logo ms
Ana Sayfa Haber 26 Kasım 2020 105 Görüntüleme

Taşhan Üretici Kadınlarına Kadına Şiddetle Mücadele Semineri

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından, Taşhan’daki üretici kadınların bilgilendirilmesi için seminer düzenlendi. Avukat Meryem Diniç tarafından verilen seminerde, üretici kadınlar ‘kadın hakları’ konusunda bilgilendirildi.

Tarihi Taşhan’da kadın hakları konuşuldu

Mut’ta Taşhan Kadın Üretici Pazarı’nda düzenlenen seminerde kadınlar, turuncu renkte kıyafetler giyerek farkındalık yarattı.

Avukat Meryem Diniç tarafından verilen seminerde, üretici kadınlara, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun başta olmak üzere İstanbul Sözleşmesi’nin kapsamı, önemi, imzalanması ve yürürlüğe girme süreciyle ilgili bilgilendirme yapıldı.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Diniç, kadına şiddetin sadece Türkiye’de değil global çapta bir sorun olduğunun ortada olduğunu ifade etti. Kadına yönelik uygulanan şiddetin sadece fiziksel olmadığının altını çizen Diniç, “Birçok kadın psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddete de maruz kalmaktadır” dedi.

Taşhan’daki üretici kadınlardan Meltem Çalışkan, “İstanbul Sözleşmesi’nde yer alan haklarımızı tekrar hatırlayıp pekiştirmiş olduk. Kadına her türlü taciz ve şiddete hayır diyoruz. Bizler birbirimize desteklemek ve korumak zorundayız. Küçük, büyük veya yaşlı hiç fark etmez, kadın her yaşta kadındır” diye konuştu.

Üretici kadınlardan Fatma Isbaha Avukat Meryem Diniç’e teşekkür ederek, “Köylü, kentli, küçük, büyük, anne, anneanne hiç fark etmiyor. Kadına şiddete hayır diyoruz” ifadelerini kullandı.

Üretici kadınlardan Emine Yaşar ise kadına şiddetin hayatlarının her bölümünde olduğunu kaydederek, “Bunun önüne geçebilmek için de kendi ayaklarımız üzerinde güçlü ve dik durmamız gerek” diye konuştu.

Avukat Meryem Diniç tarafından verilen seminer, üretici kadınların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com