FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 19 Ekim 2021 522 Görüntüleme

CEVİZ MEVSİMİ

Yüksek miktarda Omega 3 yağ asitleri içeren ceviz, kuru yemişler arasında en popüler olanlardan biri. Bizanslılar döneminde “Kraliyet Yemişi” olarak anılan taze cevizi tüketmenin ise tam zamanı. Yemyeşil kabuğunun altındaki bembeyaz rengi ve sütlü tadı ile hem damaklarınızı şenlendirecek hem de sağlığınıza sağlık katacak taze cevize mutfaklarda yer açın…

Cevizin Eşsiz Profili

Kabuklu yemişler çoğunlukla tekli doymamış yağ asitlerini içermektedir. Ceviz ise çoklu doymamış yağ asitlerini fazla miktarda içermesiyle kendisini diğer kabuklu yemişlerden ayırmaktadır. Ceviz, yapısındaki çoklu doymamış yağ asitlerinden olan alfa-linolenik (ALA, omega-3) ve linoleik (LA, omega-6) asit ile kan lipidleri üzerinde olumlu etkilerinin yanı sıra kan damarlarını sağlıklı tutan anti-inflamatuar etki göstermektedir. ALA’nın vücuttaki rolü yapısal membran lipitleri ile ilgilidir ve yetersiz alımı vücudumuzda bu lipitlerin eksikliğine neden olabilmektedir. Yeterli miktardaki ALA alımı erkekler için 1,6 gr, kadınlar için ise 1,1 gramdır. Yani günde bir avuç ceviz tüketimi ile ALA gereksinimi karşılanmaktadır. Böylelikle kolesterol ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyeleri düşer. Kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler olay riski düşer. Yaşam kalitesini arttırıp beklenen yaşam süresini uzatır.

Ceviz’in Faydaları Nelerdir?

*Yüksek oranda Omega 3 yağ asitleri içeren ceviz aynı zamanda folik asit, magnezyum, demir, fosfor, çinko ve potasyum bakımından da oldukça zengindir.
*İçerdiği Omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin gelişiminde aktif rol oynar, konsantrasyonu artırır.
*Omega 3 yağ asitleri antioksidan özellikleri sayesinde vücudu zararlı radikallerden arındırmaya faydalı serbest radikallerden yana desteklemeye yardımcı olur.
*Kalp ve damar hastalıkları, zeka gelişimi, zihinsel fonksiyonların gelişimi, saç ve cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır.
*Yüksek lifli yapısı sayesinde tokluk hissini artırır, sindirimi kolaylaştırır.

Tema Tasarım | Osgaka.com