FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 5 Haziran 2023 180 Görüntüleme

Çıtlık Dereyurt Göleti’nde

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), 124. etkinliğini gerçekleştirdi. Mut ÇIDOG bu etkinliğinde Mut’un Zeyker Yaylası’ndan Dereyurt Göleti’ne doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Hafta sonunda gerçekleştirilen Dereyurt Göleti doğa yürüyüşüne, 19 doğasever katıldı.
Mut’ta doğa yürüyüşü geleneğini başlatan ve düzenli aralıklarla doğa yürüyüşü ve gezi etkinlikleri düzenleyen Mut ÇIDOG’un bu haftaki durağı, Mut’un Zeyker Yaylası ve Dereyurt Göleti oldu. Etkinlik için Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda toplanan doğa gezginleri, 1 dolmuşla Zeyker Yaylası’na hareket etti. Zeyker’e ulaşan gezginler, Zeyker’den Yağma denilen bölgeye doğru doğa yürüyüşüne başladı. Gezginler, Gelin Uçtu adı verilen uçurumlu mevkide mola verdi. Buradan sonra yeniden yola koyulan gezginler, Yağma mevkisi ve Dereyurt Göleti arasındaki güzergahı yürüdü. Yaklaşık 6 km.’lik bir yürüyüşün ardından, yakın zamanda inşa edilen ve su tutmaya başlayan Dereyurt Göleti’ne ulaştı. Doyumsuz gölet manzarasının ve çevresinin tadını çıkaran doğa gezginleri; burada bir süre mola vererek, çektikleri fotoğraf kareleriyle anılarını ölümsüzleştirdi.
Dereyurt’taki molayı tamamlayan gezginler, araçlarına binerek Yağma mevkisine geri döndü. Yağma’da yemeklerini yiyen doğa yürüyüşçüleri, Zeyker’e geri döndü ve burada Sultan ve İbrahim Ata çiftinin konuğu oldu. Ata ailesi, gezginlere çay ve çeşitli ikramlarda bulundu. Burada bağlama ile türkülerin söylendiği müzikli eğlence düzenlendi. Doğa gezginleri daha sonra, araçlarına binerek Mut’a geri döndü ve etkinliği sonlandırdı.
Mut Çıtlık Doğa Gezginleri yöneticilerinden Nihat Mustul, düzenledikleri doğa yürüyüşüyle ilgili şunları söyledi: “Mut Çıtlık Doğa Gezginleri olarak 124. Etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde Zeyker Yaylası’ndan Dereyurt Göleti’ne kadar yürüdük. Çok güzel bir havada, çok güzel bir doğa yürüyüşü oldu. Doğayla baş başa bir gün geçirdik. Şehrin gürültüsünden, kirli havasından bir günlüğüne de olsa uzaklaştık. Doğa bizim ilacımız.” dedi. Mustul, etkinliğe emek verenlere, katılımcılara ve Zeyker’de kendilerini ağırlayan Ata ailesine teşekkürlerini iletti.
Etkinliğe katılan doğa yürüyüşçüleri de çok güzel bir gün geçirdiklerini belirterek, grup yöneticilerine teşekkürlerini ilettiler ve bir sonraki etkinliği sabırsızlıkla beklediklerini söylediler.

Mut ÇIDOG’un Dereyurt Göleti yürüyüşüyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

Tema Tasarım | Osgaka.com