logo ms
Ana Sayfa Gündem 14 Ocak 2021 63 Görüntüleme

Televizyon da Neymiş?

Aslında bu icadın ne olduğuna dair hepimiz aşinayız. Hemen hemen herkesin evinde bulunan tüplüsü, tüpsüzü olan bir icat diye biliyoruz kendilerini. Sadece icat olarak tanımlamak haksızlık olur bence. Birçok haberleri evimize getiriyor getirmekte kalmayıp, bazen eğitici bazen de harekete getirici etkisinin de olduğunu söyleyebilirim. Ben bu yazımla daha çok harekete getirici işlevine değinmek istiyorum.
Harekete geçirici derken aslında 7’den 70’e televizyondan etkilendiğimizi belirtmek istemiştim. Aslında daha çok çocuklar bu etkiden nasibini alıyor ama nasıl? Çocuklarda normal olarak daha çok merak duygusu ön planda olup televizyondaki renkler, sesler çocukların dikkatini çekmektedir. TV’deki özellikle çizgi filmler çocuğun merak ettiği, dikkatini çektiği yapılardır. Çizgi filmlerde işlenen konu, karakterin özellikleri çocuğun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çocuk o karakterle kendini özdeşleştirebilmektedir. Özellikle kimlik gelişimi evresindeki ergenler için izlediği karakterler kendi kimliğini oluşturma açısından önem arz etmektedir. Ebeveynler bu noktada çocuğun veya ergenin izlediği içerikleri takip etmelidir. Aynı zamanda televizyon veya herhangi bir ekran karşısında geçirilen süre kısıtlanmalı, çocuğu susturma aracı olarak kullanılmamalıdır. Peki belirli süreyle sınırlı ekran izleme sürelerinde çocuklar ne izlemeli? Bu soruya cevap niteliğinde bazı önerilerde bulunmak isterim.

*VOL-I
Vol-i, günümüzden 700 yıl sonra bir tarihte geçiyor. Kahramanımız, artık insanların olmadığı ve başka gezegenlerde yaşadığı bir dünyada tek başına kalan sevimli bir robot. Aynı zamanda çevre kirliliği, insanların doğaya tahribatı animasyonda ele alınan konular arasındadır.

*COCO
Coco, ; ailesi tarafından müziğin yasaklanmış olmasına rağmen bir müzisyen olmak isteyen Miguel’in kendisini kazara Ölüler Diyarı’nda bulmasını anlatılıyor. İstediklerimizin peşinden gitmemiz gerektiği konusunda da mesajlar vermiyor değil 🙂

*SOUL
Orta okul müzik öğretmeni Joe Gardner, jazz piyanisti olmanın hayalini kurmaktadır. New York sokaklarında gezinen Joe, birden bire kendini kanalizasyona düşerken bulur. Ancak burası aslında farklı bir dünyaya açılıyordur. İzlerken yer yer hayatımızın anlamını sorgulatan, yetişkinlerinde izlemesi gereken bir animasyon açıkçası.

İlginizi çekebilir

SAYIN VOLKAN ŞEKER’E

SAYIN VOLKAN ŞEKER’E

Tema Tasarım | Osgaka.com