FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 26 Ocak 2023 68 Görüntüleme

Dereyurt göleti su tutmaya başladı

Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Adana Müdürlüğü tarafından Mersin’in Mut ilçesine yapılan Dereyurt göleti tamamlanarak su tutmaya başladı.
Temelden yüksekliği 41 metre olan gölet; dekar başına 2 bin 855 lira gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 9 milyon 341 bin 830 TL. katkı ve yaklaşık 450 kişiye istihdam alanı sağlaması hedefleniyor. Göletle bölgede, Çukurbağ, İbrahimli ve Hacıahmetli mahallelerine ait 4 bin 230 dekar zirai arazilerinin sulanması sağlanacak.
DSİ Adana Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Tüm aşamaları ile tamamlandığında 4 Bin 230 dekar tarımsal arazinin sulama suyu ihtiyacını karşılayacak olan Mersin Mut Dereyurt Göleti ve Sulaması kapsamında; gölet ve sulama şebekesine ait tüm imalatlar tamamlandı. Gölette su tutma işlemi, sulama şebekesinde ise hidrostatik basınç testleri devam ediyor. Fiziki gerçekleşmenin % 98 seviyesine ulaştığı inşa çalışmaları tamamlandığında Çukurbağ, İbrahimli ve Hacıahmetli mahallelerine ait 4 Bin 230 dekar tarımsal arazi sulamaya açılacaktır.” denildi.
Yapılan göletin bölgeye büyük katkı sağlayacağını ifade eden Hacıahmetli Mahalle Muhtarı Abdullah Büyüktatlı, “Toplamda 4 bin 230 dekar tarım arazilerimizin sulanmasına büyük katkı sağlayacak bu gölet için emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com