FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Haziran 2022 264 Görüntüleme

Büyükşehir’den Mutlu üreticilere sulama borusu ve makine desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki üretimi artırmaya yönelik üreticiye sunduğu destekler Mut ve Gülnar ilçeleri ile devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur ve Bozyazı’daki programının ardından ‘Mut, Gülnar ilçeleri Sulama Borusu ve Makine-Ekipman Dağıtım Töreni’nde üreticilerle bir araya geldi. Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda düzenlenen törende Başkan Seçer, üreticilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Seçer, her daim üreticilerin yanında olacaklarını belirterek, “Daha güzel işler yapmak için hep birlikte gayret edeceğiz” dedi.

Büyükşehir’in çok yönlü destekleri Mut ve Gülnar ilçelerinde devam etti

Üreticinin desteklendiği törende Mut ve Gülnarlı üreticilere hamur yoğurma, erik boylama, ceviz soyma makineleri ve sulama borusu desteği yapıldı. Bu kapsamda; Gülnar’a 8, Mut’a da 18 hamur yoğurma makinesi teslim edildi. Gülnarlı ve Mutlu üreticilere 1’er adet olmak üzere erik boylama ve ceviz soyma makineleri dağıtıldı. Ayrıca Mutlu üreticilere 16 bin 368 metre HDPE boru desteği verildi.
Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker ile abi-kardeş ilişkileri olduğunu dile getiren Seçer, “Şimdi aklıma bir şey geldi. Siyaset yapma derdinde değiliz. Ama bazı hatırlatmalar yapıp, buradan da bir espri çıkartmak lazım. Bir kere siyaset çok gergin, söyleyeyim. Siz bakmayın Volkan Başkan’la biz abi-kardeş gibi geçindiğimize. Siyaset gergin. Keşke hep Mut Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ilişkisi bütün her yerde olsun. Başımız üzerine, hiç sorun olmaz” ifadelerini kullandı.

“Benim derdim ülkemin geleceği”

Mut’a yönelik neler yapacaklarından da söz eden Seçer, şunları söyledi: “Ne şan ne şöhret ne maddi gelecek. Benim derdim para değil. Benim derdim maddi gelecek değil. Benim derdim ülkemin geleceği. Gelecek kuşakların istikbali diyen insanlar siyasette olduğu sürece, Türkiye’nin çok daha iyi noktalara geleceğini düşünüyorum.”
Temmuz ayında başlayacak DSİ Kanal Kenarı Parkı Projesi hakkında da konuşan Başkan Seçer, “Mut’un sosyal yaşamına yapacağı katkıdan dolayı önemsiyoruz. Mut halkı çalışkan, hiç kimse söz söyleyemez. Gerçekten çok çalışkan, çok değerli bir halk. Ancak burada gençler var. İnsanların çalışma saatinin dışında da kendilerine ayıracakları zaman olacak. Burası 57 bin metrekare. Proje çalışıldı, hazır. İlçe Belediye Başkanımıza ve ekibine de sunum yapıldı. Buradaki faktörlerin yani Mut’ta söyleyecek sözü olan, fikri olan herkesin haberi olan, haberi olduğu, haberdar olduğu bir proje. Burada tenis kortundan amfi tiyatroya, koşu parkurundan seyir terasına, otoparkından çocuk oyun alanlarına, satranç alanına, fitness alanına, bisiklet yoluna, survivor parkuruna, bizim Kültür Park’ta Mersin merkezde benim evimin karşısında bir survivor parkı var çocuklar için. Böyle ana baba günü. Çocukların muazzam eğlendiği bir yer. Buraya da yapacağız. Büfesinden kafeteryasına, WC’sine ve okuma salonuna… Ev ortamında ders çalışma imkanı olmayan evlatlarımızın ders çalışacağı okuma salonlarına kadar bütün teferruatlar düşünüldü. Her şey hazır. İnşaatı da Allah izin verirse önümüzdeki ay içerisinde başlayacak bir projemiz” dedi.

“Soğuk hava deposunu yenileyeceğiz”

Mut’ta soğuk hava deposunu yenileyeceklerini belirten Başkan Seçer, “Yine sıkıntı olan Fatma Türkan Köprüsü’nün de son hazırlıklarını bitirdi arkadaşlar. Bu ay sonuna kadar orada da projede bir revizyon yapıldı. Bazı sıkıntılar yaşadık biz orada ama bunları aştık. Pandemi dönemi birçok yatırımlarımızı engelledi. Sadece bizim değil bütün belediyelerin. O da bu ayın sonuna doğru başlayacak. Soğuk hava deposunda daha önceden kiracı sıfatında olan şirket ya da şahıs orayı boşaltmamıştı, mahkemelik olmuştu. Mahkeme lehimize sonuçlandı. Yalnız o soğuk hava deposu demode bir soğuk hava deposu. Onu revize edeceğiz, yenileyeceğiz. Daha modern soğutma cihazlarıyla; çünkü eski makineler olduğu için çok enerji tüketiyor. O da astarı yüzünden pahalıya mal oluyor. Orayı yenileyeceğiz, üreticiye açık belediyemizin işlettiği; Gülnar’da olduğu gibi bir soğuk hava deposu haline getireceğiz. Bu projenin geçmesinin temel sebebi, içinde olan işletmecinin kullanım süresi bitmiş olmasına rağmen orayı boşaltmamış olması oldu ama şimdi mahkeme kararını tabii ki uygulayacak” dedi.

“Diğer illerden bu bölgelere kamyonlarla getirilip hayvanlar salıveriliyor”

Hayvan barınağına ihtiyacın olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “16 dönüm yer bulundu Orman Bölge Müdürlüğü’nde yazışmaları tamamladık. Kısa bir süre içerisinde bunu hayata geçireceğiz. Son zamanlarda Mut’tan da özellikle başıboş köpeklerden, sokak hayvanlarından dolayı vatandaştan şikayetler geliyor. Artık burayı da bir düzene sokacağız. Diğer illerden bu bölgelere kamyonlarla getirilip hayvanlar salıveriliyor. Ya Sertavul tarafından ya Gülek boğazından ya da Adana tarafından, diğer illerden. Biz birde bunlarla mücadele ediyoruz. Diğer illerden hayvanlar toplanıyor, kamyona yükleniyor getiriliyor bizim il sınırları içerisine bırakılıyor. Bizde mücadele ediyoruz” diye konuştu.

“Tahsis sağlanır sağlanmaz uygun bir proje ile Hali hem genişleteceğiz hem daha güzel bir hale getireceğiz”

Mut Hali hakkında bilgiler veren Başkan Seçer, şunları söyledi: “Mut Halimiz; orada ormana ait bir yer vardı. Resmi gazetede yayınlandı Cumhurbaşkanı kararıyla bu bölgede yani Hal civarındaki Orman’a ait yerler orman vasfını yitirdiği için orman alanları dışına çıkarıldı ve Hazine’ye devredildi. Biz Hazine’ye yazımızı yazdık. Mevcut Hal’e bitişik olan bu alanın tarafımıza tahsisini istiyoruz. Tahsis sağlanır sağlanmaz uygun bir proje ile Hali hem genişleteceğiz, daha güzel ve kullanışlı bir hale getireceğiz. Çünkü orada eksiklerimiz var. Ama şunu da itiraf edeyim; tahsis konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bizim Milli Emlak’tan tahsis almamız deveyi hendekten atlatmaktan daha zor, çok zor, alamıyoruz.”
Başkan Seçer, hizmet yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Yeter ki önümüz açılsın. Yeter ki bürokraside işler gecikmesin. Yeter ki bürokrasi, olması gereken işlerimize siyasi talimatlarla sekte vurmasın. Aşamayacağımız, yapamayacağımız ne proje var, ne bir engel var. Çünkü istiyoruz, biz hizmet yapma arzusundayız” ifadelerini kullandı.

“Buralara turisti çekebilecek alanlar yaratmak gerekiyor”

Mut’un turizm potansiyeli hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Mut Jeopark Projesi; bunu yeni çalışıyoruz. Bu bir turizm projesi. Alahan Manastırı’ndan Göksu Deltası’na, Sason Kanyonu’na kadar birçok tarihi, kültürel, jeolojik zenginliği bünyesinde barındıran bir bölge Mut bölgesi. Buranın kanyonlarına bakın, dünyanın en ünlü kanyonlarından bir tanesi Amerika’da Grand Kanyon diye herkesin gidip gördüğü, sabah erken gün doğumunu izlediği, dünyanın her tarafından yılda binlerce, milyonlarca turistin geldiği bir yer; vallahi fark yok. Ben orayı da biliyorum görmüştüm yıllar önce. Ben buradan gelirken ‘ya dedim Amerika’da GrandKanyon burası’ dedim. Bu kanyon. Bu kadar muazzam ama bunları tanıtmak gerekiyor. Buralara turisti çekebilecek alanlar yaratmak gerekiyor. Turist gelsin, nereye gelsin, niye gelsin, nerede otursun, konaklasın, yesin, içsin yada kim ona kılavuzluk yapsın rota belirlesin. Bunların çalışılması lazım. İşte bu çalışma onlardan bir tanesi” dedi.
Seçer, dağıtılan hamur yoğurma makinesi ve sulama borusunun rakamlarını paylaşarak şöyle devam etti: “Daha güzel işler yapmak için hep birlikte gayret edeceğiz. Gördüğünüz gibi bu hamur yoğurma makineleri vallahi kadınlarımızın işine yarıyor. Kadınlarımıza çalışıyoruz. Bugün burada 8’i Gülnar, 18’i Mut; 26 adet dağıtacağız. Muhtarlarıma sesleniyorum. Eğer köyünüz almadıysa tarım dairesine bir müracaatınız yetiyor. Biz gönderebiliriz, her köye gönderebiliriz hiç sorun yok. Kadınlarımızın işine yaradığını biliyoruz. Özellikle düğün yemeklerinde. Sabahın kör karanlığında kalkmasına gerek yok artık teknoloji çağı. Bununla hamurunu yoğurabilir. 2 adet erik boylama makinesi; 1’i Gülnar’a 1’i Mut’a. Bugün Gülnar’a da alet ekipman, sulama borusu desteğini veriyoruz. 2 adet ceviz soyma makinesi yine 1’i Mut’a, 1’i Gülnar’a. Ayrıca Gülnar’a 1 adet üzüm sıkma makinesi. Mut’a 16 bin 368 metre HDPE boru dağıtımı gerçekleşecek. Mut çalışıyor, üretiyor, milli ekonomiye katkı yapıyor, ihracat yapıyor, istihdamı yapıyor ve sokaktaki kötülüğü önlüyor. İstihdam demek sokaktaki kötülüğü önlemek demek. Terör örgütlerini durdurmak, organize suç örgütlerini durdurmak, hırsızlığı, kötülüğü, cinayeti, bunalımı, aile içi şiddeti önlemek demektir istihdam. Onun için önemsiyoruz.”

Şeker: “İlçemiz size minnettar”

Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker törende yaptığı konuşmada, “Ben Başkanıma ilçemize yapmış olduğu bu güzel destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Sağ olun, ilçemiz bu konuda size minnettar. İnşallah Mut ilçesi için çok daha büyük icraatlar yapılacağını umut ediyorum” dedi.

Kızıltan: “Başkanımız çiftçiye çok önem veriyor”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mut’un tarım alanındaki önemine değinen bir konuşma yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal etkinliklerinde Başkan Seçer’i yalnız bırakmadığını ifade eden Kızıltan, “Bu tür törenlere ben de sık sık katılıyorum ki çiftçiye o kadar çok önem veriyor ki; ben de Sayın Başkanımızın bu tutumunu takdir ediyorum. Ben de önemsediğim için kendisini bu tür törenlerde yalnız bırakmıyorum. Kendisine de çok teşekkür ediyorum. Hepinizin emeklerine sağlık. Alın teriniz size gerçek, helal parayı da kazandırıyor. Ülkemize de çok büyük hizmetler yapıyorsunuz. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Pınar: “Sizi kendimizden birisi gibi, hemşeri gibi görüyoruz”

Mut Kent Konseyi Başkanı Kazım Pınar ise konsey olarak yeni kurulduklarını ifade ederek, “Katkılarınızı her zaman bekleriz. İlçemize birçok katkı sağladığınız zaten, çok teşekkür ederiz. Sizi kendimizden birisi gibi, hemşeri gibi görüyoruz ve yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı çok teşekkür ederiz. Mut Deresi’nin peyzajı ile ilgili çalışmaların ve Fatma Türkan Köprüsü’nün ihalelerinin tamamlandığını öğrenmiş bulunmaktayız. Çok keyifli bir haber. Öte yandan Deveci, Elbeyli ve Yatırtaş Mahallelerimizin kanalizasyon terfi istasyonları ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Sağ olun” diye konuştu.
Dağpazarı Sulama Kooperatif Başkanı Bülent Alp de, “Bize böyle bir imkan sunduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bu imkanların devamını diliyoruz” ifadeleri ile teşekkürlerini iletti.
Topluca Sulama Suyu Kooperatif Başkanı Mustafa Özdemir, Büyükşehir Belediyesi’nden önemli destekler aldıklarını belirterek, “Yapılmayan yollarımızı yaptırdık. Her iki belediye başkanıma da bu konuda teşekkür ediyorum. Bundan sonra da desteklerinin devam edeceğini düşünerek görevlerinde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
Çınarlı Mahalle Muhtarı Yaşar Özel, “Sayın Başkanım, ikincisini düzenlediğimiz boru dağıtımı bizim için Mut’a büyük bir onur, büyük bir gurur olmuştur. Tabii ki sizlerin tarımın içinden gelmeniz, tarımı çok iyi anlamanız önemli. Mut ise tarımda astronomik bir adım atmış. Bu adımların büyük desteklere ihtiyacı var. Bu desteği de sizden aldığımız için size ne yapsak ne desek çok az gelir” dedi.

“Mut halkı için bulunmaz bir hizmet”

Üreticiler, muhtarlar ve ilçe sakinleri sunulan desteklerden memnun kaldıklarını belirterek, üretimin önemine dikkat çekti. Gülnar’ın Bereket Mahallesi Muhtarı Ünal Cin, “Bu dağıtımları çok iyi bulduk. Önceden de ceviz soyma ve badem soyma makinesi aldık. Şimdi de üzüm ezme makinesi aldık. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer olmak üzere herkese çok teşekkür ederiz. Daha da desteklerini bekliyoruz” derken, Veysel Doğan ise “Şimdiye kadar bu gelen borular, bu destekler köylü için velinimet. Yani milletin bu kadar sürede borulara ulaşamamasının sebebi bu fiyatların yükselmesi. Büyükşehir’imizin de böyle destek vermeye devam etmesi Mut halkı için bulunmaz bir hizmet” diye konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com