FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 28 Eylül 2021 420 Görüntüleme

Elma üretimi çok, alıcı yok

Yıllık ortalama 22 bin ton elma üretimi ile Türkiye’de söz sahibi olan ilçemiz Mut’ta, elma sezonu başladı. Yaklaşık 2 ay sürecek hasat döneminden 11 bin dönüm araziden 22 bin ton dolayında rekolte bekleniyor.
Bu yıl elmada yaşanan rekolte artışı nedeniyle çiftçilerin yüzü gülerken, bu kez de pazarlama sorunları üreticiyi endişelendiriyor.
Geçen yıl sezonun açılmasıyla birlikte 1,5 liradan alıcı bulan elmada, bu yıl alıcının dahi uğramaması üreticiyi kara kara düşündürüyor. Tüccar, maliyetin 2 bin 600 lirayı bulmasından dolayı elma alımından uzak duruyor.
Üreticiler bu yıl tüccar bulamazken, özellikle en fazla elma üreten yayla mahallelerinde elma hasat dönemi başlamasına rağmen henüz tüccarın gelmemesi üreticileri korkutmaya başladı. Geçen yıl soğuk hava depolarında bir süre bekletilen elmalar, iç piyasadan sonra Ortadoğu ülkelerine, Rusya ve Hindistan’a ihracat ediliyordu. Bu yıl ise üreticiler, satacak pazar bulamadıkları için sıkıntı yaşıyor. Elma üreticileri yetkililerin devreye girerek, elmalarına bir pazar açılmasını sağlamalarını istedi.
Elma üreticilerinden Tayfur Doğan, “Yıllardır Mut elması, Ortadoğu, Rusya ve Hindistan gibi ülkelere ihraç ediliyordu. Nedense bu yıl elma tüccarı bile gelmedi. Elma dalında kaldı, ama meysuluk elma alımı var. Kilosu 85 kuruştan alıcı buluyor, ancak satacak tüccar bulunamıyor. Sıkıntı çok büyük. Biz bu elmaları nereye satacağız? Bu konuda başta hükümet olmak üzere gerek genel, gerek yerel yöneticilerden yardım ve destek bekliyoruz” dedi.
Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Osman Çelik ise, “Biz üreticilerin her zaman yanındayız. Yalnız araştırmalarıma göre, geçen yıl elma alıcılarının almış oldukları elmalar soğuk hava depolarında satılmayıp kalmış. Ellerinde yeteri kadar elma olduğunu söylediler” şeklinde konuştu.
İlçede 10 civarında soğuk hava deposunun bulunduğunu söyleyen Başkan Çelik, “Geçen yıl 1,5 liradan alınan elma, soğuk hava deposunda bekletildikten sonra pazarda 4 ile 5 lira arasında satışı yapılıyor. Bu nasıl bir zarar etme” diyerek sözlerini bitirdi.
Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar ise, “Tüccarla görüşmemiz de fayda etmiyor. Zararına alım yapmayız, diyen tüccara diyecek bir kelime bulamıyoruz” dedi.
Tüccarlar ise, “Mut elma yetiştiriciliği yayla mahallelerinde oluyor. En yakın yer 50 ile 60 kilometre sadece gidiş. Kalite tam anlamıyla iyi diyemeyiz. Nakliye çok biniyor. Dalında elmaya bin 300 lira desek bir o kadar da masraf oluyor. Toplam kilosu 2 bin 600 liraya geliyor. Bu fiyatla zarar ediyoruz. Elma yetiştirilen yerler yayla mahalleleri şehre uzak, nakliye çok” şeklinde konuştular.

Tema Tasarım | Osgaka.com