FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 26 Nisan 2022 432 Görüntüleme

ÇITLIK DERGİSİ 15 YAŞINDA

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, 15. Kuruluş yıldönümünü düzenlediği gece programıyla kutladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Mut’un tarihi mekanlarından Taşhan’da düzenlenen kutlama gecesine; Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Koordinasyon Müdürü Ferruh Baş, Mut Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Mut Kent Konseyi Başkanı Kasım Pınar, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, Mut Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Evren, siyasi parti ve STK temsilcileriyle çok sayıda konuk katıldı.
Sunuculuklarını Sebile Günay ile Sebahat Durmuş’un yaptığı gece; Mut Çıtlık Doğa Gezginleri üyelerinden Ferah Koca’nın fotoğraf sergisinin açılışı ve derginin 15. Yıl pastasının kesimiyle başladı.

Mustul: “Çıtlık 15 yıldır Mut’un kültürüne, sanatına, edebiyatına dokundu.”

Gecenin açılış konuşmasını yapmak üzere elinde eski tip bir megafonla sahneye çıkan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi Nihat Mustul, derginin ilk sayısının dağıtımında, at arabası üstünde Mut sokaklarını dolaşarak yaptıkları duyuruyu seslendirdi ve “İşte bu sesle, bu duyuruyla sizleri 15 yıl önceye götürmek istedim. Yıl 2007, aylardan Nisan. 4 arkadaş derginin adını koyduk; Mut Çıtlık Dergisi. Mut’un son at arabacısı Omar Ağa’nın arabasını ayarladık. İşte bu sesle, bu duyuruyla, Mut sokaklarında Çıtlık’ın ilk sayısını dağıtmaya başladık. İşte bu sesle, bu duyuruyla Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi ilk yayın yaşamına başladı; bir edebiyat tohumu olarak, kültür sanat tohumu olarak edebiyat toprağına düştü. Bir çok insanın eline kalem aldırmaya başladı. Sanata ve Mut’un kültürüne dokunmaya başladı. Aradan 15 yıl geçti. İşte buradayız. Tarihi Taşhan, tarihi bir gün yaşıyor bugün.” dedi.

“Dergiyi yaşatan Mut halkıdır.”

Anadolu’da dergi çıkarmanın kolay olmadığını, başka yerlerde nice derginin kısa zaman içerisinde kapanıp gittiğini söyleyen Nihat Mustul, Çıtlık Dergisi’nin ise 15 yaşını doldurduğunu kaydetti. Mustul, “Tamam kabul, ilk ışığı yakan benim, ilk ateşi yakan benim, bu dergiye en çok emeği harcayan benim, doğru; ama sizler olmasanız, Nihat Mustul çok da önemli değil. Çok iş yapamaz. Bu dergiyi yaşatan Mut halkıdır. Sizlersiniz. Bu dergiye gönül veren yüzlerce insan, bu dergiyi okuyan binlerce insan, bu dergiye destek sunan yine yüzlerce insan. Bu dergiyi yaşatan sizlersiniz. Mut halkı.” şeklinde konuştu.

“Çıtlık, Mut’un dününü, bugününü, yarınını yazıyor.”

Mustul, sözlerine şöyle devam etti: “Mut Çıtlık Dergisi için bir yazar şöyle diyor; Mut’un dününü bugününü yarınını yazıyor. Bizde onu yapmaya çalışıyoruz. Bu derginin içinde insanlar kendilerini buluyor. Çocukluklarını buluyor; annesini, babasını, dedesini, ninesini buluyor. Başka bir yerde böyle bir dergi yok arkadaşlar, ben araştırdım. Böylesine halk dergisi. Mut Çıtlık Dergisi tamamen bir halkın dergisi. Mut halkının dergisi. İçinde Mut halkı var. İşte bu dergiyi yaşatan güç budur. Mut halkının olmasıdır.”
15 yıl önceki aynı heyecanı duyduğunu dile getiren Mustul, dergiye çok büyük emek harcadığını ama karşılığını geri aldığını söyledi.

“Çıtlık; etkinlikler dergisi oldu, esin kaynağı oldu.”

15 yıldır sayısız etkinlikler yaptıklarını kaydeden Mustul, “Bir derginin dışında, bir de etkinlikler dergisi oldu Mut Çıtlık. Mut Çıtlık Dergisi 15 yıldır yaptığı etkinliklerle, öyle inanıyorum ki bir çok dostumuza, bazı arkadaşlarımıza esin kaynağı oldu. Örneklik oluşturdu. Bir de böyle bir işlevi var Mut Çıtlık Dergisi’nin. Mut’ta kültür sanat adına kim ne güzel şey yaparsa, Çıtlık olarak biz hepsini alkışlıyoruz.” dedi.
Mut Çıtlık Dergisi’nin bugünlere gelmesinde ve bu gecenin düzenlenmesinde emek veren, destek ve katkı sunan herkese teşekkürlerini ileten Nihat Mustul, “Yaşasın Mut Çıtlık, nice yıllara Mut Çıtlık, nice 15 yıllara Mut Çıtlık!” diyerek konuşmasını noktaladı.

Başkan Şeker: “Dergiyi devamlı hale getirebilmek büyük bir hüner.”

Kutlama gecesinde bir konuşma yapan Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker ise; kültür sanat adına, Mut halkı adına Nihat Mustul’a teşekkür etti. Başkan Şeker, “Kültür sanat deyince hepimizin hayallerinde olması gereken, kültürüne sahip çıkacak ve zihnimizde geçmişle geleceği birleştirecek bir alan olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu da 15 yıldır yaşatabilmek çok büyük bir başarıdır. Yıllardır bir çok faaliyetlerle ilgilendik. Bir dergiye başlayıp, o dergiyi devamlı hale getirebilmek büyük bir hünerdir. Ben Nihat Mustul hocam ve yanındaki bütün çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum. Kutluyorum onları. İnşallah daha nice yıllara. Mut Çıtlık Dergimizin kültür sanata verdiği hizmetten dolayı tekrardan teşekkür ediyor, 15. Yılını kutluyorum.” dedi.
Kutlama iletilerinin okunması ve Serap Durmuş tarafından Mut Çıtlık Dergisinin 15 yıldır yaptığı kültür sanat etkinliklerinin anlatımının ardından, gecede, Köprübaşı Mahallesinden Musa Akay ile Mert Zorlu ve Soner Özcan’dan müzik dinletisi sunuldu.
Gece Cengiz Durmaz’ın okuduğu şiir ve onurluk (plaket) sunumuyla devam etti.
Bir yıl içinde Çıtlık Dergisi’ne en çok abone kazandıran Aynur Gül’e, Belediye Başkanı Volkan Şeker’in; en genç Çıtlık abonesi Ayşe Göksu Çetin’e, Mut Çıtlık Doğa Gezginleri eski başkanlarından Ayşe Ardıç ve Muslahittin Topal’ın; Mut Çıtlık Dergisi’nde Mut kayısıcılığı üzerine yazdığı yazı için Mehmet Çiftçioğlu’na, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar’ın ve Mut Çıtlık Doğa Gezginleri’ne katkısından dolayı Mehmet Gürbüz’e, Kent Konseyi Başkanı Kasım Pınar’ın elinden onurluklar takdim edildi. Ayrıca, Mut’un kültürüne, sanatına, yazınına ve doğasına verdiği emek ve katkılardan dolayı Mut Çıtlık Dergisi sahibi Nihat Mustul’a, Mut Çıtlık Doğa Gezginleri adına Ziynet Yıldız tarafından onurluk verildi.
Mut Çıtlık Dergisi kutlama programı, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve Türk Müziği Korosu’nun konseriyle devam etti. Geceye katılan konuklar, seslendirilen müziklerle coşkulu anlar yaşadı.
Konserin ardından geceye katılan sanatçılara, Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Koordinasyon Müdürü Ferruh Baş ve Nihat Mustul tarafından çiçek verildi.
Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi 15. Yıl kutlama gecesi, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Çıtlık Dergisi’nin kutlama gecesiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

Tema Tasarım | Osgaka.com