezonu açtı

Tema Tasarım | Osgaka.com