FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 30 Kasım 2021 289 Görüntüleme

Gerçek Hayatı Anlayarak Var Olabilmek…

Metaverse… (meta-universe)
Geleceğin dijital dünyası…
Artık imkânsız bir olay kalmayacak çünkü dünyanın geleceği dijital ve üç boyutlu sanal yaşamlara doğru ilerliyor. Bir nevi yeni nesil internet de diyebileceğimiz her şeyin her şeye dönüşebileceği bir sanal âlem. Belki bir sanal gözlük ya da sanal bir başlık yeterli olacak bu dijital dünyaya erişmek için.
Bu teknoloji ile kişilerin kendi beyniyle bile iletişime geçerek haberleşmesi, Arttırılmış Gerçeklik, Hologram, Sanal Gerçeklik ve Blockchain Kripto para vasıtası ile herkesin kendi dijital kimliği olan ve kendi “AVATAR”ı dediğimiz durumları oluşturabilmesi mümkün olacak. Bu sayede istediği her şeyi (iş, alışveriş, seyahat, toplantılara dâhil olma vb.) yapması mümkün olacak. İnsanlar büyük ihtimalle her şeyin mümkün olduğu bu dijital sanal âlemi bırakıp da gerçek dünyaya ve gerçek yaşama geçiş yapmak istemeyecekler.
Bazılarımız duymuş olsa da birçoğumuzun yeni duyduğu Metaverse kavramı bizler her ne kadar farkında olmasak da dünyada yeni bir dijital trend oluşturmayı başaracak kadar güçlü ve bir o kadar da merak uyandıran bir teknolojik gelişme. Bizler henüz çocuklarımıza bilinçli internet kullanmayı tam olarak öğretememişken hiç tahmin etmediğimiz bir hızla metaverse’e doğru evrilen bir dünyanın içindeyiz. Yapılan öngörüler ve tahminlere göre bundan 20-25 yıl önce internet hayatımızda ne ise metaverse de bugün o, yani 20-25 yıl sonra tam da metaverse ile yaşamayı kabullenmiş olmamız muhtemel.
Dünya büyük bir hızla dijitalleşip metaverse’e doğru evriledursun bizler dönüp bakalım bir şu anki yaşamlarımıza. Bugün şu şartlar altında hayatımızın gerçekleri neler? Vaktimizi ve enerjimizi ne için harcıyoruz? En kıymetlilerimizin geleceği için ne yapıyoruz? Hepimiz akademik başarısı artsın, iyi bir okula yerleşsin diye var gücümüzle çalışıyoruz hatta varımızı yoğumuzu bu uğurda harcıyoruz. Peki, soruyorum size sevgili ebeveynler; çocuklarımızı hayatın kendisine hazırlıyor muyuz? Çocuklarımızı gerçek hayatla, dış dünyayla iletişim kurmaları için ve dış dünyayı tanımaları için neler yapıyoruz? Kaçımız çocuğumuza doğa ile iç içe bir deneyim yaşama imkanı sunuyoruz? Ya da kaçımız çocuğumuzla farklı kültürleri, farklı yaşamları, tarihi mekanları gezme fırsatı yaratıyoruz? Bunlar neden önemli peki? Çünkü çocuklarımızın çevresine veya başkalarına karşı farklı bir bakış açısı kazanması çok önemli. Olaylar arası bağlantı kurabilmesi, hayatı anlamlandırabilmesi ve problemlere çözüm üretebilmesi çok kıymetli.
Çocukların en kalıcı öğrenmesinin yaparak yaşayarak olduğu gerçeğinden yola çıkarak onlara çevreyle birebir etkileşimde bulunma fırsatları sunmaya çalışalım. Görerek öğrenme inanın bir şehrin tarihi ve turistik özelliklerini defalarca anlatmaktan çok daha etkilidir. Aynı zamanda farklı insanlarla tanışmak, konuşmak çocukların iletişim becerilerinin gelişmesi ve sosyalleşmeleri açısından çok önemlidir.
Metaverse gibi hiç alışkın olmadığımız bir teknoloji hızla bize doğru yaklaşırken, bugün sahip olduğumuz gerçek yaşamların kıymetini bilmek gerekli diye düşünüyorum. Görerek, dokunarak, hissederek; dünyayı tanımak, görmek, anlamlandırmak bugün farkında olmasak da yarın imkansız hale gelecek gibi görünüyor. O nedenle bugün evlatlarımızla gerçek dünyayı hissederek, birlikte ortak yaşamlar oluşturarak (geziler, yürüyüşler vb.) belki de hayata dair önceliklerimizi gözden geçirerek yaşamımızı daha anlamlı kılabiliriz. Bu hem kendimize hem de en kıymetlilerimize sunacağımız en değerli yaşam dönüşümü olabilir.
Anı sandıklarımızı, en kıymetlilerimizle geçireceğimiz gerçekçi, mutlu ve anlamlı yaşamlarla doldurabilmek dileğiyle…

Tema Tasarım | Osgaka.com