FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Mayıs 2019 2007 Görüntüleme

BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK ATEŞİNİN YANDIĞI GÜN

Emperyalizme karşı Türk Ulusunun bağımsızlık ve özgürlük ateşinin yakıldığı, 19 Mayıs 1919’un 100. Yıldönümü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Mut’ta da coşkuyla kutlandı. Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda yapılan Mut’taki törenlerde gençler adına konuşan öğrenci Berat Kişniş, 19 Mayıs’ın milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olduğunu söyledi. Kişniş, “19 Mayıs sadece Türk Milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almanın adıdır. 19 Mayıs gençlik, gençlik ise gelecek demektir.” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Milli Mücadelenin 100. Yıldönümü Mut’ta coşkuyla kutlandı.
Hükümet Caddesindeki Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlayan ilçemizdeki 19 Mayıs kutlamalarına, Karacaoğlan Çınaraltı Parkında devam edildi. Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Volkan Şeker, protokol üyeleri ve yurttaşların katıldığı programda; saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Buradaki programın ardından törenlere, Karacaoğlan Çınaraltı Parkında devam edildi.
Şehit Ali Gümüş Anadolu Lisesince hazırlanan Karacaoğlan Çınaraltı Parkındaki programda gençler adına konuşan Berat Kişniş, 19 Mayıs’ın milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olduğunu söyledi. Kişniş, “19 Mayıs sadece Türk Milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almanın adıdır. 19 Mayıs gençlik, gençlik ise gelecek demektir. Türk genci, Türk istiklali ve Türk Cumhuriyetinin yılmaz bekçisi yıkılmaz kalesi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir” dedi.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar’ sözünü anımsatan Kişniş şöyle konuştu: “Değerli arkadaşlar, siz Türk’e istiklal aşkını veren; Kara Fatmaların, Nene Hatunların, yalnız Efelerin; siz ‘Ya istiklal, ya ölüm’ diyen Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; siz tarihi tarih yapan Alparslanların, Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Fatihlerin, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluk içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta görev ve sorumluluğumuz olmalıdır. Değerli arkadaşlar, temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan ‘Milli Egemenlik’ ilkesiyle, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan ‘Milli İrade’nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği biz gençlere büyük sorumluluk düşmektedir. Unutmayınız ki bizler, Atatürk’ün eserlerinin temel taşıyız. Unutmayınız ki, her 19 Mayıs’ta, Samsun’dan elden ele Ankara’ya koşturan bayrağımız, rengini yüce Türk evlatlarının damarlarındaki asil kandan almaktadır. Unutmayınız ki, vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.”
Berat Kişniş konuşmasını, “Sözde değil bu özde duygularla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, yüce Türk Milletinin bayramını tebrik ediyorum. Ne mutlu Türküm diyene!” diyerek tamamladı.
19 Mayıs programında, Mut Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterisini sunarken; öğrenciler tarafından şiirler okundu ve çeşitli gösteriler sunuldu. Gençlerin Ata’ya yanıtının hep bir ağızdan söylendiği 19 Mayıs kutlamaları, öğrenciler arası sportif müsabakalarda dereceye girenler için yapılan ödül töreniyle son buldu.

Tema Tasarım | Osgaka.com