FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Siyaset 5 Ekim 2021 379 Görüntüleme

Başkan Şeker: “2,5 Yıllık Süreyi Alnımızın Akıyla Tamamladık.”

Mut Belediyesi 2021 Yılı Ekim Ayı Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Volkan Şeker başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantında, meclis gündeminde yer alan 8 madde görüşülerek karara bağlandı.

BAŞKAN ŞEKER: “BELEDİYE TEFTİŞ SONUCU TESLİM EDİLDİ.”

Mut Belediyesi Sinema ve Toplantı Salonunda gerçekleştirilen meclis toplantısı, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Volkan Şeker, belediyede olağan yapılan denetim raporuyla ilgili teftiş sonucunun tarafına teslim edildiğini söyledi. Başkan Şeker, konuyla ilgili, “Belediyemizde olağan yapılan 4.10.2016 – 1.07.2021 tarihlerini kapsayan denetim raporu ile ilgili teftiş sonucu tarafıma teslim edilmiş olup, ilgili raporun içeriğiyle ilgili, müdürlerimizin birimleriyle ilgili iş ve işlemleri tamamlaması istenmiş olup, ilgili rapora cevap verilerek kaymakamlığa gönderilmiştir. Ayrıca bu rapor meclisin bilgilendirilmesi ve kamuoyunun bilgisine sunulmak üzere belediyemiz web sayfasında yayınlanmak üzere gönderilmiştir” dedi. Şeker, raporun belediye web sayfasında yayınlanmasında bazı aksaklıklar olduğunu belirterek, sorunun çözümüne uğraşıldığını kaydetti.

“ÇOK GÜZEL BİR DENETLEME OLDU.”

Bunun 5 yıllık rutin bir kontrol olduğunu belirten Başkan Şeker, şunları söyledi: “Çok da güzel bir denetleme oldu. Her konuda neler yapıp ne şartlarda gidiyoruz, hepsini teker teker tabi teftiş ele aldı. Biz de meclis olarak hepinize teşekkür ediyoruz. Son derece düzenli ve kontrollü bir gidiş olduğuna dair. Yani en azından bu ekiple beraber, biliyorsunuz geçen dönem mecliste de bir takım kararlar alıp, meclis üyesi yerine göre her aldığı kararı da tam anlamıyla araştırıp bazen bilemeye de biliyor; ama hiçbir şekilde bizler sizlerle göreve geldiğimiz andan itibaren, hiçbir madde hiçbir kalemde, hiçbir şekilde bir sıkıntı yok. Hepinizi de tebrik ediyoruz.”

“DOĞRU BİLDİĞİNİZİ DEĞİL, DOĞRUYU YAPIN.”

Komisyonlarda her şeyin detaylı incelenip, yanlış olabilecek herhangi bir şeyde mutlaka fikir alışverişi olmasını isteyen Başkan Şeker, “Tabi bazen komisyonda karar alırken siyaset düşünebilirsiniz, bu gayet doğal. Yerine göre biri sizi sıkıştırır, yerine göre kendi grubundan birisi huzursuz olur; ama genelde doğruyu yapmak en iyisi. Doğru bildiğinizi yapmayın hiçbir zaman, her zaman doğruyu yapın. Doğru bildiğini yapmak yerine göre bazen egoya girer bazen kine girer. Bazen ben bilirim demeye girer. Sen bilemezsin, bende bilemem; ama doğruyu araştırmaya kalktığın zaman, doğruyu mutlaka biliriz yani” şeklinde konuştu.

“SİSTEMLİ VE KONTROLLÜ GİDELİM.”

Meclis üyelerinden adaletin ve doğruluğun çarpıştığı siyasi arenada, sadece kişiliklerin ve karakterliklerin, insanoğluna bakış açısının üstünlüğüne göre yarıştığı bir Mut olmasını her zaman hayal etmelerini isteyen Başkan Şeker, şunları söyledi: “Bizim ortak paydamız çok fazla. Biz bir kere hepimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün askeriyiz. Biz bu devleti ayakta tutabilmek için her türlü ruhu, her türlü mücadeleyi veren insanlarız. Dolayısıyla birbirimizi birbirimizden ayırma şansımız hiçbir şekilde yok. Her daim bir olmak, her daim hep ortak değerlere göre hareket etmek gibi bir inancımız ve yükümlülüğümüz var. Dolayısıyla komisyonlara sevk ettiğimiz her maddede, sizden rica ediyoruz, herkes iyi niyetle dört elle hakim olmaya çalışsın. Çünkü komisyonlara güveniyoruz. Hatta Mehmet Aydın beyin talebi üzerine, her partiden komisyonda adam var. Tabi bu zaman, iyi çalışmak için istenmez, bazen laf olsun diye de istenir. Bazen iyi niyetle istenir. Neticede herkes her maddeyi, her durumu iyi niyetle tartışmak zorundadır. Çalışmalarda kafa yoralım. En doğrusu olsun. Doğru oldu mu, içimiz rahat olur. Sen doğru ol eğri belasını bulur hesabından, sistemli ve kontrollü gidelim. Ne olursa olsun meclis üyeliğinin bir okulu yok. Ama görevler kanun hükmünde de, halk hükmünde de nettir. Sen meclis üyesisin, dolayısıyla meclis üyesi olarak bir takım kanunları da, bir takım yapılması gerekenleri de bilmek zorunda oluyoruz. Belediye başkanlarının da okulu yok zaten. Bugün imarda bir şey için, on tane adamla kafa yoruyorsun. Dışarıda araştırıyorsun ve herhangi bir maddeye karar verirken on yere soruyorsun. Ama birçok şeyi doğru ve güzel yaptığımızı da burada gördük. Bunun içinde tüm idareyi de kutluyorum. İnşallah bundan sonra bu şekilde alnımızın akıyla, daha dört dörtlük sistemli bir gidişat olacak.”

Belediye Başkanı Volkan Şeker’in açılış konuşmasının ardından meclis gündeminde yer alan maddelerin görüşülmesine geçildi.

İÇKİLİ YERLER BÖLGESİ KOMİSYONLARA HAVALE

Gündemin ilk maddesinde içkili yerler bölgesi konusu görüşüldü. Denetim raporunun ilgili maddesinde, Mut ilçesi içkili yer bölgesinin İşyeri Açma ve Çalışma Yönetmeliği’nin bazı maddelerine uygun olmadığının incelendiği belirtilerek; Mut Belediye Meclisinin daha önceki kararında içkili yer bölgelerinin güncellendiği, ancak güncellemenin sadece bazı bölgelerin içkili yer bölgesi kapsamından çıkartıldığı anımsatıldı. İşyeri Açma ve Çalışma Yönetmeliği’nin maddeleri sayıldı ve konunun mevzuat hükümlerine uygun şekilde içkili yer bölgesinin belediye meclisince yeniden tespit edilmesi gerektiği ifade edildi. İlgili gündem maddesi, bütün komisyonlara oybirliğiyle havale edildi.
İkinci maddede görüşülen Mali Hizmetler Performans Programı, mecliste oybirliğiyle kabul edildi.
Üçüncü maddede, Mali Hizmetler 2022 Mali Yılı Tahmini Bütçe Tasarısı, oybirliğiyle kabul edildi.
Dördüncü maddede yer alan Türk Yerel Hizmet-Sen Sendikası ile Belediye arasında yeniden toplu sözleşme yapılabilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi, mecliste oybirliğiyle kabul edildi.
Gündemin beşinci maddesinde, Menderes Cansu’nun dilekçesi görüşüldü. Cansu’nun dilekçesinde, Meydan Mahallesi Devrim Caddesi ile Prof. Hüseyin Gezer Caddesi kavşağındaki parka, burada trafik kazası geçirerek yaşamını yitiren oğlu Mehmet Cansu’nun isminin verilmesi isteği; mecliste İmar Komisyonuna oybirliğiyle havale edildi.
Altıncı maddede Yatırtaş Mahallesinde bulunan artık parçayla ilgili satış, satış işlemini uygun bulan komisyon kararı onaylanarak, mecliste komisyondan geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edildi.
Gündemin yedinci ve son madde olan sekizinci maddelerinde yer alan maddede Yazalanı ve Ortaköy mahallelerindeki İmar Plan Tadilatları da, komisyondan geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edildi.

“SAYGI SEVGİ İÇERİSİNDE GÜZEL BİR SÜREÇ GEÇİRDİK.”

Belediye Meclisinde yer alan gündem maddelerinin görüşülmesinin tamamlanmasının ardından, Belediye Başkanı Volkan Şeker, görev sürelerini yarıladıklarını belirterek; konuyla ilgili açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.
Saygı sevgi içerisinde güzel bir süreç geçirdiklerini ifade eden Başkan Şeker, “Şimdi artık yüzde elliden sonrası başlayacak. Resmi anlamda görev süresi 5 yıl. 5 yıl olduğu için Allah ömür verirse 5 yıl herkes hakkıyla bu görevi yapacak. 5 yıldan sonra kim öle, kim kala” dedi.

“YÜZDE ELLİSİNE KADAR BERABER ÇOK GÜZEL SONUÇ ALDIK.”

Başkan Şeker, şöyle devam etti: “Aynı beraber savaştığın adam listeye giremedim, diye düşman olur karşına geçer, öbürü yanında olur. O kısmet, o ayrı bir şey. Ama neticede ticarette yapıyorsan sabah yedide dükkanı açtıysan akşam yedide kapattığında sonuca bakmak zorundasın. Geldiğin nokta ne, ne değil. Veya yaptığın işkoluna göre öğlene kadar mı işin iyi olur, öğleden sonra mı iyi olur, ona göre yoğunluk verirsin. Mutlaka ekonomisini ve işin hareketini değerlendirmek mecburiyetinde olursun. Yüzde ellisine kadar hep beraber bana göre çok güzel bir sonuç aldık. Ve burada herkesin katkısı var.”

“2 AYDA 34 KM ASFALT, 22 BİN METREKARE PARKE YAPTIK.”
“HALKIN HER KONUDA YANINDAYIZ.”

Yaptıkları işlerin güzel olduğu zaman mutlu olduklarını dile getiren Başkan Şeker, 2 ay içerisinde 34 km’nin üzerinde asfalt döktüklerini, 22 bin metrekare parke yapıldığını söyledi. Şeker, “Yetme ihtimali var mı, mümkün değil. Böyle bir yetme olayı yok. Ve bütün araçlarımız hiç durmadan, yayla köy her yere de dört dörtlük çalışıyor. Belediye olarak halkın her konuda kesinlikle yanındayız. Belediyemize gelen şu sistemi yakaladık en azından. Halkımızın hangisi olursa olsun belediyenin yaklaşımı ve idarenin yaklaşımı adalet doğrultusunda eşittir. Bunu hep beraber sağladık ve gördük” şeklinde konuştu.

“GÖNÜL İSTERDİ Kİ, 2021’DE İSTİHDAM KAPILARINI AÇAN BİR BELEDİYE OLALIM.”

Başkan Şeker, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Belediye kurumsal bir firma. Bu halka hizmet edebilmek için de, her geçen gün biz bunu en büyük hale getirmemiz gerekiyor. Tabi gönül isterdi ki 2021 yılında istihdam kapılarını açan bir Mut Belediyesi olsun. Gönül isterdi ki her türlü alanda dört dörtlük olmuş, insanlar ağzını açmadan, herhangi bir talebi olmadan eksikliği görüp her türlü eksiği yerinde ve zamanında yapan bir belediye. Tarım bölgesiyiz, tarımda harikalar sunan köylerimiz var. Her bir bölgenin bahçe yolundan yayla yoluna kadar, her türlü hizmeti vermeyi, her şeyi tamamlama gibi bir hayalimiz de var. Bence bize iyi bir güven geldiğini düşünüyorum. Çünkü vatandaşlarımız toplanıp tüm bahçe yollarının bile asfalt yapılması için talepte bulunuyorlar. Bu bir ışıktır, bu bir inançtır. Bunu görmeseler böyle talep edilmez. Yani biz bırakın asfaltı, en iyi şekilde kumlama formülü oluştururken, asfalt talepleri bile geliyor. Ama Allah nasip ederse, onları da en iyi şekilde hem yapacağız, hem tamamlayacağız.”

“2,5 YILLIK SÜREYİ ALNIMIZIN AKIYLA TAMAMLADIK”

Başkan Şeker, sözlerinin sonunda, “Biz 31 Mart 2019’da göreve gelip, görevden sonra 2,5 yıllık süreyi de alnının akıyla tamamlamaya çalışan bir ekibiz. Ve bundan sonrada inşallah bir takım şeyleri daha iyi ve kontrollü bir şekilde yürütmeye de devam edeceğiz” dedi. Şeker, bu konuda herkese teşekkürlerini ileterek konuşmasını noktaladı.
Belediye Başkanı Volkan Şeker’in konuşmasının ardından, Mut Belediyesi 2021 Ekim Ayı Meclis Toplantısı sona erdi.
Mut Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşimi, 18 Ekim pazartesi günü, saat 15.30’da başlayacak.

Tema Tasarım | Osgaka.com