FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Aralık 2021 636 Görüntüleme

Armut ağacı aralık ayında meyve verdi

Mut’ta armut ağacı, aralık ayında meyve verdi. Görenleri hayretler içerisinde bıraktı.
İlçeye bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde yaşayan İsmail Kaplan’ın (65) bahçesindeki armut ağacının aralık ayında meyve vermesi şaşkınlığa neden oldu.
İsmail Kaplan, bahçesindeki armut ağacının bu mevsimde meyve vermesinin normal olmadığını söyledi. Armut meyvesini yiyerek, “Görüyorsunuz çok lezzetli yani” diyen Kaplan, “Bizim armut her seneki olduğu gibi bu senede görevini yerine getiriyor. Bir de mevsim şartlarının bozuk olmasından dolayı, hava şartlarının dengesizliğinden dolayı işte bu görevini yerine getiriyor. Biz güzün dahi armutsuz kalmıyoruz. Dibine dökülenleri de yiyoruz, başından da koparıp yiyoruz. Armuttan yana bir sıkıntımız yok. Her yıl bu aylarda bu ağacın başındaki yapraklar yeni yaprak. Ağustos ayında döker, tekrar eylül ayında açar” dedi.
Armut ağacının meyve verdiğini gören yurttaşlar ise, “Aslında armut ağacının meyve vermesi için haziran ayını beklemek lazım. Nisan, mayıs aylarında çiçek açar, daha sonra meyveye yatar. Haziran ayında da meyve toplamaya başlanır. Armut ağacının kasım ve aralık ayında meyve vermesini şaşkınlıkla karşılıyoruz” dediler.
Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ise, şaşılacak bir durum olduğunu belirttiler.

Tema Tasarım | Osgaka.com