FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 9 Kasım 2021 309 Görüntüleme

CILBAYIR KÖŞK’TEN GÖKBELEN’E YÜRÜMEK

Poyraz Doğa Gezginleri doğa yürüyüşlerine başladı. Sezonun ilk yürüyüşü Cılbayır – Gökbelen arasında yapıldı. Bir sonbahar gününde sabah araçları Cılbayır köyü Köşk önünde duruverdi. Araçlarından inen çeşmeden suyunu içti. Biz de Gökbelen’den üç kişi onları karşıladık. Dostlar ile bir araya gelmek güzeldi. Kavak ağaçları hala yeşildi, sararmaya duran meyve ağaçları, çırpılan ceviz ağaçları, göklere yükselen kayalıklar ve aşağılarda Göksu vadisi. Güneşin verdiği hafif sıcaklık, esinti yok. Ama nefesine gelen tatlı bir kokulu yayla havası.
Beraber geldiğimiz Ayşe Erdeviren, Muhsin Alşan ve eşim Nuran Üçyıldız onların arasına katılıverdi. İlk resim çekildi. Yürüyüş başladı. Onların ardından özlemle baktım. Sonra aracım ile onları bir süre takip ettikten sonra, yoluma devam ettim. Ağır ağır camdan gelen esintiyi hissederek yollardan geçtim.
Meşeler, üzümleri toplanmış bağlar. Yolun altında üstünde Yörük evleri. Cılbayır köyü aşağılarda kalıyordu. Işık gediğine geldiğimde araçtan inip, kayalıklara oturdum.
Aşağıda Gökbelen deresi. Karşıda Kayrak ve Senir köyü sırtları, Ali Uçar yurdu, Mazhar Tol sekisi. Uzaklarda Mağaras dağı ılgın ılgın gözüküyor.
Gerilerde kalan orman yangın kulesi tepenin başında duruyor. Artık yangın kuleleri anlamını yitirdi. İşi uzaydan takip ediyorlar. Yangını görene aşk olsun. Esinti durur ise yangın sönüyor. Bu yaz bunu anladık. Yangın kulelerinin önemi bir daha kanıtlandı.
2- 3 saatlik bir yürüyüş sonrası gezginler Gökbelen’e ulaştılar. İki saat boyunca yemeklerini yediler, çaylarını içtiler. Dere boyunda Kerem Yolu’nu gezdiler. Kütüphaneyi ziyaret ettiler.
Gökbelen’de Gökbelen deresinde yer alan değirmenler elden geçirilse, çınar ağaçları altında kahvaltı park alanları oluşturulsa, yaklaşık 10’a yakın parkurun haritaları çıkarılsa, doğa güzellikleri ile yürüyüşçülerin ilgi odağı olabilir. Bodrum Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yürüyüş yolları haritaları çıkarılmış. Navigasyonlarda parkurlar yer alıyor. Ülkenin her bir yerinden gezginler gelip, geziyorlar. Başta Gökbelen bölgesi olmak üzere Silifke’nin diğer yürüyüş parkurları haritaları çıkarılabilir. Gökbelen meydanında yöresel pazarlar, kahvaltı salonları ile bölge ekonomik olarak dahada canlanabilir.
Poyraz Doğa Gezginleri Gökbelen’den ayrılırken, içlerinde bir ruh dinginliğinin yansımasını gördüler. Haftaya gidecekleri Geçirim- Kırtıl yürüyüşü için hayaller kurmaya başladılar.

Tema Tasarım | Osgaka.com