FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Siyaset 29 Kasım 2022 149 Görüntüleme

CHP Mut Kadın Kolları’ndan Kadına Şiddet Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve İlçe Kadın Kolları Başkanları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle, yurt çapında eş zamanlı basın açıklamasında bulundu. CHP Mut Kadın Kolları Başkanlığı da, parti binasında basın açıklaması yaptı. CHP Mut Kadın Kolları Başkanı Nazmiye Özgür tarafından okunan basın açıklamasında, “Biz kadınlar dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. ‘Kelebekler’in onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz.” denildi.
CHP Mut Kadın Kolları Başkanı Nazmiye Özgür, açıklamasında, “Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü. Bu nedenle örgütümüzle birlikte, 81 ilde, 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz.” dedi.
Tarih sayfalarında bugünü özel kılan ve sorumluluk yükleyen onurlu bir mücadele hikayesinin bulunduğuna dikkat çeken Özgür, şöyle konuştu: “Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten diktatör, halka baskıyı, zulmü ve ölümü reva görüyordu. Ülkede insan hakları ve demokrasi askıya alınmıştı. Tarihe adını ‘kelebekler’ olarak yazdıracak üç kız kardeş, yaşananlara ‘Dur!’ demek için mücadele meşalesini yaktı. İşkencelerin ayyuka çıktığı bir süreçte, örgütlenmenin tek çözüm olduğunun bilinciyle hareket ettiler. Direnişin simgesi olan ‘Mirabal Kardeşler’ defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Diktatör tarafından açıkça hedef gösterilmelerinden 23 gün sonra, takvimler 25 Kasım 1960’ı gösterdiğinde; üç kız kardeşin arabası yolda durduruldu. Önce tecavüze uğradılar, sonra da öldürülüp uçurumdan aşağı atıldılar. Diktatör, ‘kelebekler’den kurtulduğunu sandı. Oysaki onların uçurumun kenarında çırptığı kanatlar, büyük bir rüzgâra dönüştü ve diktatörlüğü yıktı. 1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti.”
Kadınlar olarak dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı seslerini yükselttiklerini ifade eden Özgür, “Kelebekler’in onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz. Ülkemizde yaşayan kadınlar, en temel hak olan yaşam hakkı için direniyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü.” şeklinde konuştu.
Şüpheli kadın ölümünün olmadığını, etkin yürütülmeyen soruşturmaların bulunduğunu savunan Özgür, basın açıklamasında, ülkemizde yaşanan kadın cinayetleri ve şiddetine örnek olaylar vererek; iktidara ve bakanlara eleştiriler yöneltti. Ülkemizde isimlerini tek tek saymanın günler süreceği binlerce kadının katledildiğini söyleyen Özgür, kadın cinayetlerinin politik olduğunu savundu. Özgür, “İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz.” dedi.
Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmediklerini ve vazgeçmeyeceklerini ifade eden Özgür, iktidara geldiklerinde, 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacaklarını söyledi. İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdiklerini belirten Özgür, şöyle konuştu: “Genel Merkezimizde bir ‘Alo Şiddet’ hattı kurduk. ‘YaşamHak’ projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık.”
İktidara geldiklerinde yol haritalarının hazır olduğunu vurgulayan CHP Mut Kadın Kolları Başkanı Nazmiye Özgür, açıklamasını, “Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var! Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz. Geliyor gelmekte olan.” sözleriyle noktaladı.

Tema Tasarım | Osgaka.com