FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 2 Kasım 2022 413 Görüntüleme

Eğitim-İş’ten ÖMK’yi protesto

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda (ÖMK) düzenleme isteyen eğitim sendikaları, seslerini yükseltmeye devam ediyor. ÖMK’ye karşı ortak hareket etme kararı alan 14 eğitim sendikasına bağlı eğitimciler, yurt çapında olduğu gibi Mut’ta da seslerini yükseltti. Eğitimciler 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. ÖMK’nin geri çekilmesi ve yeniden düzenlenmesini isteyen Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Mut İlçe Temsilciliği, Mut’ta Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

“Öğretmeniz, haklıyız, kazanacağız”, “Uzmanlık belgen diplomandır”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Laik, bilimsel, kamusal eğitim”, “Bu kanun nankörlük, Başöğretmen Atatürk”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları eşliğinde basın açıklamasında bulunan Eğitim-İş Mut Temsilcisi Bülent Akbaş; Eğitim-İş olarak eğitim emekçilerinin görüşü alınmadan hazırlanan ve sorunları çözmek bir yana yeni haksızlıkları ve angaryaları dayatacak olan ÖMK’ye karşı ilk günden beri itirazın örgütleyicisi olduklarını söyledi.

“HER ÖĞRETMEN UZMANDIR”

Öğretmenliğin zaten bir uzmanlık mesleği olduğunu belirten Eğitim-İş Mut Temsilcisi Akbaş, “Her öğretmen uzmandır, diploması da uzmanlık belgesidir, dedik. Teslim edilmesi gereken haklarımızı yeni ve keyfi şartlara bağlayan, ezbere dayalı bir sınav sonucunda bizi yeni sıfatlarla ayrıştıracak olan, okullarda çalışma barışını bozacak ve öğretmenin mesai saat dışındaki vaktini de gasp etmeye niyetli bu kanun, sadece eğitim emekçileri açısından değil, tüm eğitim sistemi açısından büyük bir tehdittir, dedik. Fakat, hükümet bu konuda geri adım atmayacağını gösterdi. Şimdi biz de haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi gösteriyoruz!” dedi.

“KARARLIYIZ”

Eğitim-İş’in çağrısı ve bu çağrıya yanıt veren eğitim sendikalarıyla birlikte, Türkiye sendikal mücadele tarihinde neredeyse benzeri olmayan bir ortak duruş birlikteliği oluştuğunu vurgulayan Akbaş, “Bugün 14 eğitim sendikası olarak üretimden gelen gücümüzü kullanacak, iş bırakarak kararlılığımızı gösterecek, ders vereceğiz.” şeklinde konuştu.

“ÖMK GERİ ÇEKİLMELİ”

Akbaş, eğitimcilerin taleplerini ise şöyle sıraladı: “Öğretmenlik Meslek Kanunu geri çekilmeli ve eğitim sendikaları ile tüm eğitim emekçilerinin görüşlerinin de yansıyacağı şekilde yeniden düzenlenmelidir. Ülkedeki gerçek enflasyonda eğitim emekçisinin alım gücünün ne kadar düştüğü de açıktır. Oysa insanlık onuruna yaraşır ücretler alarak çalışmak bir haktır! Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir. Ayrıca eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneği, ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmelidir. Sosyal devlet ilkesi gereği, tüm eğitim çalışanlarına giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir. Öğrencilerimize öğretebileceğimiz en büyük değerlerden biri adalet iken eğitimin bu değerden yoksun hale gelmesi kabul edilemez. Kamuda mülakat uygulamasına derhal son verilmeli, her kadro hak edilerek alınmalıdır. Eğitim Anayasal bir hak iken ve bu hakkın ayrılmaz parçası olan barınma, beslenme ve ulaşım konusunda sosyal devletin varlık göstermemesi kabul edilemez. Öğrencilerimizin tüm bu hakları devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.”

“GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZDE”

Eğitim-İş Temsilcisi Bülent Akbaş, basın açıklamasını, “Bir Başöğretmenin kurduğu ülkede eğitim emekçisini değersizleştirmek, Başöğretmenimizin yeni nesilleri emanet edecek kadar güvendiği öğretmenlerin uzmanlığını kendi yeterliliğine bakmadan teste tabi tutmak, öğrencileri Anayasal hakları olan laik, bilimsel ve kamusal eğitimden mahrum bırakmak kimsenin haddi değildir! Bu gerçeği anlamayanlara cevabımızı hep birlikte vereceğimiz mücadeleyle göstereceğiz! Gücümüz birliğimizde, gücümüz örgütlülüğümüzde!” sözleriyle sonlandırdı.

Alkışlarla sona eren basın açıklamasının ardından sendika üyesi eğitimciler, olaysız bir şekilde dağıldı.

Tema Tasarım | Osgaka.com