FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Haber 23 Ağustos 2022 344 Görüntüleme

Aksa Bölge Müdürü Duman: “Kasım ayında gaz arzını sağlayacağız.”

Mut’ta doğal gaz altyapı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, çalışmaları yürüten Aksa şirketince ilçemizdeki doğal gaz tesisat dönüşüm süreciyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Mut Belediye Sinema ve Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; Aksa Çukurova Doğal Gaz Mersin Bölge Müdürü Tufan Duman ve şirket yetkilileri ile Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mut Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Salgur ve belediye yetkilileri, Mut Doğal Gaz Platformu Başkanı Yafes Demir, Mut Kent Konseyi Başkanı Kasım Pınar, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, oda ve STK temsilcileri, mahalle muhtarları, doğal gaz firma yetkilileri ve yurttaşlar katıldı.

Duman: “2 aylık sürede 17 km’lik altyapıyı tamamladık, 3 bin 500 konutun önünden geçtik.”

Toplantının açılışında konuşan Aksa Çukurova Doğal Gaz Mersin Bölge Müdürü Tufan Duman, Mut’ta devam eden doğal gaz çalışmaları ve süreç hakkında bilgiler verdi. Yaklaşık 2 aydır çok yoğun şekilde çalışmalarının devam ettiğini belirten Bölge Müdürü Duman, “Bu iki aylık süreç içerisinde, şu an bugün itibariyle 17 km’lik bir hat altyapı şebekesini tamamlamış durumdayız. Bu yaptığımız yatırımla şu an itibariyle 3 bin 500 konutun önünden geçmiş ve gaz arzı sağlanabilecek noktaya gelmiş durumdayız” dedi.

“Yapıntı’da 19 bin metreküp saatlik Şehir Giriş İstasyonu kuracağız.”

Çalışmalarının Yapıntı Mahallesinde kuracakları 19 bin metreküp saatlik Şehir Giriş İstasyonu kurulumuyla başlayacağını ifade eden Duman, şu bilgileri verdi: “Şu anda bu istasyon sahasının yeriyle alakalı görüşmeler tamamlanmak üzere. Önümüzdeki haftalarda, burası tamamlandıktan sonra burada bir Şehir Giriş İstasyonu montajına başlayacağız. Kuracağımız istasyon alanında şehre gelecek yüksek basınçlı çelik hatlarımız ve üzerindeki poli etilen ana hat şebekemizle beraber, şehre gazın gelişiyle alakalı süreci başlatmış olacağız. 19 binlik Şehir Giriş İstasyonumuzun dışında, 2 tane mahallemizde de ayrıca mahalle içlerine doğal gazın tesisat teknik süreci gereği 2 tane 5 bin metreküp saatlik de Bölge Dağıtım İstasyonu montajı gerçekleştireceğiz.”

“Sene sonuna 52 km’lik şebeke montajını tamamlayacağız.”

Yazalanı, Güllük, Pınarbaşı ve Doğancı mahallelerinde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Duman; bu çalışmalarda ulaşılan metraj bilgilerini ise, Yazalanı 3 bin 500 metre, Güllük 8 bin metre, Pınarbaşı 3 bin 500 metre ve Doğancı 2 bin metre olarak ekrana yansıttı. Duman, “Şu anda poli etilen (PE) yatırımımızın, şebeke imalatımızın yaklaşık % 32’sini tamamlamış durumdayız. Önümüzdeki tahmini 2 ay içerisinde yapacağımız yatırımı büyük oranda şehirleşme kısmında tamamlayıp, sene sonu itibariyle yaklaşık 52 km’lik bir şebeke montajını tamamlamış olacağız” şeklinde konuştu.

“Kasım’ın ortalarında gaz arzı sağlanacak.”

Yatırımlarını tamamen vatandaşların ön abonelik taleplerine göre belirlediklerini söyleyen Duman, dolayısıyla bir mahallenin birkaç sokağını yapıp, diğer sokakları önümüzdeki senenin yatırımında değerlendirebildiklerini belirtti. Önümüzdeki ayın ortalarında ön aboneliklerini tamamlayan ve istenilen oranda talebi oluşturan binalarda, bina dağıtım hatları ve bina kutularına başlanacağını belirten Duman, “Planlamamız yılsonunda, tahmin ediyorum Kasım ayının başında ya da ortasında gaz arzını sağlayacak şekilde çalışmalar devam ediyor. Şu an çalıştığımız Yazalanı, Güllük, Pınarbaşı, Doğancı mahallelerinde, zaten yaptığımız yatırımlarda kutu ve abonelik tarafına geçtikten sonra bu bölgelerde gaz arzı sağlanacak” dedi.

“Taleplerinizi bize iletin.”

Bu mahallelerin yanında Cumhuriyet Mahallesi’nde de belirledikleri yerler olduğunu ve bu mahallelerin dışında kalan yerlerde de boru metrajlarının olacağını kaydeden Duman, ancak bu mahallelerin her tarafına giremediklerini ve girmeyeceklerini söyledi. Duman, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Dolayısıyla şu demek de değil, bu sene bu belirttiğimiz mahallelerin dışında gaz vermeyeceğiz anlamına da gelmiyor. Biz bu sene yaptığımız 50 km’lik yatırımı, seneye de yapacağız. Talep ne şekilde çoğalırsa; bu sadece doğal gazın bu senenin yatırımına, önümüzdeki sene mi geleceğini hızlandırmış olacak. Muhtarlara da vatandaşlara da verdiğimiz mesaj; taleplerini bize iletirlerse, biz onun üzerinde etkin şekilde çalışıyoruz.”

“Tesisatlarınızı yetkili firmalara yaptırın.”

Mut’ta doğal gaz tesisatlarıyla ilgili faaliyet gösteren yetkili firma sayısının 3, sertifika başvuru işlemi devam eden firma sayısının 1 olduğunu ve başvuru işlemlerinin devam ettiğini belirten Bölge Müdürü Tufan Duman, doğal gaz tesisatlarının Aksa tarafından sertifika verilmeyen ve yetkisi bulunmayan firmalara yaptırılmaması konusunda önemli uyarılarda bulundu. Lisans alanında yetkilendirilen tüm firmaların Mut’ta faaliyet gösterebileceklerini kaydeden Duman; firma yetki başvurularının devam etmekte olduğunu ve bu doğrultuda sayıların güncellendiğini belirterek, günce yetkili firma listelerine Aksa ofisleri ve Mut’ta görevli tüm çalışanlar aracılığıyla ulaşılabileceğini söyledi. Tesisatın yetkisiz firma ve ustalara yaptırılması durumunda, abone mağduriyetleri yaşanacağının altını çizen Duman, “Faaliyet gösteren firmaların el ilanı, broşür ve reklamlarında, mutlaka Aksa sertifika numarası belirtilmeli ve yetkili firma listesinde yer almalıdır” dedi.
Aksa Çukurova Doğal Gaz Mersin Bölge Müdürü Tufan Duman’ın yaptığı bilgilendirmenin ardından, şirket yetkililerince Mut’ta devam eden doğal gaz çalışmaları hakkında teknik bilgiler verildi. Bilgilendirme toplantısı, toplantıya katılanların sorularının yanıtlanmasıyla devam etti.
Toplantının kapanış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl; bütün Mut’un bu doğal gazı beklediğini ve bu sayede temiz havaya kavuşacağını belirterek, hayırlı olması temennisinde bulundu.

Tema Tasarım | Osgaka.com