FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 14 Aralık 2021 363 Görüntüleme

ÇIDOG’dan Alahan Doğa Yürüyüşü ve 1. Antepfıstığı Şenliği

Doğa yürüyüşlerine yeniden başlayan Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), 108. etkinliğini gerçekleştirdi. Alahan bölgesinde doğa yürüyüşü gerçekleştiren Mut ÇIDOG, ilkini düzenlediği 1. Antepfıstığı Şenliği’ni de kutladı. Etkinliğe, 60’a yakın doğasever katıldı.

Mut’ta doğa yürüyüşü geleneğini başlatan Mut Çıtlık Doğa Gezginleri’nin (ÇIDOG) bu ayki durağı, Mut’un Alahan bölgesi oldu. Hafta sonunda Alahan’da doğa yürüyüşü gerçekleştiren Mut ÇIDOG, Mut’un kuş bakışı izlenebildiği, doyumsuz sonbahar manzaraları ve renkleri eşliğinde yaklaşık 8 km yürüdü. Gerçekleştirilen doğa yürüyüşüne 60’a yakın doğa gezgini katılırken; doğa yürüyüşü sonrası, bu yıl ilki düzenlenen ve Alahan’dan Musa Kahraman’ın ev sahipliğinde 1. Antepfıstığı Şenliği kutlandı.
Alahan Doğa Yürüyüşü ve 1. Antepfıstığı Şenliği için Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda buluşan doğa gezginleri, 3 dolmuşla hareket etti. Araçlarla Dağpazarı yoluna giden grup; yol üzerinde inerek, yürüyüşün başlayacağı orman yoluna ulaştı.
Buradan doğa yürüyüşüne başlayan doğa gezginleri, orman yolunu takip ederek, sonbahar manzaraları eşliğinde yaklaşık 5 km. yürüdü. Yürüyüş sonunda 1. Antepfıstığı Şenliği’nin yapılacağı Musa Kahraman’ın antepfıstığı bahçesine ulaşan gezginler, mola verdi. Burada Musa Kahraman tarafından doğa gezginlerine antepfıstığı ikramı yapıldı. Yenilen antepfıstıklarının ardından toplu fotoğraf çektiren grup üyelerince, “Doğanın Sesi, Hayvanlarımı Öldürmeyin!” yazılı pankart açılarak; bilinçsiz ve kaçak avcılığa dikkat çekildi.
Sonrasında yeniden yola koyulan gezginler, yaklaşık 3 km. daha yürüyerek, orman yolundan ana yola ulaştı. Anayol üzerinde bekleyen araçlarına binen doğacılar; araçlarla, yemek molası verecekleri Alahan’daki yeni düzenlenen mesire yerine gitti. Mesire alanında yemeklerini yiyen grup, daha sonra müzikli eğlence düzenleyerek etkinliği sonlandırdı. Mut ÇIDOG’un 108. etkinliğini tamamlayan gezginler, araçlarla Mut’a geri döndü.
Çok sayıda ilk kez katılımcının olduğu etkinlikte ayrıca, Mut ÇIDOG yöneticisi Nihat Mustul tarafından, doğa yürüyüşüne ilk kez gelen katılımcılara imzalı kitap hediye edildi.
Mut ÇIDOG’un Alahan Doğa Yürüyüşü ve 1. Antepfıstığı Şenliği’yle ilgili duygularını dile getiren Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi Nihat Mustul, doğada yeniden birlikte olmanın ve ilkini düzenledikleri 1. Antepfıstığı Şenliği’ni kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Mut’u kuş bakışı gören güzergahta, sonbaharın eşsiz güzellikleri arasında doğa yürüyüşü gerçekleştirdiklerini belirten Mustul, “Yeniden doğayla buluşmanın mutluluğunu yaşadık. Bir başka mutluluğumuz da, Musa Kahraman’ın ev sahipliğinde ilkini düzenlediğimiz 1. Antepfıstığı Şenliğimiz oldu. Antepfıstığı Şenliğimizi gelenekselleştirip her yıl yapmayı düşünüyoruz. Alahan Doğa Yürüyüşümüze ve 1. Antepfıstığı Şenliğimize çok sayıda yeni katılımcının, özellikle gençlerimizin aramızda olması da bizleri ayrıca mutlu etti. Şehir gürültüsünden uzak, doğayla başbaşa çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdik. En büyük ilacımız doğa” dedi.
Mustul, 1. Antepfıstığı Şenliği’ne çok güzel bir şekilde ev sahipliği yapan Musa Kahraman’a ve tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.
Doğa yürüyüşüne katılan doğa gezginleri de, sonbaharın güzellikleri içinde, temiz havada, şehir stresinden uzak çok güzel bir gün geçirdiklerini belirtirlerken; Mut ÇIDOG yöneticilerine teşekkür ettiler ve bir sonraki doğa yürüyüşünü iple çektiklerini ifade ettiler.
Mut ÇIDOG’un Alahan Doğa Yürüyüşü ve 1. Antepfıstığı Şenliği’yle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

Tema Tasarım | Osgaka.com