FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 1 Kasım 2022 183 Görüntüleme

Cumhuriyetimiz 99 Yaşında

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Mut’ta da coşkuyla kutlandı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl bir mesaj yayınladı. İlçe Kaymakamı Bingöl, mesajında, “’Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir’ ifadeleriyle 29 Ekim 1923 tarihinde, bundan tam 99 yıl önce kahramanlık dolu büyük bir mücadele sonucu şanla, şerefle ilan edilen Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gururu içerisindeyiz.” dedi.
Kaymakam Bingöl, mesajının devamında şu görüşleri paylaştı: “Milli egemenlik çatısı altında; ırk, din, dil ve cemiyet farkı gözetmeksizin idare edilenlerle idare edenleri demokrasi çizgisinde buluşturan Cumhuriyet, milletin kendi egemenliğini kullandığı Devlet yapısıdır. Türk milleti olarak bu idareye çok büyük zorluklardan sonra kavuştuk. Vatan toprakları üzerinde oynanan iç ve dış tehditlere karşı omuz omuza vererek tarihin az şahit olduğu bir Kurtuluş Savaşı başlatmış ve tarihimize yaraşır bir mücadele örneği vererek Cumhuriyeti kurduk. Bugün yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizin, simgesi olan al yıldızlı bayrağımız rengini bağımsızlık ve hürriyetimiz uğruna can vermiş şehitlerimizin kanından almaktadır. Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Geçmişimize gururla, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayan Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesidir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi rahmet dilekleriyle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükran duygularıyla anıyor, tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor saygılarımı sunuyorum.”
İlçemizdeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen resmi törenler, 28 Ekim’de Hükümet Konağı karşısındaki Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, protokol üyeleri ve yurttaşların katıldığı törende; saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
29 Ekim’de devam eden törenlere, İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl’ün makamında tebrikleri kabulünün ardından, Mut Şehir Stadındaki programla devam edildi. Kaymakam Batuhan Bingöl, Mut Belediye Başkan Vekili Hayret Çivit tarafından yurttaşların ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutlanmasının ardından, okulların ve öğrencilerin hazırladığı gösterilere geçildi.
Gösteriler öncesi İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim nedeniyle gönderdiği mesaj okundu. Kaymakam Bingöl’ün konuşmasının ardından, okul öğrencileri tarafından şiirler okundu, çeşitli gösteriler sunuldu. Yurttaşlar, gösterileri coşkuyla izledi. Mut Şehir Stadındaki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, sportif yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllendirilmesi ve resmi geçit töreniyle sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com