FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 12 Temmuz 2022 191 Görüntüleme

DOĞU KESTEL KANYONU GİRERKEN

Kanyon’un Türkçe karşılığı, “Kapız”dır.
Kanyon sporcuları içinde, yaygın kullanımı olan kelime, “Kanyon”dur.
Sporun adı, “canyoning”dir. Kanyon sporu anlamında.
Kanyon sporu, doğada yapıldığı için, iki konu özellikle öne çıkar.
Birincisi doğal alanlarda, ev sahibi değil, konuk olduğumuzu bilmek.
Buna uygun davranırken, öncelikle ev sahibi olan kanyon sakinlerini rahatsız etmemeli, hangi tür bir ev sahibi olursa olsun, asla zarar vermemeliyiz.
Kanyon içinde kaldığımız süre içinde, zorunlu olarak bulundurduğumuz, atık oluşturan, doğada kısa sürede çözünmeyen, hiçbir şeyi geride bırakmıyoruz. Sadece ayak izlerimiz olmalı geride kalan.
Kanyon sporcuları arasında başka bir ön kabul de şudur; Kanyonu geçmekten daha önemli olan, sağ salim eve dönmektir.
Kanyona ait ne varsa spontandır. Yani değişken ve anında olan şeylerdir.
Bunun yaratacağı olumsuzlukları gidermenin ön koşulu güvenlik önlemleridir.
Bu temel ön kabullerden sonra, bir kanyon sporcusunun malzeme listesine gelelim.
İşte bizi, kanyon içinde koruyup, geçişi gerçekleştirebileceğimiz ekipmanlar:
Kanyoncu çantası (130 litre. Su geçirmez.) Kanyoncu çantası, tamir gereci (bant.) Bolt. Matkap. Matkap güç kaynağı. Kanyoncu ipi / ipleri. Eldiven (yedekli.) Can yeleği. Kask. Emniyet kemeri. Dizlik. Neopren kıyafet. Neopren çorap. HMS vidalı karabina (üç/beş tane.) Sekizli. Perlon (birkaç boyda.) Pursik ipi (çeşitli boylarda.) Bilekli bot. Kaymaz taban. Uyku tulumu. Uyku tulumu matı. Mat. Sivrisinek kovucu. Kıyafet (geçiş durduğunda, yatarken falan giymek için.) Kanyonda kalacağımız süre içinde, yetecek kadar, yiyecek/ içecek. Mutfak seti (tencere, çaydanlık, kaşık, tabak, bardak.) El feneri. Kafa feneri Su matarası. Düdük. Çakı. Çakmak. İlk yardım gereçleri. Cep telefonu, kamera. Peçete. Tırnak makası. Diş fırçası, macunu. Traş makinası (tercihen.) Kitap (tercihen.) Kanyon günlüğü tutma gereçleri.
Kanyona girmeden önce, kanyon içinde geçecek süre, giriş ve çıkış tarihleri belirlenir.
Jandarma bölgesinde isek Jandarmaya, Polis bölgesinde isek polis teşkilatına bildirilir.
Temel ve zorunlu ihtiyaçları sırtlayan kanyoncular, kendi aralarında bir lider, bir artçı tespitler ve kanyon içinde ilerler.
Buna uygun davranılır.
Bütün bunlar olurken, dışarıda gözlemci olarak ve her an sporcuların kendisi ile iletişime geçebilecekleri bilinci ile beklemede olan, grup üyesi, dış gözlemci olarak sıfatlanan bir kişi ile, geçiş tamamlanır.
Gözlemcinin görevi, hava durumlarını takip etmek, ulaşabildiği her an sporculara ileterek, olası su baskınlarına karşı tedbir geliştirmek. Sporculardan gelebilecek yardım taleplerini karşılamak.

Tema Tasarım | Osgaka.com