FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 20 Eylül 2022 121 Görüntüleme

Alıç bahçesini tahrip ettiler

Mut’ta, bahçedeki 200 fidanı traktörle sürerek tahrip eden kişi veya kişiler, bahçenin çitlerine ve damla sulama borularına da zarar verdi. Bahçe sahibi, ilk defa deneme amaçlı diktiği alıçlarını tahrip edenlerin bulunup cezalandırılmasını istedi
Mut’ta ilk alıç bahçesini kuran çiftçi Durmuş Çetin, alıç ağaçlarının bulunduğu 5 dönümlük meyve bahçesindeki 200 adet ağacın kesilerek tahrip edildiğini gördü. 65 yaşındaki Durmuş Çetin, başka alıç bahçesi olmayan Mut’ta, örnek bir üretim yaparak alıç bahçesi kurdu. Alıç bahçesi için 3 yıldır emek veren Çetin, bahçesinde bulunan 850 ağacından 200’ünün tahrip edildiğini ve traktörle sürüldüğünü görerek büyük üzüntü yaşadı. Kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından tahrip edilen 200 ağacın yanı sıra, bahçede damlama borularının da kırıldığını belirledi. Bahçesinin tahrip edilmesi sonrası büyük üzüntü yaşayan Durmuş Çetin, durumu güvenlik güçlerine de bildirdi.

“Bunu yapanlar vicdansız.”

Olayı anlatan üretici Durmuş Çetin, “Ben bu bahçe için 3 senedir uğraşıyorum. Bahçeye güneş enerjisini ve havuzunu yaptırdım. Bu kadar masraf yapıp bu ağaçları büyüttüm. Bunları o şekilde yetiştirdim. Vicdansızlar, merhametsizler, nasıl böyle bir şey yaparlar. Bunu yapanlar vicdansızdır. Ne yapacağımı bilmiyorum. 200 tane ağacımı telef etmişler.” dedi.

“İş makineleri ile tahrip edilmiş.”

Çetin, olayla ilgili şunları söyledi: “Burası benim satın alarak, Mut’ta ilk defa deneme alıç ektiğim bir alandır. Alıcın da bir araştırmam sonucunda oldukça insan sağlığı için önemli, raf ömrünün uzun ve ekonomik getirinin olacağını düşünerek yapmış olduğum bir bahçedir. Ama ne yazık ki bazı kişiler tarafından bahçem tahrip edilerek zarar verilmiştir. Beş dönümlük bir bölümü içindeki yaklaşık 200 adet ağaçla beraber tahrip edilmiştir. Buraya iş makineleriyle girilmiş. Bir tane traktör, bir tane modernle girilip tahrip edildiğini öğrendim. Gerekli yerlere, jandarmaya isimleri verildi, ama geçmiş zamanlarda da aynı şeyler olmasına rağmen herhangi bir sonuca gidilmedi. Şu anda ikinci defa tahrip edilmiş durumda bahçem. Damlama sistemleri bozulmuş, ağaçlar kesilmiş durumda. Bahçenin etrafındaki tel çevirmesi bozulmuş. Şu an domuzlar bahçeye girip zarar da verebilir, o konuda endişeliyim. Etrafını çevirdiğim çit de kişiler tarafından tahrip edilip bozulmuş. Etrafı çevrili bir bahçeydi burası. Suçluların bulunmasını istiyorum. Yetkili mercilere müracaatta bulundum, sonucunu bekleyeceğiz.”

Tema Tasarım | Osgaka.com