FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Haber 22 Haziran 2023 349 Görüntüleme

BATI KESTEL KANYONU / GEÇİŞ ÖNCESİ

2022 yılının 8 Temmuzunda girdiğimiz Doğu Kestel Kanyonu’ndan dört günde çıkmayı planlamıştık. İnce Gıda Zeytinyağı bahçesinde yaptığımız hesap kanyonda tutmamış, beşinci gün, saat onbir gibi çıkmıştık. Bunda ilk gün ki kanyonu haberleştirme çalışmalarımızda rol oynamıştı ama sonuç itibari ile çıkamamıştık işte.
Çıkış günü akşam yemekte uygun bulduğum bir zamanda teklifi patlatmıştım. Hadi bakalım hazirun, bugün ki deyişle hazır bulunanlar, önümüzdeki yıl yani 2023’te BATI KESTEL KANYONU’nu geçeceğimiz konusunda bir fikir birliği yapalım.
Teklif karşısında bir sessizlik olmuş ve oy birliği ile kabul çıkmıştı.
Sayılı gün çabuk geçer derler ya, öyle oldu sayılı günler çabuk geçti, köprülerin altından çok sular aktı o günler geldi.
Bu ve benzer faaliyetler için o günler o gün olmuyor tabi ki. Kararın alınmasından sonra yaşam akmaya devam ediyor. Başka faaliyetler akışına yaşanıyor. Ne zamanki kurumsal hareketlerin yeni yıl plan programları gündeme gelince hatırlamalar da yaşanıyor. Ve Kanyon Bursa kurumsal kimliği, Haziran 2023 programına Batı Kestel Kanyonu geçiş faaliyetini planlıyor. Haberim oluyor tabi.
Kanyon Bursa kadroları ile kanyon sporuna başlamamız aynı tarihlere denk düşer. İlk temel eğitimlerimizi, aynı kanyoning eğitim alanlarında beraber aldık. Festivallere beraber katıldık. Birlikte geçişler yaparken ben de “Kanyon Bursa” diye bağırdım onlarla birlikte. Zaman içinde dostluklar uyarsa ilerler, bilinen durum. Bizim de uydu ilerlerdi. Değişik kanyonlarda birbirimizi tanıdık, kanımız tuttu. Ekip olduk. Ben de Kanyon Bursa tişörtümü giyiyorum onlarla birlikte faaliyetlerde.
O gün, o günden, o gün önce oluyor çoğu zaman. Güzel bir tanımlama olmuş değil mi? Bazen geliyor böyle. Yaşama bir çelme atmış gibi oluyorsun. Bir sır çözmüş gibi. Fetih gibi. Bir yol gibi. Keyifli bir durum. Buradaki son o gün, faaliyetin hazırlanması için gerekli zaman oluyor. Kestel geçişi için o gün yaklaşık bir ay öncedir. Konuşmalar ufaktan başlıyor. Zaman zaman önceki faaliyetin gerçekleşmesi ile ilgili sanal paylaşımlarla hatırlanan geride kalan günler, o gün başlarında konuşmalarla canlanıyor. Bu defa da böyle oldu. Canlandı ilgili konuşmalar.
Diğer birçok şeyde olduğu gibi bu konuda da yaşam farklılıklar hazırlıyor bizlere. Her ne kadar söz birliği ile karar alınmış olsa da yaşamsal nedenlerle bazı kararlar yerine oturamayabiliyor. Biz de bunları sportmence, anlayışla karşılıyoruz.
Doğu Kestel Kanyonu geçişinde sekiz sporcu vardı. Arkamızda durup abilik yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve efsane Mut Belediye Başkanımız Selahattin Arslan ve basınımız, lojistik işlerini yapan takımımız ve hareket üssümüz İnce Gıda Zeytinyağı ile birlikte. Beş sporcu Yılmaz, Erhan, Serdar, Hamza, İsmail Bursa’dan. Ahmet Manisa’dan. MUTlu olarak ben İnce Bukay.
Batı Kestel Kanyonu geçişi için, söz edilmişse de Doğu Kestel ekibinden iki kişi yok. Diğer bir husus geçişe katılan sporcu sayısının on bir olması. Malum geçen sene sekizdi.
Bir diğeri geçen yıl bir kadın sporcumuz varken bu yıl üç kadın sporcumuzun olması. Bunlardan birinin, kanyonun geçilmesine katılacak olması. Bir husus da bu yıl dış gözlemcimizin iki kişi olması.
Batı Kestel’in uzunluğu, Doğu Kestel ile hemen hemen aynıdır. İçinde doğuya göre daha az şelale var. Su yönünden ise doğudan daha güçlü. Sanırım batıda daha çok yüzeceğiz. Doğuyu dört günde geçmeyi öngörmüştük, batıyı üç günde öngördük. Bununla birlikte, kanyonlar bir bilinmez olduğu için sürprizlere de açık olmak gerekir. Yanı sıra çok güzel bir hava var ve yağış beklemiyoruz.
Devam edecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com