FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 17 Mayıs 2022 580 Görüntüleme

EMEK VEREREK YAŞAMAK ÇOK KIYMETLİDİR

Sen tohum saç, bitmezse toprak utansın!
N. Fazıl Kısakürek

Eminim ki şu an sorsam herkesin emeklerinin karşılığını alamama konusunda anlatacağı çok fazla yaşanmışlığı vardır. Bu da kişiyi bir süre sonra emek verme konusunda iki kere düşünmeye sevk ediyor. Bazen öyle bir an oluyor ki, boşuna kürek çekmelerimizin acısını çok bambaşka şeylerden ya da kişilerden çıkarıyoruz.
Yıllar önce gittiğim bir huzurevi ziyaretinde yaşlı bir teyzenin söylediklerini paylaşmak isterim: Evli misin, dedi; evet, dedim. Çocuğun var mı, dedi. Evet, var dedim. Benim de dört tane çocuğum var ve ben buradayım. Onlar için gecemi gündüzüme kattım, hem çalıştım hem onlarla ilgilenmek için kendimden vazgeçtim. Bak bugün buradayım. Ne arıyorlar ne soruyorlar… Sen sen ol kuzum çocuklarım var, diye hiç öyle güvenme ve boş yere çok emek verme. Sonunda benim gibi olursun, dedi. Belli ki çok yaralıydı teyze, emeklerinin karşılığını hem de kendi canından bir parça olanlara verdiği emeklerinin karşılığını alamamıştı.
İnsan verdiği emeklerinin karşılığını alamayınca bazen kendini sorguluyor. Ama böyle durumlarda biz kendimizden eminsek, şairinde dediği gibi kıymet bilmeyen utansın. Çünkü emek vermek çok kıymetli ve meşakkatli bir iş. Karşılığını alabilmekte bir o kadar güzel.
Emek söz konusu olunca ilk aklıma gelen insanın kendisine emek vermesi oldu. Ruhsal ve bedensel sağlığından tutun da ailesi, eşi, çocukları, mesleği, arkadaşları vs. için sarfettiği emekler… Hayat aslında doğduğumuz günden itibaren ölüme kadar hep bir şeylere emek vererek geçiyor. Hiç emek vermeden, çalışmadan, uğraşmadan hedefine ve isteklerine ulaşan var mıdır bilemem. Varsa da kesinlikle sahip olduklarının kıymetini bilmiyordur. Çünkü insan çaba harcayarak sahip olduklarına sımsıkı sarılır. Çocuklardan örnek vermek isterim; en pahalı oyuncağı dahi alsanız birkaç günde ya kırar ya da bıkar ama kendisi uğraşıp yapmış olsa bir oyuncağı gözü gibi bakar yada harçlıklarını biriktirip alsa o oyuncak çok kıymetli olur. O nedenle sevgili ebeveynler; çocuklarımıza her istediklerine kolayca ulaşamayacaklarını hissettirmekte fayda var. Bırakın çok istediği bir şey için uğraşsın, beklesin, emek versin alabilmek için çabalasın. O zaman doyumsuz mutsuz çocuklar değil de, sebatkâr ve elindekinin kıymetini bilen çocuklar olabilirler. Hocam, varken neden çocuğumuza her istediğini yapmayalım, diyenleri duyar gibiyim. Emek vermek, emek vererek elde etmenin değeri paha biçilemez ve emek vermek önemli bir sorumluluktur.
Anne baba olarak emek vermeyi öğrenmelerinin yanı sıra, çocuklarımız için verdiğimiz emeklerin farkında olmalarını sağlamakta önemli bir kazançtır. Çünkü günümüzde artık anne baba çocukların çoğu için istek kutusuna dönüşmüş durumda. Çocuk istiyor anında oluyor, istemeden oluyor, düşünüyor oluyor. Tek tıkla her şey elinin altında. Olsun tabi olmasına ama çocuklarımız emek vermenin, emeklerinin karşılığını almanın zevkine varsınlar. Emek vermeyi öğrenen çocuk, başkalarının emeklerine de saygı duymanın erdemine erişir. Anne babanın kendisi için verdiği emeklerin de farkına daha kolay varır. Çünkü emek vermek; çalışmak, yorulmak, üretmek, bazen olmasa da vazgeçmeden defalarca denemektir. Emek vermek alın teridir. Emek vermek kazanmanın en güzel halidir…
Bugün bu yazıyı yazmak için verdiğim emekleri düşündüm ve bugüne kadar neye ne için emek verdiğimi düşündüm sonra. Hayatımda elde ettiğim ne varsa; ailem, eşim, işim… Hepsi verdiğim emeklerin bir karşılığı. Hepsi şükür sebebim.
Bir çiçek düşünün o bile emek vermeseniz kurur gider, tüm canlılar, tüm dünya emeğe tabidir. Emek vermeden başarı olmaz. Anne karnında doğmak için dahi emek vererek büyüyen kan pıhtısı, yaşama tutunmak için ne emekler veriyor bir düşünün. Emek vermek çok kıymetli, kimlere, nelere ne için emek veriyoruz? İyi görmek lazım. Emek vermek dedim ya çok kıymetli, emeği kıymetini bilenlere vermek, insanlığın yararına vermek bizi her zaman mutlu edecektir.
Emeğinizin karşılığını alabildiğiniz ve emeklerinizin kıymetini bilenlerle yol yürüdüğünüz yarınlarınız olsun efendim.

HAFTANIN ÖNERİSİ:
Emek verdiğiniz kişi ya da durumları yeniden gözden geçirerek, emeğinizi sömürenler varsa hayatınızda eksiltme/çıkartma yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

ÖDEM

ÖDEM

Tema Tasarım | Osgaka.com