FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 29 Ekim 2019 2163 Görüntüleme

EN BÜYÜK DEVRİM

Türk Ulusunun en büyük devrimini gerçekleştiren Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının çağdaş, laik, demokratik Türkiye hedefiyle ilan ettiği Cumhuriyet’in 96. Yıldönümü; tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Mut Şehir Stadında düzenlenen kutlamalar, coşkulu ve renkli görüntülere sahne oldu.

Mut’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Mut’taki ilk tören, 28 Ekim’de Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Atatürk Anıtında düzenlendi. Törenlere, Mut Kaymakamı Muammer Köken, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, protokol üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile yurttaşlar katıldı. Törende Atatürk Anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Anıtta düzenlenen törenin ardından Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, 29 Ekim’de Mut Şehir Stadında devam edildi. Halkın yoğun ilgi gösterdiği, coşkulu ve renkli görüntülere sahne olan buradaki programda konuşan Mut Kaymakamı Muammer Köken, 1071’de ayak bastığımız bu kutsal toprakların tarih boyunca muhafaza edilmesinin her zaman güçlüklerle karşılaştığını belirterek; “Ancak bu kutlu millet, vatanına milletine kendinin canından malından daha çok sahip çıkmıştır. Biz bu milleti bu devleti sonsuza kadar varetmenin çalışması içinde bulunacağız. Ülkemizin üstüne karanlıklar bastığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak bu milletin kurtarıcısının ayak basmasıyla Sivas Erzurum Kongreleriyle milletin kaderini yine milletin kendisinin belirleyeceğini nokta koymuştur” dedi.
Toplum olarak, millet olarak her zaman çalışacaklarını kaydeden Köken, şöyle konuştu: “Gelecek bizim için aydınlıktır. Gelecek bizim çizeceğimiz yolda oluşacaktır. Tarımda, sanayide, sağlıkta, eğitimde, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak temel hedefimiz olacaktır. Bu toplumun dinamikleri, kendi inancıyla, kendi örfüyle, kendi değerleriyle büyüyerek yürümektedir. Biz kendi değerlerimize, kendi kültürümüze ne kadar sahip çıkarsak, o kadar ileri seviyeye gelmiş oluruz.”
Mut Şehir Stadında düzenlenen kutlama programında; öğrenciler tarafından şiirler okundu, halkoyunları ve çeşitli gösteriler sunuldu, Cumhuriyet Oratoryosu sahneye kondu.
Öğrencilerin gösterileri, izleyenlerin beğenisini kazanırken, büyük alkış aldı. Öğretmen grubu tarafından sergilenen Atatürk’ün çok sevdiği Zeybek oyunu ile köylülerin sahneye koyduğu seyirlik oyun da izleyenlerden büyük ilgi gördü.
Programda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen, şiir, resim, kompozisyon ve sportif müsabakalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini Kaymakam Muammer Köken, Belediye Başkanı Volkan Şeker ve Mut Cumhuriyet Başsavcısı Zübeyde Yılmaz’ın elinden aldılar.
Mut Şehir Stadında düzenlenen program, geçit töreniyle sona erdi.

İlginizi çekebilir

Mut’a İkinci TOKİ Müjdesi

Mut’a İkinci TOKİ Müjdesi

Tema Tasarım | Osgaka.com