logo ms
Ana Sayfa Gündem 22 Eylül 2020 66 Görüntüleme

BİR BELGESELİN SATIR ARALARI

Geçenlerde, tümünü izleyemesem de, bir belgeselin bir bölümünü izleme olanağı buldum. Bir Afrika yurdu anlatılan yer, oranın bir köyünü gezmeye gitmiş bizden birisi. Daha doğrusu belgesel hazırlamaya…
Birkaç kişi karşılıyor köylülerden kendisini, güzel bir karşılama…
“Köyünüzde birkaç gün kalıp sizin kültürünüzü tanıyacağım” diyor bizimki.
“Çok seviniriz, ama bizim bir Kralımız var, köy tümüyle ondan sorulur, sorunlarımızla, açlığımızla o ilgilenir, ondan izin almanız gerekir, böyle bir gelenek bizimkisi, bunu bozamayız…” gibi sözler söylüyor köylüler de.
Derken Krala haber veriliyor, özel giysisiyle evinden çıkıyor Kral, yanında da üç dört koruyucusu var, dışarıya konmuş koltuğa oturuyor. Herkes diz çöküyor karşısında.
Arkasından kısa bir konuşma yapıyor Kral ve izin veriyor bizim belgeselci gezgine.
Dediğim gibi belgeselin tümünü izleyemesem de, Köyün Kralı, sanırım bizdeki Köy Ağası gibi bir şey. Ekonomik olarak köyün en güçlüsü. Köyün, köylünün her şeyi ondan soruluyor. Hatta bizdeki köy ağalığından daha da ilerisi.
Var olan bu durum, yani krallık öyle bir güzel anlatılıyor ki, neredeyse hayran kalacaksınız tek kişilik o yönetime, krallığa!..
Eminim ki o köyde de bu yönetimi istemeyen, bu yönetime karşı olan köylüler vardır. Vardır ki, Kralın dört tane koruyucu var. Böyle olmasaydı eğer, köy gibi bir yerde dört korucuyu niye taşısındı Kral? Birisini bile taşımasına gerek duymazdı.
Demek ki korkuyor; düzeninin, krallığının yıkılmasından korkuyor.
Belki de yarın beşe, altıya çıkaracak korumalarını…
Sanırım belgeselin bir amacı da, böyle bir düzeni bizlere sevdirmek, şirin göstermek. Değilse bu krallık düzeninden hoşnut olmayanlara da yer verilir, bir köyde neden dört koruma, bu da sorgulanırdı.
Ama bunların hiçbirisi yok. En azından görebildiğim yerlerde yok. Varsa yoksa Kral, göklere çıkarılıyor krallık!
Yine köylülerin ekonomik ilişkileri, krala bağımlılıkları, başka temel sorunları, çalışma koşulları, yokluk, yoksulluk, açlık…
Bunlar da hiç yok.
Bize sunulansa Müslümanlığın ve krallığın güzellikleri…

Tema Tasarım | Osgaka.com