FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 31 Mayıs 2022 254 Görüntüleme

ÇIDOG ve TADOG 3. Ütme Şenliğini kutladı

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), eski kültürleri yaşatmak adına geleneksel hale getirdiği Ütme Şenliği’nin 3.sünü, Silifke’den Taşeli Doğa Gezginleri’yle (TADOG) birlikte kutladı. Kadıköy’de İbrahim Akpınar ve ailesinin ev sahipliğinde, hafta sonunda gerçekleştirilen şenliğe, ÇIDOG ve TADOG’dan çok sayıda doğasever katılırken; şenlikte ekin derildi ve ateşte ekin başakları ütüldü. ÇIDOG ve TADOG’un birlikte gerçekleştirdiği etkinlikte ayrıca, Mut’tan Kadıköy’e kadar doğa yürüyüşü yapıldı.

Eski bir kültürü yaşattılar

Kardeş doğa grupları ÇIDOG ve TADOG, ÇIDOG’un 114. etkinliği olan 3. Ütme Şenliği ve Kadıköy Doğa Yürüyüşü için, Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda buluştu. Buradan doğa yürüyüşüne başlayan doğa gezginleri, Barabanlı ve Fakırca mahallelerinin içinden geçerek Kadıköy’e kadar yürüdü. Yaklaşık 6 km. süren doğa yürüyüşü, Kadıköy’deki İbrahim Akpınar’ın ekin bahçesinde son buldu. Bahçede ekin deren gezginler, sonrasında Akpınar ailesine misafir oldular ve burada ekin başaklarını ateşte üttüler. Ütmeleri ellerinde ovalayıp tanelerine ayırarak yiyen ve karalara bulanan doğa gezginleri, böylelikle eski bir kültürü yaşatmış oldular. Burada ayrıca, Akpınar ailesinin bişi ikramını ve yanlarında getirdikleri yemekleri de yiyen doğaseverler, Akpınar ailesinin konukseverliğine minnetlerini sundular.

Şenlik sonu Taşhan ziyareti

Kadıköy’deki 3. Ütme Şenliğinin ardından, araçlarla Mut’a geri dönen kardeş doğa grupları ÇIDOG ve TADOG, tarihi Taşhan’ı ziyaret ettiler. Etkinlik Taşhan ziyaretinin ardından son bulurken, TADOG üyeleri Silifke’ye geri dönüş yaptılar.

ÇIDOG ve TADOG Yöneticileri: “Anlamlı bir etkinlikte ve doğada yeniden buluşmanın mutluluğunu yaşadık.”

Çıtlık 3. Ütme Şenliği ve Kadıköy Doğa Yürüyüşü’yle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan ÇIDOG yöneticilerinden Nihat Mustul ve Mehmet Gürbüz ile TADOG yöneticilerinden Eyüp Akarca ve Mehmet Sami Soykan; pandemi sonrası güzel bir etkinlikte ve doğada yeniden buluşmanın, biraya gelebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler.

“Anlamlı bir etkinlik oldu.
Ev sahibi Akpınar ailesine çok teşekkürler.”

Eski bir kültürü yaşatmak adına anlamlı bir etkinlik yaptıklarını ve çok güzel bir gün geçirdiklerini belirten kardeş doğa grubu yöneticileri, kendilerine çok güzel bir ev sahipliğinde bulunan konuksever İbrahim Akpınar ve ailesi ile tüm katılımcılara teşekkürlerini ilettiler. Doğa grubu yöneticileri, bir başka etkinlikte buluşma dileğinde bulundular.
Etkinliğe katılan doğa gezginleri de çok güzel bir gün geçirdiklerini ve eski bir kültürü yaşatmanın verdiği mutluluğu dile getirirlerken, doğa grubu yöneticilerine ve etkinliğe ev sahipliği yapan Akpınar ailesine teşekkür ettiler.

Etkinlik görüntüleri sosyal medyada

Çıtlık 3. Ütme Şenliği ve Kadıköy Doğa Yürüyüşü’yle ilgili görüntülere, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ ve facebook/TAŞELİ DOĞA GEZGİNLERİ (TADOG) sayfalarından ulaşılabilir.

Tema Tasarım | Osgaka.com