logo ms
Ana Sayfa Gündem 27 Ekim 2020 277 Görüntüleme

MUT’TA ÖLÜMLÜ KAZALAR

Gözlemlediğim iki olumlu gelişmeyi paylaşmak istiyorum bugün. Birincisi ölümlü patpat kazaları. Mut’un taşı toprağı bereket. Ne yetişmez ki Mut’ta? Başta ülkeye adını yazdırdığı zeytini, sofralık kayısısı, ballı inciri olmak üzere üzümü, narı, elması, çam fıstığı gibi ne eker ne dikersen her şey yetişir. Hem de bütün yıl boyunca. Adeta Mersin’in tarım merkezidir Mut.
Küçüklü büyüklü bağ bahçe işiyle uğraşan Mut halkı da bir o kadar çalışkandır, boş durmaz. Şehir merkezinin 310 rakımından başlayıp 1600 rakımına kadar bereket fışkırır topraklarından. Hal böyle olunca bağ bahçe sahipleri işlerinin kolaylaşması için patpat ya da taktakda denilen çapa motorları satın alıyorlar.
2018 yılına kadar Mut’ta patpat kazalarında çok can kaybı yaşandı. Patpat kazalarında can kaybı yaşanmasının birçok nedeni var elbette. Bu ölümlü kazalar nedense 2018 yılına kadar önlenemedi. Sonra Mut’a bir Emniyet Müdür Vekili atandı, ismi Ali Serban. Şahsen tanışma fırsatı bulduğum, sürekli halkla beraber olan ve halkın içinden çıkmayan bu Ali Serban kısa sürede Mut’un kanayan yaralarının farkına vardı ve tek tek el atmaya başladı. İşe patpatlardan başladı, “Bundan sonra çapa motorları sarı tepe lambaları takmak zorundalar” dedi ve de uyguladı. O günden bu yana Mut’ta patpat kazaları olmuyor. Bu uygulamayla birlikte patpat kazalarındaki can kaybının önüne geçilmesine sebep olduğu için kendisine teşekkür ederiz.
Gözlemlediğim ikincisi olumlu gelişme ise pandemi sürecinde azalan trafik kazaları. Hani “Her işte bir hayır vardır” derler ya işte adeta onu doğrularcasına pandemi sürecinde Mut’ta trafik kazalarının en aza indiğini gözlemliyorum. Salgın kötü ama can kaybı yaşanan trafik kazalarının olmaması da bir o kadar iyi ve sevindirici diye düşünüyorum.
Salgın demişken sosyal mesafemize, hijyenimize ve maskelerimize dikkat edelim!
Esenlikler…

Tema Tasarım | Osgaka.com