FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 6 Eylül 2022 168 Görüntüleme

Asırlık çınar bakım istiyor

Mut’un Kelceköy Mahallesi’nde bulunan 300 yaşındaki çınar ağacı, zararlı böcekler nedeniyle kurumaya yüz tuttu.
Böceklerin zarar vermesi nedeniyle gövdesinde çatlaklar meydana gelen, kuruyan dallarının ise gölgelenmeye gelen vatandaşlara zarar verme tehlikesi yaratan asırlık çınar ağacı bakım istiyor.
Mahallelerindeki çınar ağacına bakım yapılmasını isteyen Kelceköy mahalle sakinleri, “Yaklaşık 300 yaşındaki ve cami avlusunda bulunan çınar ağacı bu güne kadar mahalle sakinlerinin sıcak havalarda gölgesinden faydalandığı bir ağaç. Artık bakıma muhtaç hale geldi. Gövdesinde çatlaklar ve zararlı böcekler yuvalanmaya başlamış. Ağaç dallarında ise kurumalar. Kuruyan dallar bir anda kırılıp yere düşüyor. Altında gölgelenirken üzerimize düşebilir. Bizlerin can ve mal güvenliği tehlike arz ediyor. Zararlı böceklerden kurtarılması için çınar ağacının ilaçlanmasını ve kuruyan dalların kesilmesini istiyoruz. Bu konuda yetkililerin duyarlı olmasını istiyoruz” dediler.
Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar ise, yaklaşık 300 yıllık çınar ağacının, zararlı böcek ve bakterilerin istilasına uğradığını ifade ederek, “Şu an asırlık yaklaşık 300 yıllık çınar ağacının çürüyen kısımları böcek tahribatına maruz kalmasından dolayı gövde kısmının çürümeye başlaması ilaçlanarak önlenebilir. Eğer ilaçlama ve bakım yapılmazsa her gün büyümekte olup, yetkililerin önlem almaması durumunda devrilme tehlikesi büyüktür. Ayrıca böyle asırlık ağaçlar korumaya alınıyor bunun da korumaya alınmasını istiyoruz. Dalların büyük ve uzun olmasından dolayı kuruyan dallar bir anda kırılıp yere düşüyor, bu da gölgesinden faydalanmaya gelen vatandaşlara zarar vereceğinden dolayı yetkililerin bir an önce tedbir alıp zararlı böceklere karşı ilaçlama, kuruyan dallarının kesilmesi ve korumaya alınması gerekmektedir” dedi.
Su konusunda gerekeni yaptıklarını söyleyen Kelceköy Sulama Kooperatifi Başkanı Hasan Tepe ise, “Mahalledeki ağaçlar eskiden salma suyla sulanıyordu. Şimdi ise damlamayla sulandığı halde yine de hem damlama hem de sulama suyla sulayarak elimizden geleni yapıyoruz. Yalnız gövde kısmında bakımsızlık nedeniyle zararlı böcekler çoğalmaya başlamış. Ayrıca kuruyan dallar çoğalmış. Zararlı böcekler çınar ağacına zarar verdiği gibi kuruyan dallarda altında gölgeleyen mahalle sakinlerine zarar veriyor. Yetkililerin mahallemizin sembolü olarak bildiğimiz çınar ağacının koruma altına alınmasını, zararlı böceklere karşı ilaçla mücadele yapılması ve kuruyan dalların temizlenmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com