FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 17 Aralık 2019 1040 Görüntüleme

BEREKET Tek Seferde 16 Yavru Dünyaya Getirdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi, ender görülen bir olaya daha tanıklık etti. Mut’tan getirilen Kurt Melezi cinsi köpek, tek seferde 16 yavru dünyaya getirdi. Sezaryenle doğum yaptırılan köpeğe “Bereket” ismi verildi.

Mut İlçesi’nden gelen hamile köpek ihbarı üzerine harekete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veterinerlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, hamile olan ve doğum yaptıracak kimse olmadığı için alınması istenen Kurt Melezi cinsi köpeği Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi’ne getirdi.

16 yavru dünyaya geldi

Doğum sancısı çeken köpeği gözlem altına alan ekipler, doğum anı gelen, ancak yavru sayısı fazla olduğu için kendi kendine doğum yapamayan köpeği sezaryenle doğuma aldı. Sayı olarak nadir görülen bir rakamda doğum yapan “Bereket”, hem doğum yaptıran veteriner hekimlere hem de Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi’ne bir ilki yaşatmış oldu.
2 saat süren operasyonla 16 yavru dünyaya getiren Bekeret’in sağlık durumu iyi. Ancak yavrulardan 6’sı, doğum sırasında yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Geriye kalan 10 yavru ise veteriner hekimlerin ilgisi ve sevgisi ile hem besleniyor, hem de bakımları yapılıyor.
Doğumun sezaryenle gerçekleşmesinden dolayı annenin sütünün geç geleceğini söyleyen veteriner hekimler, yavruları sütle besleyip, annesinin yokluğunu aratmıyor.

“16 yavru barınağımız için ilk”

Evcil ve Sahipsiz Hayvanlar Şube Müdürü Mehmet Cücük, Bereket’in Mut’ta başlayan ve Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi’nde 16 yavru dünyaya getirmesiyle devam eden hikayesini anlatarak, “Perşembe günü Mut’tan bize ihbar geldi. Kurt Melezi köpeğin hamile olduğunu ve sancı çektiğini söylediler. Köpeğimizi aldık geldik. Doğumun yakın olduğunu fark ettik ve gözlem altında tutuyorduk. Köpeğimizin bayağı sancısı vardı. Bu sabah geldik sezaryene karar verdik ve köpeğimizi doğuma aldık. 2 saat süren operasyonun ardından 16 yavru köpeğimiz dünyaya geldi” dedi.
Veteriner hekim olarak kendisinin de bir ilki yaşadığını ifade eden Cücük, “Yaklaşık 13 yıldır bu barınakta çalışıyorum, ilk defa 16 tane yavrunun dünyaya geldiğine tanıklık ettim. Sayı olarak ender görülen bir rakam. Daha önce en fazla 12 yavru doğurtmuştuk. Ama 16 tane benim için de, barınağımız için de bir ilk. Operasyon bizi zorladı ama yavruların sesleri, bağırışları bizi mutlu etmeye yetti, bütün yorgunluğumuzu aldı. Çok mutluyuz” diye konuştu.

“Minik yavruları yarım saatte bir sütle besliyoruz”

Asıl işin doğumdan sonra olduğunu ifade eden Cücük, hayatta kalan yavruların sağlıklı bir şekilde büyümesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Cücük, “Bizim işimiz asıl bundan sonra başlıyor. Anne sezaryenden çıktı sütü biraz geç gelecek. O yüzden minik yavrularımızı doğduğundan beri yarım saatte bir sütle besliyoruz. Anne kendine gelene kadar bu şekilde besleyeceğiz. Yarından itibaren anne rahatlıkla yavrularını besleyecek. Annenin durumu iyi. Şu an anestezinin etkisinde. Anne kendine gelene kadar annenin yapacağı her şeyi biz yapacağız” ifadelerine yer verdi.
Bereket’in bir an önce gücünü toparlayabilmesi ve yavrularına daha rahat süt verebilmesi için kalsiyum takviyesi yapılıyor.

Tema Tasarım | Osgaka.com