logo ms
Ana Sayfa Haber 19 Ocak 2021 54 Görüntüleme

AK PARTİ’DEN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMASI

AK Parti Mut İlçe Teşkilatı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ilçedeki basın mensuplarını ağırladı. Konak Otel’de düzenlenen toplantıya; AK Parti Mut İlçe Başkanı Soner Solak ve ilçe yönetimi, Ak Parti Mut Kadın Kolları Başkanı Firdevs Akgül Çabuk ve ilçede görev yapan basın mensupları katıldı. Gazetecilere çiğ köfte ikramında bulunulan toplantıda; AK Parti Mut İlçe Başkanı Soner Solak ve yönetim kurulu üyeleri, ilçenin sorunları ve yapılması gerekenler üzerine bilgi alışverişinde bulundu.

Toplantıda konuşan AK Parti Mut İlçe Başkanı Soner Solak, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları ve yapacakları çalışmalar ile ilçeye yapılan devlet yatırımları konusunda gazetecilere açıklamalarda bulundu ve geniş kapsamlı bilgiler verdi.
İlçe Başkanı Soner Solak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak toplantıyı açtı. Solak, konuşmasının devamında, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları ve yapacakları çalışmaları aktardı. Başkan Solak’ın açıklamalarından öne çıkan konu başlıkları şöyle:

DOKTOR ATAMALARI

Mut Devlet Hastanesine doktor atamaları konusuna değinen İlçe Başkanı Solak, 25 ekimden sonra doktor atamalarının başladığını kaydetti. Solak, “Doktor atamaları devam etti. Göz doktorumuz geldi. 23 Aralık’ta Nöroloji, İç Hastalıkları, yoğun bakım ve pratisyen hekimlerimiz, arkasından da yine halk sağlığı doktorumuz atandı” dedi.
Gazetecilerden gelen doktor eksiğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Soner Solak, doktor eksiğinin bulunmadığını belirterek; “Bunlar hepsi kalıcı. Şu anda Mut’ta bize sadece geçici hekimle KBB, Üroloji ve Ortopedi geliyor. Diğer hekimlerimizin tamamı kadrolu ve bizim şu anda bünyemizde, kendi hastanemizde çalışan doktor hekim arkadaşlarımız. Bu noktada da biz KBB, Üroloji ve Ortopediyle de ilgili inşallah önümüzdeki dönemde tekrar gereğini yapacağız” dedi. Solak, şöyle konuştu: “Gerçekten Mut Devlet Hastanesi, 2019 Kasım ayında çok iyi hatırlıyorum, ‘doktorsuz’, ‘Mut nerede, sahipsiz’ şeklinde sloganlar, çok büyük devşirme kelimeler ürettiler. Ama emin olun o bir süreçti, bizimle alakalı olmayan bir süreçti. Çünkü bazen zorunlu hizmet kapsamı doluyor, bazen eş durumundan tayin isteniyor ve bir ay sabredin iki ay sabredin dememize rağmen farklı algılar yaratılmak istendi. Ama çok şükür onun akabinde, bugüne kadar ne doktor eksiğimiz ne de hiçbir dönemde hiçbir hekim atama döneminde eksik bir durumumuz olmadı.”

DOĞAL GAZ

Önceki gün doğal gaz ihalesinin EKAP’ta açıklandığını belirten Solak, konuyla ilgili olarak, “2 Şubat 2021 yılında da doğalgaz ihalemiz yapılacak. Bununla alakalı ciddi bir mücadele verildi bugüne kadar. Bir dönem depolama olsun, hızlı olsun gibi düşünce varken; Sayın Bakanımız biraz ufkunuzu açık tutun, yani daha ilerisi var, organize var, Mut büyüyor, Mut İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayacak en önemli yer, şeklinde hep dediğinde, sabır sabır, demişti. Bugün o sabrın meyvesini aldık çok şükür. Mersin’in belki en uzak ilçesiyiz, ama en önde doğal gazına sahip olacak bir ilçe pozisyonuna giriyor. Bakanımızdan, devletimizden razı olsun” dedi.

MUT OSB

İlçede yapımı devam eden Mut Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili trafo merkezinin yapıldığını, haziran ayında tesliminin söz konusu olduğunu belirten Soner Solak, buraya bir hat çekimi bulunduğunu, bunun da ihalesinin yapılıp biteceğini kaydetti. Solak, “1 ay içerisinde sanırım bu da teslim edilecek. Bundan sonra iç hatlara geçmeyle alakalı bir projesi var. Ondan sonra Büyükşehir’e kalacak, top Büyükşehir’e geçecek” dedi.
Mut OSB’nin gerek ilçe için, gerekse bölge için önemine dikkat çeken Başkan Solak, “Bilindiği gibi Mut OSB’nin bir an önce hayata geçmesi, burada yaratacağı istihdam için çok önemli. Mut’tan sadece Karaman’a iş için 5 binin üzerinde insanımız taşındı. Bir kısmı günlük olarak gidip geliyor. OSB’nin trafo ve elektrik altyapısı çalışmaları devam ediyor. Bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Şimdi esas görev Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne düşüyor. OSB’nin yol ve altyapı çalışmasını bir an önce tamamladığı takdirde, sanayiciler buradan yer alımları ve çalışmalara başlayacaklar. O nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki çalışmalarını hızlandırarak, altyapı çalışmalarına öncelik vermesini istiyoruz” dedi.

ENERJİ YATIRIMLARI

Bu dönem enerjiyle alakalı ciddi yatırım beklediklerini ifade eden İlçe Başkanı Solak, “Özellikle müjdelemek isterim. Enerjisa’nın EÜAŞ’la alakalı yatırımları 3-4 senedir çok fazla yapıldı. Ama bunun içerisinde Mersin ve Mut en fazla payı aldı. Bu dönemde yine trafo yenilemelerimiz, hat yenilemelerimiz, köylerdeki özellikle iç ve dış hatlarla alakalı 2021 yatırımları içine soktuğumuz önemli projeler var. İnşallah bunları da önümüzdeki günlerde göreceksiniz” şeklinde konuştu.

GÖLETLER

Göletlerle ilgili çalışmalara inanılmaz bir şekilde hız verildiğini belirten Soner Solak, göletlerde şu anda ciddi bir para akışının bulunduğunu söyledi. Solak, “Yeni gölet çalışmaları ve mevcutta yapımı süren göletlerle alakalı bir hızlılık söz konusu. Özellikle 2020 kuraklığının ve halen de devam eden kuraklık sezonu sürecinde yeraltı ve yerüstü sularının ne kadar kıymetli olduğu bu dönem fazlasıyla ön plana çıktı. Bu ölçekte de biliyorsunuz 6. Bölge DSİ’de 100 göletin 23-24 tanesi Mut’tayken bu sayı gün geçtikçe artıyor. Ve bununla ilgili de desteklerini her daim vekilimizin ve bakanımızın hissediyoruz” dedi.

ÇEVRE YOLU

Çevre yoluyla alakalı biz en son Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı ziyaretlerinde Mut’la ilgili, Mut’un önünü açacak 3 projenin bulunduğunu söyleyen İlçe Başkanı Solak, bunların doğal gaz, organize ve çevre yolu olduğunu dile getirdi. Çevre yoluyla ilgili bilgiler veren Solak, konuyla ilgili şunları söyledi: “Çevre yolu 3 etaptan oluşuyor. Birisi Silifke ve heyelan olan viyadük alanı. İkincisi oradan Mut’a gelen ondan sonra da Sertavul’a gelen şeklinde 3 etap. 3 milyar 700 milyon bütçe olan bu çevre yolu, 8 tünel 8 viyadükten oluşuyor. Ama emin olun Bakan bey, 20 dakikada Mut’a girilip çıkılacak dediği, çok doğru çünkü tünelden viyadüğe, viyadükten tünele geçip, inşallah hızlı bir şekilde Silifke’yi 57 km gibi kısa bir sürede çözülecek.”
2023’te çevre yoluyla alakalı her şeyin tamamlanacağını kaydeden Soner Solak, “2004 yılından beri bekleyen, özellikle Gülnar ve Silifke yol ihalesi vardı. O da hızlı bir şekilde yapıldı, şu anda başladı. Mut Gülnar çevre yolunun durması söz konusuydu, tekrar o başladı. Allah nasip ederse, Mut’a da hızlı bir şekilde geliniyor. Sayın bakan bu konuyla ilgili gereğini yapacağını, destek vereceğini zaten söylüyor. Birkaç daha müjdelerimiz olacak, onu da zaman geçtikçe inşallah hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.
İlçede hükümet tarafından yapılan ve yapılması planlanan diğer çalışmalar hakkında da bilgiler veren Solak, daha sonra gazetecilerle fikir alışverişinde bulundu. Toplantı, yapılan sohbetlerin ardından sona erdi.


Tema Tasarım | Osgaka.com