FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 10 Haziran 2024 23 Görüntüleme

Başkan Orhan Tarihi Kentler Birliği Encümeni seçildi

İstanbul’da gerçekleştirilen 2024 yılı 1. Olağan Meclis Toplantısında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Tarihi Kentler Birliği’nin yeni başkanı oldu. Mansur Yavaş’ın listesinden seçime giren Mut Belediye Başkanı Murat Orhan da, Tarihi Kentler Birliği Encümeni oldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen Tarihi Miras Kongresi, Crowne Plaza’da yapıldı. Tarihi Kentler Birliği’nin 2024 yılı 1. Olağan Meclis Toplantısının da gerçekleştirildiği kongreye, Mut Belediye Başkanı Murat Orhan da katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından Birliğe Üye Kentlerin Belediye Başkanları ile Belediye Meclis Üyelerinin hazır bulunduğu geniş katılımlı kongrede, şehirlerin tarihi mirasına dikkat çekilirken, kültürel mirasın ve tarihi alanların korunmasının önemine işaret edildi. Alanında uzman konuşmacıların sunumlarında ayrıca, tarihi mirası koruma ve gelecek kuşaklara aktarmanın yöntemleri hakkında bilgiler verildi.
Gün boyu süren Kongrede, Tarihi Kentler Birliği’nin Meclis Oturumu gerçekleştirildi. İki adayın yarıştığı seçimde yapılan gizli oylamada, Tarihi Kentler Birliği seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Mansur Yavaş 495 oy alırken, diğer aday AKP ve MHP’nin adayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk ise 221 oyda kaldı. Bu sonuçla Tarihi Kentler Birliği’nin yeni başkanı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. Yapılan oylamada birlik başkanının yanı sıra, meclis başkan vekilleri ve encümen üyeleri de seçildi. Yapılan seçimlerde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın listesinden seçime giren Mut Belediye Başkanı Murat Orhan da, Tarihi Kentler Birliği Encümeni oldu.
Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi olarak seçilen Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, “Bugün İstanbul’da gerçekleşen Tarihi Kentler Birliği Seçiminde Başkan Adayı olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın listesinden girmiş olduğumuz seçimi kazanmış buluyoruz. Sayın Mansur Yavaş Tarihi Kentler Birliği Başkanı seçilmiştir. Şahsımda Tarihi Kentler Birliği encümeni olarak seçildim. Ülkemize, şehrimize ve ilçemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” dedi.
Yapılan seçimlerde, şu isimler göreve geldi:
TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BAŞKANI:
Mansur Yavaş – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
ENCÜMEN ÜYELERİ:
Mehmet Kasım Gülpınar – Şanlıurfa Belediye Başkanı
Mustafa Oktay Aksu – Sarıyer Belediye Başkanı
Gonca Köksal – Menteşe Belediye Başkanı
Muhammet Rıza Yalçınkaya – Bartın Belediye Başkanı
Adnan Örhan – Sur Belediye Başkanı
Gülşah Durbay – Şehzadeler Belediye Başkanı
Murat Orhan – Mut Belediye Başkanı
MECLİS 1. BAŞKAN VEKİLİ:
Alp Kargı – Merzifon Belediye Başkanı
MECLİS 2. BAŞKAN VEKİLİ:
Elif Köse – Safranbolu Belediye Başkanı
KATİP ÜYELER (ASIL):
Cihan Deniz Akbaş – Divriği Belediye Başkanı
Mehmet Ali Orpak – Buldan Belediye Başkanı
KATİP ÜYELER (YEDEK):
Nilüfer Çınarlı Mutlu – Konak Belediye Başkanı
Hayati Okuroğlu – Tire Belediye Başkanı.

İlginizi çekebilir

ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK

ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK

Tema Tasarım | Osgaka.com