FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 19 Nisan 2022 392 Görüntüleme

DEĞİŞİM YENİLİĞİN HABERCİSİDİR

Heraklitos’un dediği ‘değişmeyen tek şey değişimin kendisidir’ sözü muhtemeldir ki tarihin barındırdığı bütün toplumlar için geçerlidir. Çünkü tarih insanlığın varoluşundan günümüze kadar sayısız değişim hikâyelerine tanıklık etmiştir.
Değişim dediğimiz şey,bireyden başlayarak tüm topluma yansıyan bir süreçtir. Önce bireyler değişir sonra yavaş yavaş toplumun tamamı bu değişim hikâyesine dâhil olur. Bazen bu değişim süreci toplumdaki tüm kesimler tarafından benimsenmezse işte o zaman sıkıntıları ve sorunları da beraberinde getirebilir.Toplumun değerlerinin, inanç sisteminin, ahlak anlayışının değişime uğradığı zamanlar genellikle toplumsal kabulün ve uyumunda zorlandığı zamanlardır diyebiliriz.Kaldı ki değişim dediğimiz şey zaten adı üstünde olumlu etkileri olduğu kadar olumsuz etkileri de içinde barındırır.
Bilgi ve teknoloji çağı dediğimiz ve tamda içinde bulunduğumuz zamanı ele alırsak her şeyin baş döndürücü bir hızla değiştiğini görebiliyoruz.Toplumun sosyal ve kültürel dokusunun da bu değişim sürecinin içinde yerini alarak aynı hızla değiştiğini söylersem abartmış olmam sanırım.Aynı şekilde mevsimler, iklimler, bitkiler dahi bu değişimden nasibini almış durumda.
Çok değil bir on yıl önce evlerde internet büyük bir lüks iken bugün “metaverse” dünyasını konuşuyoruz. On yıl önce sosyal medya nadiren kullanılıyorken günümüzde genç yaşlı her kesimden insanın kullandığını biliyoruz. Yine günümüz aile yapılarının ve aile kavramının, kadının toplumdaki yeri ve konumunun, ebeveyn çocuk ilişkilerinin, çocukların oyunlarının/oyuncaklarının bile çok ciddi bir değişim tünelinden geçtiğini görüyoruz.
Değişime bireysel bazda baktığımızda; birkaç yıl önceki bizle şimdiki biz arasında bile ciddi farklılıklar vardır muhakkak. Tabi burada karakterin, kişiliğin, duruşun değişimi değil kastım. Her gün yeni bir şeyler öğretir hayat bizlere, yeni tecrübeler ediniriz yaşadıklarımızdan ve hayata karşı, olaylara karşı bakış açımız değişir, fikirlerimiz değişir, bilgilerimiz çoğalır, becerilerimiz artar…
Bireyin değişimi için; bazen bir söz, bir bakış, okuduğu bircümle, bir kitap, izlediği bir film, bir arkadaş, bir komşu, bir amir, bir çalışan, bir çocuk, bir mevsim, bir hayvan, bir bitki, bir dokunuş… Tek bir sebep kâfi gelir çoğu zaman. Yeter ki yeniliklere ve değişime açık olsun kişi…
Değişim, adı üstünde;değişmektir, yenilenmektir ama değişim her zamanda iyi şeylerle gelmez hayatımıza.Bazen boşluğu doldurulamaz kayıplar, telafisi olmayan hatalar, geri dönüşü olmayan yollardan geçirir insanı. O nedenle değişmek için bazen doğru zamanı kollamak gerek ya da cesaret kınını giymek gerek.
Peki ya ebeveynliğin değişimdeki rolü ve durumu nedir diye bakarsak.
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesinin de etkisiyle, bilgiye ulaşmak çok kolay ama doğru bilgiye ulaşmak işte o biraz zahmetli. Çünkü o kadar çok bilgi kirliliği var ki, doğru bilgiye ulaşmanın yolu, çok araştırmak, çok okumaktan geçiyor. Çünkü bazen çocuklarımızın değişimine yetişmeye çalışırken doğru sandığımız ama yanlış olan bilgiler nedeniyle çocuklarımızla aramıza duvarlar örebiliriz. Burada önemli bir nokta var; eğer bilgi ve teknoloji çağında bir ebeveyn iseniz mutlaka yeniliklere ve değişime açık olmalısınız.
Çocuğunuz teknolojiyi sizin denetiminizde ve sizin kontrolünüzde kullanmalı. Teknoloji kullanımının bir sınırı ve süresi olmalı. İnanın o kadar çok genç var ki, ebeveyn akıllı telefonu kullanmayı bilmezken çocuk sosyal medyada cirit atıyor.Yada çocuk odasından çıkmadan saatlerce sosyal medyada veya dijital oyunlarla vakit geçiriyor. Çocuklarımızla bizler aynı frekansta olamazsak elimizin altından kayıp giderler. Bunun için çocuğumuzla aynı frekansta ve benzer donanımlarda olmak zorundayız. Çünkü çocuklar anne babadan daha çok şey bilmeye! başladığında da genellikle aralarındaki iletişim kopuyor.O nedenle günümüzde her ebeveyn okumalı,araştırmalı, kendini mutlaka geliştirmeli,yenilenmeli yani değişmeli.Ancak o zaman Z kuşağı!!Dedikleri yeni nesil çocuk ve gençlerle aynı frekansta kalınabilir.
Diğer taraftan son bir kaç yılda pandemiyle birlikte hayatımıza giren ve hayatımızdan çıkan ve zorunlu değişim yaşadığımız alanları da göz önünde bulundurduğumuzda,değişmek o kadar da zor değilmiş,dedik. Hatta değişmek o kadar da kötü değilmiş dedik.Sizi bilmem amma benim için değişim ve gelişim her daim var ve olacak.
Çocuklarıyla birlikte yeniden dönüşen ve gelişen ebeveynler olmanız dileğiyle…
Hayatımızdan bize iyi gelmeyen şeyleri çıkartıp iyi gelen yeni şeyleri de hayatımıza alarak dönüşümü başlatalım efendim…
HAFTANIN ÖNERİSİ: Hayatınızda, değiştirmek isteyipde bir türlü cesaret edemediğiniz şey var mı? Biraz düşünelim, kimbilir belki de bu yazı sizin değişim hikayenizin başlangıcı olur…

İlginizi çekebilir

ÖRENDENYAKA / 7

ÖRENDENYAKA / 7

Tema Tasarım | Osgaka.com