logo ms
Ana Sayfa Gündem 5 Ocak 2021 37 Görüntüleme

Adet (Regl) Dönemi Tatlı Krizleri Ve Kilo Artışı

Herkese mutlu haftalar, bu haftaki konumuz soru-cevaplarda en çok sorulan sorulardan birisi olan regl (adet) dönemlerinde olan tatlı krizlerine çözüm vb. tarzında olan sorulara cevap olarak bu köşe yazısını hazırladım.
Adet döneminde birçok kadının yaşadığı problem; aşırı karbonhidrat ihtiyacı, özellikle hamurlu, çikolatalı tatlılara karşı yoğun istek, halsizlik, gerginlik, şişkinlik ve bununla beraber gelen kilo artışıdır. Yeni kazanılan kilonun da tatlı isteğinin bir çözümü vardır.
Adet döneminde, hormonal değişimler sonucu vücutta su oranının artması nedeniyle 1-2 kg kilo artışı olması oldukça doğaldır. Bu dönemde, günlük kaloriyi çok fazla etkilenmeyecek şekilde tatlı takviyesi ile tatlı ihtiyacınızı biraz bastırabilirsiniz. Danışanlarımdan da gördüğüm kadarıyla adet dönemi, 3-4 gün öncesi, 5-6 gün adet dönemi ve sonrası derken, her ayın yaklaşık 2 haftasını 2 kg fazla, kalan 2 haftasını kendi gerçek kilonuzla geçiriyor olabilirsiniz.
Meyve bu dönemde size yetmiyorsa sütlü tatlılardan tercih edebilirsiniz. Hamurlu tatlılara yönelmektense, protein değeri daha yüksek ve yağ değeri daha düşük olan sütlü bir tatlı tercih edebilirsiniz. Örneğin tavuk göğsü 150g (1 porsiyon) yaklaşık 180-200 kkal’dir ya da puding çeşitleri örnek olabilir. Ve mutlaka fiziksel aktivitenizi arttırmaya özen gösterin. Ekmek, pilav, makarna ya da hamur işleri yediğiniz gün tatlı tercih etmeyebilirsiniz. Adet dönemi sonrası aynı kiloda kalıyorsanız sorun yok demektir. Ve son olarak su tüketimi miktarınızı arttırmanızı tavsiye ederim. Sıvı miktarı artışı, fiziksel aktivite artışı ve düzenli ve dengeli beslenme ile iştahınızı dengeleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

GELİN ARDICI

GELİN ARDICI

Tema Tasarım | Osgaka.com