FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 29 Mart 2022 292 Görüntüleme

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ 13. GENEL KURULUNDAN

1991 yılında Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği adında kurulan 2006 yılında Alevi Kültür Dernekleri adını alan derneğin 13. Olağan Genel Kurulu yapıldı.
Kongrede Avrupa Alevi Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, Alevi ve Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, geçen dönem Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, TRT’den emekli Yönetmen Nevzat Üçyıldız konuk olarak yer aldılar.
Dikmen’de bulunan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı salonunda yapılan genel kurula 96 şubeden katılım ile 26 Mart 2022 cumartesi günü saat 10.00’da başlayan genel kurul Hüseyin Güzelgül Dede’nin hayırlı vermesi çer ağ uyandırması ile başladı.
Daha sonra saygı duruşu İstiklal Marşı ile devam etti.
Divanda; Başkan Necati Yılmaz, Yardımcıları Haydar Coşkunfırat, Baki Erdoğan, Hacer Polat, Pelin Pököz yer adılar.
Genel Başkan İsmet Kurt, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ve Alevi ve Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelyüz Dede’nin konuşmalarında:
-1991 yılından bu yana Alevi örgütlenmesi,
-Cem Evlerinin ibadet yeri sayılması,
-Alevilerin devlet içinde dışlanması,
-Aleviler üzerinde Osmanlı’dan bu yana yapılan katliamlar, ayrımcılık felsefesi vurgulandı.
-Anayasada eşit yurttaşlık hakkı verilmesi,
-Aleviler üzerinde asimilasyonları son bulması,
-Geçtiğimiz günlerde meclisten geçen Diyanet Akademisine oy veren Alevilerin oy verdiği parti milletvekillerinin gerçek yüzlerinin ortaya çıktığını, vurguladılar.
Faaliyet raporları, denetleme kurulu raporu ve tahmini bütçe okundu, bunlar üzerinde delegelerden söz alarak konuşmalar yapıldıktan sonra oylanarak kabul edildi.
Kura sonucu ilk konuşmayı Zeynel Odabaşı yaptı. Daha sonra İsmet Kurt konuşmasını tamamladıktan sonra seçimlere geçildi. 688 delegenin oy kullandığı seçimler sonucunda,397 oyla İsmet Kurt’un listesinde yer alan Genel Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine İsmet Kurt, Seher Şengünlü Yılmaz, Rıza Tanrıverdi, Ali Özveren, Hasan Çözükçe, Feryat Bakan, Şevki Kaya, Hayri Yılmaz, Dursun Ali Şat, Gülbahar Kaplan, Medet Demir, Erdoğan Kaya, Burcu Turgut, Ali Helvacı, Zeynel Baltürk, Fatoş Dalkara, Ergün Kurt, Mahmut Nedim Evli, Fadime Gülgün karasoy, Murtaza Çiçek, Özgün Deniz Gündüz; Denetim Kuruluna Asil Üyeliklerine Yüksel Karaaslan, İsmail Kırancı, Hasan Kaybaki, Muzaffer Başboğa, Haydar Coşkun Fırat; Disiplin Kurulu Asil Üyeliklere Hasan Mansuroğlu, İsmet Güleç, Hüseyin Güney, Dursun Kaya, Ali Rıza Demir ve 115 kişi de Alevi ve Bektaşi Federasyonu delegeliğine seçildiler.
Genel Başkan İsmet Kurt teşekkür konuşmasında, “Zaman zaman fikir ayrılıkları olsa da bizler kardeşiz. Bu nedenle güç birliği oluşturmak zorundayız. Alevilik yüz yıllardır zulüm altında, baskılara rağmen katliamlara rağmen, derin egemen asimilasyon politikalarına rağmen varlığını, inancını, kararlılıkla sürdürmüştür. Bu gün Aleviliğin devasa sorunları var bunlar inkar edilemez. Zorunlu din dersleri bir Alevi çocuğu için zulüm, temel hak ve özgürlükler açısından da faciadır. Bu coğrafyada Aleviler yok sayılmaktadır. Binlerce sorunumuz kangrenleşerek çözümsüzlüğe doğru gidiyor, çözeceğiz kuşkunuz olmasın. Dünyanın neresinde olursa olsun güçlünün güçsüzü ezdiği, zalimin zulüm yaptığı her yer Kerbela’dır.” diyerek teşekkür etti.
Yeni seçilen yönetimi kutluyoruz. Başarılar diliyoruz. Yolları açık olsun. Bozatlı Hızır yardımcıları olsun.
96 şubesi ve 50 bine yakın üyesi olan bir örgütün bir Genel Merkez binalarının olması dileğiyle, önümüzdeki süreç içinde başta Anayasada Eşit Yurttaşlık hakkı olmak üzere tüm hakların kazanımı için mücadeleleri hak yerine bulsun.

Tema Tasarım | Osgaka.com