FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 18 Eylül 2018 777 Görüntüleme

BÜYÜKŞEHİR’DEN BEREKETLİ MUHARREM İFTARLARI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Alevi vatandaşların matem tuttuğu ve Müslümanlar için en kutsal aylardan biri olan ve Muharrem Ayı’nın başlaması münasebetiyle iftar yemekleri veriyor.
Büyükşehir Belediyesi, Müslüman âleminde derin yaralar açan, Hz. Muhammed’in torunu, Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da katledildiği, pek çok şeyin yasak ve haram olduğu Muharrem Ayında her yıl Alevi yurttaşlar için iftar sofraları kurarak, canları bir araya getirdi.
Muharrem ayı dolayısıyla dört yıldır Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şubesi ve Alevi Kültür Dernekleri Toroslar Şubesi’nde iftar yemeği vererek Alevi canları aynı sofrada buluşturan Büyükşehir Belediyesi, 12 gün boyunca iftar vermeye devam edecek.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Aşhanesinde pişirilen iftar yemekleri, Alevi inancına mensup vatandaşların talepleri doğrultusunda et, tavuk, soğan ve sarımsak kullanılmadan hazırlanıyor. Muharrem ayının 12’nci gününe kadar devam edecek olan iftar programları ile Alevi vatandaşları unutmayarak, kardeşlik kültürünü pekiştiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’de yaşayan Alevi vatandaşların da takdirini kazanıyor.
22 Eylül tarihine kadar her gün yaklaşık 600 kişiye verilecek olan iftar yemeklerinde 3 çeşit yemeğin yanı sıra tatlı ikramı da yapılıyor.
“Burhanettin Başkan’a onurlu davranışından dolayı teşekkür ederim”
Muharrem ayının kendileri için önemine değinen ve kendilerini matem günlerinde yalnız bırakmayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini ileten vatandaş Gülizar Gül, “Muharrem orucu denince aklımıza İmam Hüseyin gelir. İmam Hüseyin’in yetmiş iki yareni ile Kerbalada şehit oluşu dolayısıyla acı, hüzün ve keder aklımıza geliyor. Orucumuzun amacı sadece aç kalmak değil, İmam Hüseyin’in yaşadığı acıları yüreğimizde hissetmek. Su içmememizin sebebi de İmam Hüseyin ve yarenlerinin gün boyu kızgın güneşin altında susuz kalmasıdır. İmam Hüseyin İslam’ın ayakta kalması için verdiği mücadele, zillet ile onurun, karanlık ile aydınlığın, zalim ile mazlumun karşı karşıya kaldığı bir durumdu. İmam Hüseyin İslam’ın ayakta kalması için kendini feda etti. Burhanettin başkanımıza da biz verdiği destekten dolayı ve bu onurlu davranışından dolayı teşekkür ederim. Biz kardeş olarak bu bayrağın altında, aynı toprak üzerinde yaşıyoruz. Biz kardeşiz. Ayrım yapmayıp, kardeşlik, birlik ve beraberlik içerisinde bu acı günümüzde yanımızda olduğu için Burhanettin başkanımıza saygılar sunuyoruz, teşekkür ediyoruz. Onurlu davranışının önünde eğiliyoruz” şeklinde konuştu.
Muharrem ayı denilince Kerbela olayını, İmam Hüseyin’in şehit edilişini hatırladıklarını ve yas tuttuklarını belirten Hüseyin Güler, “Bu ayda gözümüzden yaş kurumaz. Yas tutarız. Ben Burhanettin Başkan’ın bize olan desteklerini inanın yeni öğrendim. Kendisine çok teşekkür ederiz. O gerçek bir görev yapıyor. Ayrım yapmıyor. Ayrımcılık yapmayana bizim saygımız sonsuz” ifadelerini kullandı.
Dede İmam Hüseyin Kılavuz’un yemek duasının ardından vatandaşlar oruçlarını açtı. Açılan oruçların ardından canlar cem oldu, ibadetlerini yerine getirdi. HABER MERKEZİ

Tema Tasarım | Osgaka.com