logo ms
Ana Sayfa Haber 17 Kasım 2020 22 Görüntüleme

KÜLTÜR ve SANAT KENT GENELİNDE

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in göreve geldiği günden bu yana en çok önem verdiği konuların başında gelen kültür ve sosyal faaliyetler, kent genelinde günden güne ağırlığını hissettiriyor.
Mersin kültür ve sanat kenti oluyor
Şehir Tiyatroları, Dans Grupları, Kent Orkestrası, Oda Orkestrası, Kütüphanesi ve bünyesinde barındırdığı Konservatuvar ile kent genelinde son 1.5 yıldır önemli kültürel ve sanatsal etkinliklere imza atan Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu etkinlikleri belli bir yaş grubuna, bölgeye ve kesime değil, kent geneline yayarak, her yaştan vatandaşa ulaşmasını sağlıyor.
Mersin’de ilk olan çalıştay ile paydaş kurum ve sanat camiası ile işbirliği
Başkan Vahap Seçer’in göreve gelmesinden kısa bir süre sonra bir ilk olma özelliği taşıyan ve toplumun her kesiminden sanatçılar ile ilgili kurum temsilcilerinin de katıldığı bir çalıştay gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, bu çalıştayın sonunda 2024 yılına kadar gerçekleşmesi planlanan etkinlik, hizmet, faaliyet ve projeleri belirledi. Bu çalıştay ile çalıştaya katılan paydaşların da görüş ve önerilerini alan Büyükşehir Belediyesi, hayata geçireceği kültür ve sanat etkinlikleriyle ilgili olarak paydaş kurumlar ve sanat camiası ile işbirliği zeminini hazırlamış oldu. Böylece, bundan sonraki süreçte hayata geçecek olan kültürel ve sanatsal etkinlikler, kent bünyesindeki kurum ve sanatçıların da görüşleri ve onayları alınarak uygulanıyor.
Büyükşehir, geleceğe yatırım yapıyor
Kültürel ve sanatsal anlamda yetişmiş ve profesyonel sanatçı kadrosunu arttırarak güçlendiren Büyükşehir Belediyesi, geleceğin sanatçılarını yetiştirme misyonunu da yerine getiriyor. Yetenekli gençler ve çocuklara Büyükşehir’in tiyatro, konservatuvar, koro ve dans gruplarında aldıkları ücretsiz eğitimlerle, ilgi duydukları sanat dalında profesyonel eğitim alma imkanı sunuluyor. Bu gençler ve çocuklar, Belediye’nin gerçekleştirdiği etkinliklerde görev alarak, kültürel ve sanatsal etkinliklerde sürekliliği sağlıyor.
Yine bir ilk olarak Çok Sesli Çocuk Korosu’nu kuran, her yaştan vatandaşın ücretsiz olarak yararlanabileceği bağlama, keman, gitar, piyano, ud, ritm saz gibi enstrüman kurslarını da gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, resim kursu ve kadınların ilgi gösterdiği iğne oyası kurslarını da devam ettiriyor.
Fuar ve festivallere büyük destek
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, kent genelinde hayata geçirdiği kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra önemli festivallere ve fuarlara da maddi ve lojistik olarak destek veriyor. Büyükşehir, başta uluslararası kimlikteki Mersin Narenciye Festivali, kısa adı EMITT olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Mersin Kitap Fuarı gibi önemli etkinliklere büyük katkılar sunuyor.
Şehir Tiyatroları tamamen profesyonelleşti
Şehir Tiyatroları’nda da yeni bir yapılanmaya giden ve Genel Sanat Yönetmenliği’ne Murat Atak’ı getiren Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, tiyatro ekibini daha da güçlendirmek için açtığı sınava, yurdun dört bir yanından 700 sanatçı başvurdu. Şehir Tiyatrosu’nda görev alacak yeni sanatçıları, ünlü sanatçı Cihan Ünal’ın da aralarında bulunduğu konusunda uzman akademisyenler ve kendini sanatında kanıtlamış Türkiye’nin bu sanat dalındaki önemli temsilcilerinden oluşan bir jüri belirledi.
Seçer: “Sanat kenti, kültür kenti ve kardeşlik kenti Mersin’i yaratmak istiyoruz”
Şehir Tiyatroları’ndaki yapılanmayı değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kültürel ve sanatsal alandaki bu yapılanmanın çok önemli olduğunu belirterek, “Çağdaş, modern, insanların barış ve kardeşlik duygularıyla birbirini sevdiği ve saydığı; renginden, mezhebinden, meşrebinden, dilinden, inancından dolayı kimsenin ötekileştirilmediği bir kent yaratmak istiyoruz. Modern bir kent, çağdaş bir kent, sanat kenti, bilim kenti, kültür kenti ve kardeşlik kenti Mersin’i yaratmak istiyoruz. İşte bu amacımızı, bu kadrolarla yaratacağız” dedi.
Kentteki yerel tiyatro topluluklarına da ilgi gösteren Büyükşehir Belediyesi, bu tiyatro gruplarının sahnelediği oyunların daha geniş kitlelere ulaşması için de destek veriyor.

Tema Tasarım | Osgaka.com