logo ms
Ana Sayfa Haber 11 Mayıs 2021 69 Görüntüleme

Başkan Şeker: “Kayısıda rakip tanımıyoruz.”

Kayısı sezonunun açılışı ile birlikte, Mersin Büyükşehir Mut Toptan Sebze ve Meyve Halinde tüccar ve üreticilerle bir araya gelen Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, “Kayısımıza rakip tanımıyoruz” dedi.
Bu yıl yaklaşık iç piyasada 150 bin ton kayısı rekoltesi beklediklerini ifade eden Başkan Volkan Şeker, 80 bin ton ihracat beklediklerini kaydetti. Başkan Şeker, “Türkiye’nin sofralık kayısı ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Mersin’in Mut ilçesi ile Türkiye’de kimse boy ölçüşemez” dedi.
Sofralık kayısının kilosu 150 lirayla başlayıp şu anda 10 liradan alıcı bulduğunu söyleyen Başkan Şeker, üreticilerin fiyatlardan memnun olduğunu belirterek, eriğin de bu yıl altın yılını yaşadığını söyledi.
Kayısı denince akla Malatya’nın geldiğini anımsatan Şeker, “Malatya ile Mut kayısısı arasındaki farkın artık öğrenilmesi gerekir. Mut kayısısı sofralık, Malatya kayısısı ise kurutmalıktır. Şu an gidin Malatya tezgahlarında Mut Kayısısı bulunmaktadır” şeklinde konuştu. Şeker, kayısı üreticisine sezonun hayırlı olması temennisinde bulunarak, bol kazançlar diledi.
HABER: ALİ ÇAĞLAR – KAYNAK: HASAN ÇETİN

Tema Tasarım | Osgaka.com