logo ms
Ana Sayfa Gündem 1 Aralık 2020 67 Görüntüleme

BALKABAĞI

Şimdilerin en sevileni Balkabağından bahsetmek istiyorum, herkes tatlısını yapmak istese de faydalarından bahsetmek istedim 🙂
Tatlı ihtiyacını baskılayacak bir tarifle başlayalım bu haftaki yazımıza;
Balkabağı puding;4 yemek kaşığı 180-200 g haşlanmış bal kabağı.
*1 su bardağı az yağlı süt.
*1 yemek kaşığı buğday nişastası.
*2 yemek kaşığı pekmez.
*1 tatlı kaşığı tarçın.
*1 tatlı kaşığı vanilya.
Bal kabaklarını blendirize edip pekmez hariç bütün malzemeleri Puding kıvamına gelinceye kadar ocakta karıştırıyoruz,kaynayınca altını kapatıp pekmezi ekleyip soğumasını bekliyoruz.Üstü için nar ve nane tercih edebilirsiniz
Afiyet olsunn.
Balkabağı içeriği, birçok vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir. Demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor gibi vücudumuz için önemli minarelleri ayrıca A, B ve C vitaminlerini içermekte.
Balkabağı denilince renginin turuncu olması ile akla ilk A vitaminin öncüsü olan beta karotenler gelmektedir. Karoten içeriğinin yüksek olması sebebiyle, kanser ile savaşmada oldukça etkilidir. Yapılan bir araştırmaya göre beta karotenden zengin diyetle beslenmek özellikle prostat kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir. Sağlıklı olduğunda vücuda bakteri girişini engelleyici görev yapar. Ayrıca göz sağlığı için de oldukça faydalı olan A vitamini karanlıkta görmeyi sağlar. Kemik büyümesi, üreme fonksiyonu ve genel büyüme sürecinin desteklenmesinde de rol sahibidir.
Mevsiminde ve porsiyon kontrolü yaparak tüketmenizi tavsiye ederim tabii ki.
Sadece 100 gramı bile günlük A vitamini ihtiyacınızın tamamından fazlasını karşılayabilir. Aynı zamanda 100 gramında yaklaşık olarak 3 mg omega-3 yağ asidi içerir.
Balkabağı A vitamininin iyi kaynaklarındandır. Havuç, tatlı patates ve balkabağı gibi turuncu renkteki sebze ve meyveler kanseri önlemede önemli rol oynayan beta-karotenden zengindirler.

İlginizi çekebilir

DEPRESYON

DEPRESYON

Tema Tasarım | Osgaka.com