FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 25 Eylül 2019 1343 Görüntüleme

BAŞKAN SEÇER, ÇARŞI ESNAFIYLA KAHVALTIDA BULUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Kent Konseyi Çarşı Esnafı Çalışma Grubu tarafından tanışma ve kaynaşma amacıyla düzenlenen kahvaltı etkinliğine katılarak, çarşı esnafı ile bir araya geldi.
Katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde kentin tüm dinamikleri ile sık sık bir araya gelen Başkan Seçer, son olarak çarşı esnafı ile kahvaltıda buluşarak, esnaf temsilcilerinin ve esnafın taleplerini dinledi. Esnafın temel taleplerinden olan Mersin Çarşısı’nın sosyal anlamda canlandırılması, Metro Projesi, otopark sorunu, Parkomat uygulaması, Esnaf Masası Projesi,tabela kirliliği ve kaldırım işgali gibi konularda değerlendirmeler yaparak, çözüm önerileri sundu.
Seçer, konuşmasında hem esnaflar hem de vatandaşlar için hayata geçirmek istedikleri projelerde, Akdeniz Belediyesi’nin iş birliğinin ve merkezi yönetimin desteğinin önemine vurgu yaptı.
Akdeniz Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleşen kahvaltı etkinliğine,Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra AKParti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer,Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, Akdeniz Kent Konseyi Çarşı Esnafı Çalışma Grubu Başkanı Bekir Algüllü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, oda ve dernek yöneticileri ve çarşı esnafı katıldı.

“Önemli çalışmaları Akdeniz Belediyemiz ile birlikte yapacağız”

Akdeniz İlçesi’nin Mersin’in en önemli ilçelerinden olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, “Akdeniz, kültür, tarihi birikim, ekonomi ve sanayi açısından önemli bir ilçe. Aynı zamanda çarpık kentleşme burada, asayişte zorlandığımız noktalar burada. Ama farklı siyasi görüşlerden de olsa iki belediye başkanı birbirimize nezaket ölçüsünde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu çok güzel bir durum.Bunu da gelecekte önemli çalışmaları beraber yapacağımıza bir işaret olarak değerlendiriyorum” dedi.

“Bu uygulama ile park sorununu çözeceğiz”

İlk etapta çarşı esnafını büyük oranda rahatlatacak en önemli adım olan Otopark Projesi’nin detaylarını katılımcılarla paylaşan Seçer, “Bizim merkezde en büyük sorunumuz otopark sorunu. İnsanlar buraya gelme imkanı bulamıyor, gelse de aracını park edemiyor, alışveriş yapamıyor. Çalışmalarımızı yaptık. Önce Adliye binasının yanındaki projeyi hayata geçirmek istedik ama yüksek bir meblağ olduğu için şimdilik orayı bıraktık. Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nin yanındaki mevcut otoparkı yapı olarak inceledik. Yapının ekonomik ömrü dolmuş. Burası artık tehlike arz ediyor. Eskinin yenisi olmaz. Projeyi 400 araçlık olacak şekilde revize ederek, 2 katlı çok çabuk bir şekilde yapacağımız bir otopark olacak. Üst tarafını da Kent Meydanı yapacağız. Mümkün olduğunca yeşil alan, çocuklarımıza oyun alanları yapacağız. Parkomat uygulamasını bitirdik, eleman alımlarını başlatıyoruz. Burada da çok itinalı davranmak istiyoruz. Genelde kadınlarımız çalışsın istiyoruz. Bu uygulama ile park sorununu geçici olarak çözebileceğimizi düşünüyorum. Derdimiz para kazanmak değil trafiği düzene sokup esnafın dükkanının önüne araç park edilmesini önlemek” ifadelerine yer verdi.
Kent estetiği açısından oldukça sorun teşkil eden kaldırım işgalleri ve tabela kirliliği ile mücadele ettiklerini ancak tepki ile karşılaştıklarını belirten Başkan Seçer, bu noktada sivil toplum kuruluşu ve esnafların desteğine ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Seçer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kaldırım işgalleri ve tabelalar, kent estetiği açısından çok büyük bir sorun. Bu benim bir başına yapacağım iş değil. Burada birbirimize yardımcı olmamız lazım. Kent estetiği önemli bir konudur. Konuyla ilgili tedbirler almaya başladık ancak tabelalar konusunda çok fazla tepki geldi. Başta sivil toplum örgütleri, oda başkanı ve diğer arkadaşlarımızın bize bu konuda yardımcı olmalarını istiyoruz. Bu kentin bir düzene girmesi lazım. Kaldırım işgallerinin ortadan kalkması lazım. Kent estetiğinin önemli olduğunu bilerek bazı düzenlemeleri yapma zorunluluğumuz var. Burada da yardımlarınızı istiyoruz.”
Başkan Seçer, esnafın belediye ile arasında köprü olacak olan Esnaf Masası Projesi’nin detaylarını da katılımcılarla paylaştı.

“Metro, Mersin Çarşısı’nı canlandıracak”

Çarşıyı canlandıracak diğer önemli projenin Metro Projesi olduğunu ifade eden Seçer, Metro sayesinde vatandaşların Çarşı’ya kolaylıkla ulaşabileceğini belirtti. Seçer, “Çarşı’nın canlanmasında en önemli projelerden biri de Metro Projesi’dir. Metro’yu sadece toplu taşıma projesi olarak görmemek lazım. Metro, bir kentin gelişim projesidir. Metro varsa, medeni ve kalkınmış bir kentiniz, ekonominiz ve sosyal hayatınız vardır. Metro, ekonominin canlanmasına önemli bir katkı sağlar. Metro sistemi,Mersin’in özellikle yerleşimin yoğun olduğu Batı bölgesinden yolcuları buraya 10 dakikada taşıyacak bir sistem. İnsanlar buraya erişimde zorlanıyor, park yeri bulamıyor. Aracını daha rahat park edeceği diğer alışveriş merkezlerine gidiyor. Metro gibi süratli, konforlu toplu taşıma aracı sizin için önemli bir avantajdır. Biz Metro’yu Mersin’e kazandıracağız. Bu konuda kararlı bir yönetimiz” dedi.

“Esnaf sorunları için kurumlar arası koordinasyonu sağlayacak bir kurul olması gerekiyor”

Çarşı esnafının sorunlarına en kısa sürede çözüm olabilmek için yapılması planlanan projelerde kamu kurumları arasındaki yetki kargaşasının ortadan kalkmasının süreci hızlandıracağını sözlerine ekleyen Seçer, bu süreci hızlandırmak için koordinasyonu sağlayacak bir kurul oluşturulması gerektiğini belirtti. Seçer, “Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi ve merkezi yönetim arasındaki üçlü yapıyı çok iyi kurmamız lazım. Bu diğer ilçelerde de böyle ama her noktada Büyükşehir Belediyesi olarak bu üçlü yapının içerisinde olmalıyız. Çünkü kimin ne yapacağı, hangi belediyenin nasıl davranacağı, sorunların nasıl okunacağı belli değil. Bu koordinasyonu sağlayacak bir kurulun oluşturulmasında fayda var. Burada temel amaç pozitif ayrımcılık yapılacak yurttaşlarımıza ulaşmak. İstenilen hizmet gitmemiş mahallelerimiz var. Yoksulluk birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Eğer yoksulluğu çözerseniz ekonomiyi belli bir seviyeye getirirsiniz. İnsanlara ekmek, iş sahaları ve temiz bir çevre ortamı sağlamamız lazım” diye belirtti.

“Ben inisiyatif kullanabiliyorsam, esnaf lehine kullanıyorum”

Seçer, konuşmasında esnafları yakından ilgilendiren Çarşı’nın canlandırılması ve dükkan kiraları ile ilgili yöneltilen soruları yanıtlayarak, “İnsanlarla, şehirle ilgili yaptığımız çalışmaları Çarşı esnafına yansıtacağız. Birçok kesimi de ilgilendiren, Mersin’in merkezinin canlandırılması bunların başında geliyor. Buradaki dükkan kiraları ile ilgili mevzuatın bize verdiği yetkiye dayanarak inanın tüm samimiyetimle iyileştirme çabası içerisindeyim. Ben inisiyatif kullanabiliyorsam, esnaf lehine kullanıyorum. Elbette kamu benim için öncelik ve belediye menfaatleri son derece önemli ama dengeleri de göz önünde bulundurarak, esnaflarımızı destekleyen bütün tedbirleri inisiyatif kullanarak destekliyoruz. Bundan şüpheniz olmasın” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com