FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 26 Nisan 2022 328 Görüntüleme

DİŞLERİMİZ BİZİMLE İLGİLİ NE ANLATIYOR?

23 Nisan vesilesiyle bu hafta köşemi kuzenim Sude Uluşan’a bırakıyorum.

Ben Mersin Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencisi Sude Uluşan. Bu hafta bir farklılık olarak dişlerimizin bize ne anlattığıyla ilgili bir yazı derlemek istedim. Bu fırsatı bana verdiği için Ayşe Yaren Kılınç’a teşekkür ederim. İyi okumalar 🙂

DİŞLERİMİZ BİZİMLE İLGİLİ NE ANLATIYOR
Gözlerimiz ruhumuzun aynası olduğu gibi dişlerimiz de kişiliğimiz hakkında birçok şey söyler. Fiziksel özelliklerin kişilik arasında köprü kurma görevi vardır ve buna morfopsikoloji denir.
KARE

* Ön kesici dişleri kare yapıda olanlar daha çok mantıklarıyla hareket ederler ve dışa dönük kişilik yapısına sahiptirler.
OVAL

* Ön kesici dişleri oval yapıda olanlar, içe dönük kişilerdir ve daha çok duygularıyla hareket ederler. Yalnız kalmaktan hoşlanırlar.
DİKDÖRTGEN

* Ön kesici dişleri dikdörtgen yapıda olanlar, kriz yönetiminde başarılı insanlardır. Pozitif düşünmeyi severler, enerji doludurlar.
ÜÇGEN

* Ön kesici dişleri üçgen yapıda olanlar, kaygısız kişilik yapısına sahip oldukları için şimdi odaklı yaşamaya eğilimlidirler.
Ayrıca:
* Köpek dişlerinin üst kısmı daha düz gelen insanlar nadiren stres yapar ve işleri kolaylaştırmaya çalışan yapıları vardır. Aç değilken bile yemek yemek isteyebilirler ve gazlı içeceklere düşkündürler.
* Keskin ve belirgin köpek dişleri olan biri daha agresif karakter özelliklerine sahip olabilmektedirler. Aceleci kişiliklerinden dolayı diş fırçalama hataları yapabilirler.
* Daha küçük dişlere sahip insanların ise endişeli kişilikleri vardır. Endişeden kaynaklı diş gıcırdatma ve tırnak yeme alışkanlıkları olabilir.
Tabii ki kişilik analizini sadece dişlere bakarak yapmamız doğru değildir. Bu genellemeler insanın diş yapısıyla kişiliğinin arasındaki bağlantıyı anlamamızı sağlar.
Bir başka değinmek istediğim konu ise aslında her diş macunu alışverişinde ya da her dişimizi fırçaladığımızda merak edilen bir konu olan diş macunu paketleri üzerindeki renkler. Birçok internet sitesinde ve sosyal medya gönderisinde diş macunu tüplerindeki renklerin aslında macunun içeriğiyle ilgili bilgi verdiği söyleniyor. İddialara göre yeşil işaretler diş macununun yalnızca doğal malzemelerden yapıldığı, mavi işaretler doğal bileşenlerin ilaçlarla karıştırıldığı, kırmızı işaretler hem doğal hem de kimyasal bileşenler olduğu ve de siyah işaretler yalnızca kimyasal bileşenler içerdiği anlamına geliyor. Bu söylemler kırmızı ve siyah renkli macunlardan uzaklaştırırken yeşil ve mavi renklileri seçmeye teşvik ediyor. Aslında çoğu tüpte gördüğümüz bu renkli kareler bize içerik hakkında herhangi bir bilgi vermiyor. Bunlara ”göz işareti” adı veriliyor ve paketleme sürecinde kullanılıyor.Bu renkler, ışık sensörlerine tüpün dibinin neresi olduğunu söyleyip doğru şekilde kesilip kapatılmasını sağlayarak diş macunu tüplerinin üretimine yardım ediyorlar. Farklı renklerin bulunmasının sebebi gizli bir kod olduğuyla değil seçime ve makine sensörlerinin paketleme kolaylığıyla ilgili. Yani diş macunun içeriğine bakmak için en doğru kılavuz tüpünde ya da paketinde yazan içerik listesi.

Tema Tasarım | Osgaka.com